Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podwórko na wrocławskim Ołbinie po gruntownym remoncie. Ma przystosowywać miasto do zmian klimatu. Kosztowało 1,6 mln złotych

Maciej Rajfur
Maciej Rajfur
Park kieszonkowy nr 6 pomiędzy kamienicami na Ołbinie zmienił kompletnie oblicze tego podwórka.
Park kieszonkowy nr 6 pomiędzy kamienicami na Ołbinie zmienił kompletnie oblicze tego podwórka. Maciej Rajfur
Mocno zaniedbane podwórka wrocławskiego Ołbina zmieniają swoje oblicze. Pokazujemy Wam jedno z nich, które lada chwila zostanie odebrane i będzie gotowe do użytkowania. To odpowiedź na coraz większy deficyt terenów zielonych w mieście oraz małą różnorodność biologiczną.

Chodzi o podwórko w kwadracie ulic: Nowowiejska, Barlickiego, Żeromskiego i Orzeszkowej. Nazwane zostało parkiem kieszonkowym nr 6. Niegdyś straszyło swoim wyglądem, dzisiaj wypełniono je zielenią i różnymi elementami architektury parkowej. Cały remont kosztował 1,6 miliona złotych i jest przeprowadzany w ramach dużego projektu Grow Green.
Zobaczcie na zdjęciach i oceńcie sami!

Park kieszonkowy nr 6 pomiędzy kamienicami na Ołbinie zmienił kompletnie oblicze tego podwórka.

Podwórko na wrocławskim Ołbinie po gruntownym remoncie. Ma p...

Zainstalowano kosze na odpady, nowe ławki, plac do rekreacji i tablice informacyjne. Oprócz tego wykonano głęboką rekultywację gleby w miejscach dzikich parkingów, posadzono ok. 1200 metrów kwadratowych zieleni niskiej w tym ponad 4 tys. roślin. Zasadzono także kilkanaście nowych drzew, zamontowano budki dla ptaków i domek dla owadów.

Prace rozpoczęły się pod koniec lutego 2022 i zakończą się na dniach. Obecnie Wrocławskie Inwestycje realizują zadanie na innym podwórku na osiedlu Ołbin, pomiędzy ulicami Daszyńskiego, Żeromskiego, Orzeszkowej i Wyszyńskiego. Tam prace mają zakończyć się na przełomie roku.

Wcześniej remonty w ramach projektu Grow Green zostały wykonane na podwórkach przy ul. Wygodnej oraz Jaracza, Orzeszkowej, Lompy, Daszyńskiego.

Celem projektu Grow Green jest przystosowanie miasta do zmian klimatu między innymi poprzez stworzenie katalogu demonstracyjnych rozwiązań zapewniających schronienie przed upałem, lokalne obniżenie temperatury, poprawę jakości powietrza i umożliwiających wykorzystanie wód opadowych. Te przykładowe rozwiązania to właśnie parki kieszonkowe, zielone ściany i ulice.

We Wrocławiu w ramach projektu powstało osiem demonstratorów rozwiązań opartych na przyrodzie. Są finansowane ze środków Unii Europejskiej.

Zobaczcie w galerii zdjęć, jakie tradycyjne potrawy oferuje Dolny Śląsk. By przechodzić dalej, poruszaj się strzałkami bądź gestami na smartfonie.

Dzień Polskiej Żywności. Oto 10 smakołyków z Dolnego Śląska

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska