Oto maszkarony z mostów Pomorskich. Zobacz zdjęcia!

RP
Maszkaron to rzeźbiarski motyw dekoracyjny w postaci stylizowanej głowy ludzkiej lub fantastycznej postaci, stosowany w rzeźbie architektonicznej i rzemiośle artystycznym. Najbardziej znane w Polsce są maszkarony na krakowskich Sukiennicach, a w Europie – na katedrze Notre-Dame w Paryżu.
Maszkaron to rzeźbiarski motyw dekoracyjny w postaci stylizowanej głowy ludzkiej lub fantastycznej postaci, stosowany w rzeźbie architektonicznej i rzemiośle artystycznym. Najbardziej znane w Polsce są maszkarony na krakowskich Sukiennicach, a w Europie – na katedrze Notre-Dame w Paryżu. fot. Paweł Relikowski / Polskapress
Na początku października rozpoczął się remont mostu Pomorskiego Południowego. Jest on częścią większego remontu mostów Pomorskich, który trwa od marca i zaplanowany jest na 36 miesięcy. W trakcie remontu budowlańcy odkryli maszkarony.

Most Pomorski południowy to jedna z najpiękniejszych przepraw w mieście. Stylizowana posiada neoromańską – secesyjną oprawę z piaskowca i granitu. Trzy przęsła spoczywają na zagłębionych 4,5 metra pod dnem rzeki betonowych palach.
Niestety, w latach 80. XX wieku most został oszpecona przez... rury ciepłownicze. Rury na zachodniej stronie podwieszono na pilastrach (podporach) latarń gazowych. Same latarnie zniknęły z mostu po wojnie.

Ponieważ część elewacji mostu wykonana jest z piaskowca, budowlańcy rozpoczęli demontaż balustrad. Zgodnie z planem elementy te miały trafić do renowacji. Wtedy „odkryli” maszkarony, czyli płaskorzeźby stylizowane na głowy fantastycznych postaci.

Głowy z piaskowca zdobiły balustradę mostu. Rury ciepłownicze zasłoniły je na dobre 40 lat, a o maszkaronach już dawno zapomniano.

Projekt przebudowy zakłada, że rury znikną z mostu i docelowo przejdą pod dnem rzeki na drugi brzeg. Płaskorzeźby po gruntownej renowacji wrócą na swoje miejsce.

Po remoncie zabytkowa przeprawa odzyska dawny blask z początku XX w. Most powstał w latach 1904-1905, oprócz maszkaronów wrócą także latarnie. Koszt przebudowy to blisko 70 milionów złotych brutto.

Teraz maszkarony razem z innymi elementami konstrukcji trafią do specjalistycznego zakładu, gdzie odzyskają dawny blask.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

iPolitycznie - Robert Telus o rozwiązaniu problemu zboża - skrót

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie