Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Piach i brud na chodnikach oraz ulicach. Czy ktoś posprząta miejsca parkingowe?

Agata Wojciechowska
Po zimie, zaśmiecone ulice i chodniki we Wrocławiu. Kto je posprząta? Zdjęcie ilustracyjne
Po zimie, zaśmiecone ulice i chodniki we Wrocławiu. Kto je posprząta? Zdjęcie ilustracyjne Fot. Tomasz Hołod / Polskapresse
- Jak często we Wrocławiu zamiatane są chodniki oraz miejsca postojowe oraz kto za to odpowiada - pyta nasz czytelnik Marcin Kowalski. Odpowiedzi szukała Agata Wojciechowska.

- Na większości ulic zalega piach, chodniki i miejsca parkingowe są brudne - napisał nasz czytelnik Marcin Kowalski. - Czy miasto ma jakiś harmonogram zamykania poszczególnych miejsc postojowych (tymczasowego) w celu ich dokładnego sprzątania? Czy nie można środków zaoszczędzonych na odśnieżaniu przeznaczyć na gruntowne zamiatanie miasta? Czy miasto może też pozwolić w ten sposób odpracować osobom, które mają zaległości w płaceniu czynszu, jak to robi się w innych miastach?

Za sprzątanie miejsc parkingowych i chodników odpowiada Ekosystem lub właściciele nieruchomości położonych wzdłuż tego chodnika. Pod terminem właściciele nieruchomości kryją się zarządcy, spółdzielnie lub po prostu inne osoby, które sprawują zarząd nad nieruchomością. Ten obowiązek nie dotyczy chodnika, na którym dopuszczone jest płatne parkowanie samochodów.

Zasada dotycząca sprzątania miejsc postojowych w mieście, zleconego przez Ekosystem, jest prosta: w nocy sprząta się ulice i tzw. główny układ, a więc duże parkingi i miejsca postojowe w centrum miasta. W dzień z kolei ekipy sprzątające porządkują osiedla. Dlaczego? W dzień ruch na głównych ulicach miasta generowany jest głównie przez auta, które wyjechały z osiedli. Dokładne harmonogramy porządków opracowują wewnętrznie sami wykonawcy. Ekosystem kontroluje czy robią to skutecznie.

- Miejsca postojowe są objęte całorocznym sprzątaniem - zapewnia Anna Bytońska, rzecznik Ekosystemu. - Częstotliwość ich sprzątania zależy od lokalizacji. Jeśli miejsca parkingowe położone są na wydzielonej części jezdni, są sprzątane z częstotliwością taką, jak czyszczone są jezdnie (w okresie zimowym, o ile pozwala pogoda, raz na miesiąc, w sezonie letnim - jeszcze częściej). Jeśli położone są na chodniku, sprzątane są z częstotliwością taką, jak chodniki, czyli raz na tydzień - dodaje.

Inaczej sprawa wygląda w przypadku Starego Miasta. Tam obowiązuje "stała czystość". Co to oznacza w praktyce? Wykonawcy są zobowiązani do utrzymania cały czas czystości, a więc mają sprzątać w zależności od potrzeb, nawet kilka razy dziennie!

Sezon zimowy sprzątania, mimo iż w tym roku niewiele mieliśmy śniegu, obowiązuje do końca marca. - O tym, czy i jakiej wielkości środki zostaną niewykorzystane będzie wiadomo po ostatecznym rozliczeniu w kwietniu - dodaje Anna Bytońska.

Jednak już teraz wiadomo, że ze względu na wyjątkowo ciepłą zimę, na odśnieżaniu oszczędzono do 5 mln zł. Za te pieniądze jeszcze w marcu Ekosystem zleci dodatkowe sprzątanie miasta, które obejmie jezdnie, chodniki i trawniki.

Nasz Czytelnik zasugerował możliwość odpracowywania długów, które mieszkańcy komunalni mają w Zarządzie Zasobu Komunalnego i we Wrocławskich Mieszkaniach właśnie poprzez sprzątanie.

- Teren miasta sprzątają głównie wykonawcy wyłonieni w przetargu - tłumaczy rzecznik Ekosystemu. - Jednak mamy podpisane porozumienie i możemy korzystać i korzystamy przy niektórych pracach z usług osób odpracowujących dług czynszowy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska