Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Po alarmie bombowym Kliczko połączył się z Wrocławiem. Podpisano umowę o partnerstwie

Janusz Życzkowski
Janusz Życzkowski
Mer Kijowa wskazywał, że Polska jest dla Ukrainy wzorem w zakresie reform, które chce wprowadzać także Ukraina.
Mer Kijowa wskazywał, że Polska jest dla Ukrainy wzorem w zakresie reform, które chce wprowadzać także Ukraina. Janusz Życzkowski
Wrocław podpisał umowę partnerską ze stolicą Ukrainy. Uroczystość z pomocą telemostu odbyła się we wrocławskim ratuszu i urzędzie mera Kijowa. Ze względu na alarm bombowy, Witalij Kliczko połączył się z opóźnieniem, ale później wydarzenie przebiegło bez problemu.

Podczas wideo transmisji mer Kijowa mówił o sytuacji, w której znalazła się stolica Ukrainy:

od 16 lat

- Kijów jest stolicą i sercem kraju. Ma symboliczne znaczenie. Kijów jest, był i pozostaje celem ataków. W naszym mieście nie ma linii frontu, niemniej 800 budynków zostało zniszczonych przez rosyjskie drony. W tej liczbie jest 417 budynków mieszkalnych, zwykłych cywili. W atakach rakietowych, przez obstrzał miasta zginęło 1600 osób, w tym 5 dzieci. Ataki są skierowane przede wszystkim na strukturę krytyczną miasta. Rosjanie chcieli nas zamrozić, pozostawić bez światła i ciepła. Mimo tych wszystkich prób złamania oporu nadal walczymy. Nasze miasto stało się dla innych wzorem niezłomności – mówił Witalij Kliczko

Mer Kijowa wskazywał, że Polska jest dla Ukrainy wzorem w zakresie reform, które chce wprowadzać także Ukraina.

- Dzięki wsparciu zmierzamy w kierunku wspólnoty europejskiej, będziemy jej częścią. Chciałbym powiedzieć, że Polska jest doskonałym przykładem efektywnych reform i zmian przeprowadzonych między innymi w zakresie samorządu i jest to dla nas strategiczny sojusz, żeby dołączyć do wspólnoty europejskiej – dodawał Kliczko.

Z ramienia miasta głos zabrał prezydent. Jacek Sutryk powiedział, że podpisanie umowy o partnerstwie, to formalność, bo w rzeczywistości Wrocław współpracuje z Kijowem od kilku lat. Prezydent przywołał swoją wizytę z 2021 r.

- Nikt nie przypuszczał, że te kontakty zostaną zakłócone przez pełnoskalową wojnę . Wtedy rozmawialiśmy o partnerstwie, które miało opierać się o współpracę gospodarczą, ekologiczną, między szkołami, uczelniami wyższymi. Wojna to wszystko zmieniła. Dzisiaj Kijów traktujemy jako miasto, któremu chcemy pomagać i wspierać – mówił prezydent miasta.

Przewodniczący Rady Miasta Kijowa, Wołodymyr Bondarenko podziękował za pomoc, którą Wrocław udziela stolicy Kijowa i Ukrainie.

- Rzeczywiście współpracujemy od lat, ale nasze relacje partnerskie zostały zintensyfikowane w pierwszych dniach pełnowymiarowej wojny. Dzisiaj będąc tutaj, chciałbym podziękować narodowi polskiemu za tak ważną i terminować pomoc dla całego narodu ukraińskiego. 385 dni walczymy przeciw wrogowi, który postępuje w cyniczny sposób. W tym czasie są z nami przyjaciele z Polski i są w stanie nas wesprzeć. Bardzo za to dziękuję. Sława Polsce, sława Ukrainie – zakończył ukraiński samorządowiec.

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska