Po Wrocławiu tramwajami lepiej nie jeździć na pamięć. Duże zmiany w rozkładach

Celina MarchewkaZaktualizowano 
12 linii tramwajowych jeździ od poniedziałku zmienionymi trasami. Wszystko z powodu wdrożenia kolejnego etapu prac na ul. Grabiszyńskiej i placu Legionów. Przed wyruszeniem w podróż lepiej sprawdzić, jak dojechać na dany przystanek. I wyjść z domu z większym zapasem czasu, bo zdarzają się opóźnienia.

Każdy, kto przynajmniej czasami porusza się tramwajami po Wrocławiu, zauważył, że wiele z nich można dziś zobaczyć w najmniej spodziewanych miejscach. Z powodu zamknięcia na 3 tygodnie placu Legionów, 12 linii jeździ objazdami.

Najbardziej z tego powodu obciążony jest przystanek "Arkady Capitol", gdzie wiele składów skręca w prawo w ulicę Świdnicką. Nie tworzą się długie zatory, ale trzeba uzbroić się w cierpliwość, ponieważ niektóre linie mogą odjeżdżać z kilku a nawet dziesięciominutowym opóźnieniem.

Wszystko przez układ tego skrzyżowania. Część linii skręca tam w lewo w kierunku Krzyków, a cykl w tę stronę jest bardzo krótki. Zdąży przejechać w tym czasie tylko jeden pojazd, a następne muszą czekać.

I tak w poniedziałek po godzinie 11, tramwaj linii 0P, który podjechał na przystanek o czasie, miał przed sobą 2 składy skręcające w lewo. To spowodowało, że "zerówka" odjechała z ośmiominutowym opóźnieniem.

Przed zaplanowaniem podróży warto sprawdzić także, które przystanki danej linii są zmienione, ponieważ może zdarzyć się sytuacja, że tramwaj "wywiezie" nieświadomego pasażera w całkowicie inne miejsce, niż by się on spodziewał.

- Miałam szczęście, że zauważyłam te żółte rozkłady na przystanku. Słyszałam w tramwaju jak ludzie opowiadali, że jechali na pamięć i musieli się wracać. Ja wysiadłam wcześniej, zanim 31 skręciło w prawo w Świdnicką i zdążyłam do pracy, ale kilka osób u nas się spóźniło. Szkoda, że nie jest to w jakiś bardziej widoczny sposób zrobione. Nie każdy patrzy na rozkłady - mówi Karolina Piętka, która tramwajami jeździ po Wrocławiu codziennie.

Zmiany od 15 lipca 2019 roku (poniedziałek)

- Tramwaje linii okólnej (linie 0L i 0P) oraz linii 31 i 32 będą kursowały w obu kierunkach od placu Orląt Lwowskich objazdem przez ulicę Podwale i Świdnicką, do ulicy Piłsudskiego, z pominięciem przystanku „pl. Legionów”.

- Tramwaje linii 4 i 11 będą kursowały od placu Legionów przez plac Orląt Lwowskich, ulicę Podwale, plac Teatralny, ulicę Teatralną i Skargi do placu Dominikańskiego.

- Na tory powróci tramwaj linii 5, który pojedzie od placu Legionów przez plac Orląt Lwowskich, ulicę Podwale i Świdnicką do ulicy Piłsudskiego i dalej w kierunku Dworca Głównego. Z tego powodu zlikwidowane zostaną kursy okresowej linii tramwajowej 75.

- Tramwaje linii 14 i 24 będą kursowały w relacji Osobowice – FAT – Osobowice, ale z uwagi na konieczność zachowania przepustowości na ulicy Podwale, pojadą objazdem: od ulicy Kazimierza Wielkiego przez ulicę Widok i plac Teatralny do ulicy Świdnickiej.

- Tramwaje linii 6 jadące z pętli Kowale do pętli Krzyki pojadą od ulicy Kazimierza Wielkiego przez ulicę Widok i plac Teatralny do ulicy Świdnickiej, z pominięciem przystanku „Narodowe Forum Muzyki” i „Renoma”.

- Tramwaje linii 15 w obu kierunkach pojadą od ulicy Kazimierza Wielkiego przez ulicę Widok, Teatralną, Kołłątaja i Peronową.

- Tramwaje linii 17, od ulicy Powstańców Śląskich będą jechały przez ulicę Piłsudskiego i Kołłątaja.

Od niedzieli z pl. Legionów na Oporów dostać się można zastępczym autobusem 704. Zlikwidowany został tramwaj nr 74.

Remont placu Legionów to utrudnienia także dla kierowców.

Od dzisiaj nie można pojechać w lewo z ul. Sądowej do Piłsudskiego, a także na wprost z ul. Grabiszyńskiej (ruch tylko w prawo lub lewo).

Utrudnienia mają zakończyć się 2 sierpnia. Będzie to połowa inwestycji, która w całości obejmie 4 etapy prac w okolicy ul. Grabiszyńskiej oraz pl. Legionów i potrwa do 31 sierpnia.

polecane: Flesz - Co piąta transakcja będzie wymagać użycia PIN-u

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 29

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
2019-07-16T08:47:38 02:00, tuturutuuu:

Problem jest taki, że pierwszeństwo przejazdu ma tramwaj od Renomy w lewoskręcie na Arkadach i dlatego tramwaj skręcający w prawo musi czekać, aż będzie mógł wjechać na skrzyżowanie. Cykl światła tego skrętu jest masakrycznie krótki i potem jest 50 minut opóźnienia. Tego, kto planował te objazdy powinno się za karę ustawić na skrzyżowaniu, by kierował tym ruchem, caaaaały dzień:)

2019-07-16T10:34:18 02:00, !!:

Popieram!

To je neni możne ! Gdyż aby sensownie kierować ruchem uliczno -tramwajowym to trzeba być posiadaczem MÓZGU sprawnego i wiedzieć jak to działa ; A tu projektant zmian się nie popisał nie dał rady to i na asfalcie sobie nie poradzi ; A bałagan jeszcze większy wprowadzi i opóżnienia zwiększy do godzin nie MINUT;

G
Gość
2019-07-16T14:41:14 02:00, Aga:

Ciekawa jestem jak w takim razie pani Karolina Piętka życzy sobie być informowana o zmianach? Żółte tablice na tramwajach, żółte rozkłady, artykuły na lokalnych portalach, na stronie wroclaw.pl, na FB oraz rozmowy pasażerów w tramwajach. Czy Pani życzy sobie dostawać dopasowane do niej alerty na telefon?

Alerty na telefon i kurier z MPK do przypominania że są "zmiany " w trasach ;

g
gość

Jak chcą dać premie dla woźnicy to go rozliczajæ z jazdy według rozkładu jazdy i gpsu, no i premi nie ma.

Może ktòryś z kolesi tęczowego zechce popracować jako woźnica a POtem pier...... tęczowe farmazony.

G
Gość

Te wszystkie linie rozwala Od Arkad przez Renomę Podwale do Dworca Swiebodzkiego i na Rynek te szyny i cud że jeszcze prąd wyrabia

I będzie kolejny remont rozjazdów bo widziałem że długo nie wytrzymają tego natężenia

G
Gość

"Musieli się wracać" - gratulacje, panie dziennikarzu.

A
Aga

Ciekawa jestem jak w takim razie pani Karolina Piętka życzy sobie być informowana o zmianach? Żółte tablice na tramwajach, żółte rozkłady, artykuły na lokalnych portalach, na stronie wroclaw.pl, na FB oraz rozmowy pasażerów w tramwajach. Czy Pani życzy sobie dostawać dopasowane do niej alerty na telefon?

G
Gość
2019-07-15T23:19:17 02:00, Adam:

Dalej głosujcie na PO z kolegami... Dotrze jak prąd w mieście za długi wyłączą...

2019-07-16T11:58:54 02:00, Biskup:

Dalej głosujcie na PiS z kolegami... w kolejnej kadencji zlikwidują samorządy, a decyzje o tramwajach we Wrocławiu będzie podejmował Premier. PiS powoli wykańcza samorządy dając zadania, a nie dając na nie pieniędzy. A długi za prąd będą - przez podwyżki cen prądu dzięki PiS.

Co za brednie piszesz bidaku! We Wrocławiu od ponad 25 lat rządzi PO i jej sojusznicy z różnych lewackich ugrupowań.

G
Gość

Skoro cykl świetlny skrętu w lewo to dlaczego nie ma mądrego, aby ten cykl wydłużyć w razie konieczności? I jak może być 8-minutowe opóźnienie, skoro cykl jest krótki, na jeden tramwaj? To by znaczyło, że na wprost tramwaje mogą jechać aż 3,5 minuty? Co za brednie!

B
Biskup
2019-07-15T23:19:17 02:00, Adam:

Dalej głosujcie na PO z kolegami... Dotrze jak prąd w mieście za długi wyłączą...

Dalej głosujcie na PiS z kolegami... w kolejnej kadencji zlikwidują samorządy, a decyzje o tramwajach we Wrocławiu będzie podejmował Premier. PiS powoli wykańcza samorządy dając zadania, a nie dając na nie pieniędzy. A długi za prąd będą - przez podwyżki cen prądu dzięki PiS.

!!
2019-07-16T08:47:38 02:00, tuturutuuu:

Problem jest taki, że pierwszeństwo przejazdu ma tramwaj od Renomy w lewoskręcie na Arkadach i dlatego tramwaj skręcający w prawo musi czekać, aż będzie mógł wjechać na skrzyżowanie. Cykl światła tego skrętu jest masakrycznie krótki i potem jest 50 minut opóźnienia. Tego, kto planował te objazdy powinno się za karę ustawić na skrzyżowaniu, by kierował tym ruchem, caaaaały dzień:)

Popieram!

O
Odstaw alko bo Ci szkodzi.
2019-07-16T08:12:06 02:00, Ogólnie masakra.:

Przydałaby się kontrola ruchu i aktualizacja sygnalizacji świetlnej na trasie tych objazdów. Mimo znikomego ruchu Podwale i Piłsudskiego są zakorkowane, tramwaje nie radzą sobie z pokonywaniem skrzyżowań i przejeżdżają już na zamkniętym sygnalizatorze, byleby tylko jakoś przejechać.

2019-07-16T09:58:09 02:00, Komandos strong:

Tramwaje stoją w korkach? Proste rozwiązanie zrobić wydzielone torowiska i buspasy.

Wszystko stoi w korkach, a tramwaje nie dają rady przejechać na swoich cyklach. Jakbyś robił coś więcej od pedałowania to byś wiedział, ze tam torowiska są wydzielone, a problemem, jest natężenie ruchu i za krótkie cykle świetlne.

C
Ciepły Włodek

Jaja głośno plaskają o spasiony zad!

K
Komandos strong
2019-07-16T08:12:06 02:00, Ogólnie masakra.:

Przydałaby się kontrola ruchu i aktualizacja sygnalizacji świetlnej na trasie tych objazdów. Mimo znikomego ruchu Podwale i Piłsudskiego są zakorkowane, tramwaje nie radzą sobie z pokonywaniem skrzyżowań i przejeżdżają już na zamkniętym sygnalizatorze, byleby tylko jakoś przejechać.

Tramwaje stoją w korkach? Proste rozwiązanie zrobić wydzielone torowiska i buspasy.

R
Rzecznik magistratu

W odpowiedzi na zaistniałą sytuację, powiem tak:

Rareri fuges!

Nincze se telefonokapczalaszung! Nincze.Wichar wodź. Oszlop ledut. Szombulak, szobulalol neni fuges. Szatoałejeałechej.

t
tuturutuuu

Problem jest taki, że pierwszeństwo przejazdu ma tramwaj od Renomy w lewoskręcie na Arkadach i dlatego tramwaj skręcający w prawo musi czekać, aż będzie mógł wjechać na skrzyżowanie. Cykl światła tego skrętu jest masakrycznie krótki i potem jest 50 minut opóźnienia. Tego, kto planował te objazdy powinno się za karę ustawić na skrzyżowaniu, by kierował tym ruchem, caaaaały dzień:)

Dodaj ogłoszenie