MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ponad 700 drzew przy głównej arterii Wrocławia! Aleja Armii Krajowej zazieleni się jeszcze w tym roku. A co z tramwajem?

Michał Perzanowski
Michał Perzanowski
Wideo
od 16 lat
Na alei Armii Krajowej we Wrocławiu, na odcinku od skrzyżowania z ul. Bogedaina aż do ul. Ślężnej, przybędzie ponad 700 drzew jedenastu różnych gatunków. Rośliny pojawią się nie tylko na pasie między jezdniami, ale również na skrajnych częściach całej drogi. Posadzone zostaną m.in. najwyższe drzewa w Polsce, osiągająca nawet 50 metrów wysokości.

756 drzew na alei Armii Krajowej. Będzie zielono!

Najpierw Legnicka i Lotnicza, a teraz Armii Krajowej. Wrocławskie Inwestycje planują - w dwóch etapach - posadzić wzdłuż al. Armii Krajowej dokładnie 756 drzew jedenastu różnych gatunków.

- Planowane jest posadzenie drzew na odcinku od ul. Bogedaina do ul. Ślężnej. Większość roślin posadzimy w jednym rzucie, natomiast kilkadziesiąt kolejnych pojawi się w drugim etapie. A to dlatego, że na jednym fragmencie będzie budowana droga rowerowa. Dopiero po zakończeniu prac nad nią pojawi się reszta drzew - powiedział nam Krzysztof Świercz z Wrocławskich Inwestycji.

Na al. Armii Krajowej pojawią się m.in.:

  • klony jawory,
  • platany klonolistne w dwóch odmianach,
  • lipy drobnolistne w dwóch odmianach,
  • lipy srebrzyste,
  • kasztanowce czerwone,
  • klony polne,
  • klony czerwone
  • i daglezje zielone.

Tak ma wyglądać al. Armii Krajowej po zazielenieniu >>

Drzewa pojawią się w pasie rozdzielającym jezdnie oraz na bocznych fragmentach całej drogi. Jak tłumaczą nam przedstawiciele Wrocławskich Inwestycji, lokalizacja nie jest przypadkowa. Muszą bowiem zostać spełnione warunki techniczne: drzewa nie mogą zasłaniać kątów widoczności, a ich konary nie mogą uszkodzić sieci.

- To bardzo ważne w projektowaniu takiej inwestycji, dlatego wszystkie prace muszą być uzgodnione z jednostkami miejskimi zarządzającymi takimi sieciami - dodaje Krzysztof Świercz.

Koniec prac zaplanowany jest na jesień 2024 roku.

Zobacz też: Skatował swoją 17-letnią dziewczynę w centrum miasta. Nikt nie pomógł. Wstrząsające sceny nagrała kamera. Film!

Przy wrocławskiej ulicy urośnie najwyższe drzewo w Polsce

W pobliżu jezdni na al. Armii Krajowej posadzone zostaną daglezje zielone, inaczej zwane jedlicami Douglasa. To gatunek bardzo wysokich drzew, które w dobrych warunkach osiągają nawet 50 metrów wysokości. Jej najwyższy przedstawiciel z Polski rośnie na Dolnym Śląsku! Daglezja "Helena" znajduje się w dolinie Grzbietu Wschodniego Gór Bardzkich w Sudetach Wschodnich i osiąga 59,40 m wysokości.

- Tych drzew nie można niestety posadzić blisko pasa drogowego, gdyż źle znoszą obecność soli. A jak wiadomo, to właśnie solą posypuje się drogi zimą. Daglezje pojawią się w pasie między ul. Ziębicką i Łagiewnicką oraz w pobliżu parku przy ul. Spiskiej. Jest tam dobre zakwaszenie gleby, a więc i dobre warunki bytowe dla drzew z rodziny sosnowatych - dodaje Krzysztof Świercz.

Czy daglezje osiągną imponujące rozmiary również we Wrocławiu? Nasadzenie zieleni w mieście to bardzo skomplikowany proces.

- Do posadzenia drzew potrzebna jest wymiana gruntów. Tak było m.in. na ul. Legnickiej, gdzie gleba miała w sobie całą masę gruzu. W takiej ziemi nie ma prawa nic wyrosnąć - mówi nam przedstawiciel miejskiej spółki.

Drzewa na Armii Krajowej. A dlaczego nie tramwaj?

W mediach społecznościowych internauci mogą zobaczyć krótki film informujący o zazielenianiu alei. Pojawiły się pod nim liczne komentarze.

- W pasie zieleni pomiędzy jezdniami mógłby być buspas, z którego oprócz pojazdów komunikacji miejskiej korzystałyby też służby. Dodatkowo na odcinku od Ślężnej do Powstańców Śląskich powinien powstać łącznik dla tramwajów żeby nie trzeba było wszystkich dojazdów i objazdów prowadzić przez Stawową - pisze pan Mateusz.

- I jeszcze na wszystkich jezdniach wyłączonych z ruchu buspasach itp., tam też drzewa. Będziemy siedzieć w autach jak na ławeczkach - dodaje pan Łukasz.

- Tam powinien być tramwaj, zasadzicie drzewa a później powiecie, że nie może być tramwaju bo nie będziecie wycinać drzew. Zacznijcie w końcu działać racjonalnie i nie wywalać w błoto nasze pieniędzy - pisze urzędnikom pani Patrycja.

W odpowiedzi możemy usłyszeć, że linii tramwajowej na al. Armii Krajowej nie ma we Wrocławskim Programie Tramwajowym na najbliższe osiem lat. Tramwaj nie pojedzie więc tędy ani w tej, ani prawdopodobnie w następnej dekadzie. Przyczyną ma być potencjalny brak zainteresowania taką linią ze strony mieszkańców. Jest to bowiem trasa poprzeczna względem siatki linii tramwajowych prowadzących do centrum.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska