Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poseł przeciw WOŚP. Czy Głogów go posłucha?

Kacper Chudzik
Policja nie będzie zbierać do puszek. Strażacy nie rezygnują z udziału

Wiele kontrowersji wywołała w ostatnich dniach wypowiedź posła Stanisława Pięty z Prawa i Sprawiedliwości, który na Twitterze oznajmił, że „Jeżeli funkcjonariusz publiczny zaangażuje się w hecę WOŚP, niech nazajutrz składa raport o zwolnienie ze służby”. Choć rząd nie odniósł się jeszcze do tego, czy Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy otrzyma wsparcie służb, można się spodziewać, że będzie to utrudnione. Rządząca partia nie przepada bowiem za Jurkiem Owsiakiem i jego akcją.

A jak sprawa wygląda w naszym mieście? Wiemy już, że w kolejnym finale (ten odbędzie się już 10 stycznia) nie wezmą udziału policjanci. Rok temu też nie kwestowali, ale w latach wcześniejszych sprawa wyglądała inaczej i na mieście pojawiało się kilku funkcjonariuszy i pracowników cywilnych z puszkami.

- Tym razem ograniczymy się jedynie do zabezpieczenia imprezy zgodnie z przepisami oraz spotkania z wolontariuszami w celu poinformowania ich o zachowaniu bezpieczeństwa w czasie kwesty - mówi Bogdan Kaleta, oficer prasowy KPP Głogów.

Z udziału w głogowskim finale orkiestry nie zamierza jednak rezygnować straż pożarna. - Jak co roku pojawimy się tam wraz z naszym wozem z wysięgnikiem. Zawsze jest to spora atrakcja dla dzieci. Tym razem zamierzamy też wykorzystać te spotkanie do promowania akcji „Zgaś Ryzyko” i informować mieszkańców Głogowa o zagrożeniach związanych z czadem - mówi Paweł Dziadosz, rzecznik głogowskich strażaków.

W akcję włączą się również Ochotnicza Straż Pożarna - Jednostka Ratownictwa Specjalistycznego, która przeprowadzi pokaz i naukę udzielania pierwszej pomocy.

Również w ratuszu nie widzi się problemu w tym, by urzędnicy włączyli się do akcji charytatywnej.

- Każdą formę pracy na rzecz innych osób należy pochwalać. Głogowianie, także pracownicy UM, mogą angażować się w działalność różnych stowarzyszeń i innych nieformalnych grup. Jeśli komuś „się chce” angażować i poświęcać swój prywatny czas, a nie rzadko także pieniądze, to takie zaangażowanie zasługuje na pochwałę. Podobnie z WOŚP. Finał odbywa się w dzień wolny od pracy. To co w tym czasie robią osoby zatrudnione na co dzień w UM jest ich prywatną sprawą, także to na co wydają swoje pieniądze. I jeśli ktoś będzie chciał się włączyć w akcję WOŚP, czy jako wolontariusz, czy w każdej innej formie, jest jego i tylko jego prywatną sprawą. Nikt nie może mu tego zabronić, ani też zmuszać do udziału - mówi prezydent Rafael Rokaszewicz.

Po raz kolejny finał WOŚP w naszym mieście odbędzie w Miejskim Ośrodku Kultury. Według wstępnych planów rozpocznie się ona o godz. 9 i potrwa do 20, kiedy to zorganizowane będzie Światełko do Nieba. W czasie trwania finału WOŚP planowane są występy lokalnych artystów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska