Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ogrody z bonsai, papiery washi i miecze samurajów. Nie trzeba jechać do Japonii. Macie to tuż obok

Alina Gierak
Alina Gierak
W niewielkiej wsi Jarków koło Lewina Kłodzkiego możecie poczuć się jak w Mito, słynnym ogrodzie w prefekturze Ibarak
W niewielkiej wsi Jarków koło Lewina Kłodzkiego możecie poczuć się jak w Mito, słynnym ogrodzie w prefekturze Ibarak FB Ogród japoński Jarków
Choć Dolny Śląsk od Japonii dzielą tysiące kilometrów, to wcale nie trzeba ich pokonywać, by poczuć dalekowschodnie klimaty, poznać japońską kulturę, ogrodnictwo czy zwyczaje. W naszym regionie jest kilka bardzo ciekawych miejsc, gdzie poczujecie się, jak w Japonii lub możecie obcować z dalekowschodnimi twórcami. Będziecie zaskoczeni.
od 16 lat

Spis treści

Mała Japonia w Przesiece

Najbardziej znanym na Dolnym Śląsku miejscem kojarzonym z Japonią jest Siruwia, ogród w Przesiece koło Jeleniej Góry.
W tej niewielkiej wiosce małżeństwo Sylwia i Jakub Kurowscy stworzyli kilkuhektarowy park z bujną roślinnością, architekturą, wodospadami i muzeum poświęconym japońskiej kulturze i historii. To na stałej wystawie obejrzycie zbroje i broń samurajów.

W Siruwii pięknie jest o każdej porze roku
W Siruwii pięknie jest o każdej porze roku FB Siruwia

W Małej Japonii zachwyci was kolekcja bonsai (niektóre drzewka mają ponad 100 lat!). Największą atrakcją są kwitnące różaneczniki. Kolekcja liczy ponad 3000 krzewów w około 80 odmianach.

W Siruwii organizowane są koncerty, pokazy walk samurajów, parzenia herbaty oraz występy teatru japońskiego. W czerwcu można było oglądać Teatr Nō Hōshō z Tokio

Więcej o Siruwii przeczytacie tutaj

Ogród japoński w Jarkowie koło Kłodzka

Kolejny ogród japoński na Dolnym Śląsku powstał dzięki pasji i zaangażowaniu jednej osoby. Zaprojektował go i stworzył Edward Majcher. Wybudował kaskady, posadził kilkaset różnych roślin, wykonał zbiorniki wodne. Ogród w dalszym ciągu się rozwija i pięknieje.

W Jarkowie, niewielkiej wiosce na zboczach Gór Orlickich wybudowano kilka oczek wodnych i staw z malowniczo przecinającymi je wodospadami.

Drzewa przycinane są zgodnie z zasadami japońskiej sztuki ogrodowej, ze specyficznym układem głazów, kamieni i żwirowymi ścieżkami tworzą przepiękne mini pejzaże, bowiem sztuką w japońskich ogrodach jest przeniesienie natury w miniaturze do swojego otoczenia.

Zgromadzono tutaj setki roślin w tym: sosny, klony japońskie, cyprysy, magnolie, azalie, rododendrony, wiśnie, bambusy i wiele innych. Ogród w Jarkowie zaliczany jest do ścisłej czołówki europejskiej.

Jeśli chcesz być szczęśliwy jeden dzień – upij się. Jeśli chcesz być szczęśliwy przez rok – ożeń się. Jeśli chcesz być szczęśliwy przez całe życie – załóż sobie ogród - cytuje pan Edward stare przysłowie chińskie

Ogród japoński w Jarkowie ceny biletów i dojazd

Jarków leży niedaleko Lewina Kłodzkiego. Sprawdź, jak dojechać

Pierwsze drzewa posadzono w latach 80. XX wieku. Projekt oraz pozostałe prace wykonał właściciel Edward Majcher. Na kaskadowym terenie (ok.30 arów) wybudowano
Pierwsze drzewa posadzono w latach 80. XX wieku. Projekt oraz pozostałe prace wykonał właściciel Edward Majcher. Na kaskadowym terenie (ok.30 arów) wybudowano kilka oczek wodnych i staw z malowniczo przecinającymi je wodospadami. FB Ogród japoński Jarków

Ogród japoński w Jarkowie można podziwiać od maja do września, w godzinach 10- 18.

Bilet wstępu kosztuje 15 złotych (normalny), 7 zł (ulgowy).
Popołudnie z japońskim papiernictwem

Ogród japoński we Wrocławiu

Ogród japoński w parku Szczytnickim we Wrocławiu cieszy się ogromną popularnością. Zgodnie z tradycją budowy ogrodów orientalnych, łączy siłę przyrody i działania człowieka.

W kolekcji Ogrodu znajdziemy blisko 200 gatunków drzew, kwiatków i krzewów. To między innymi dęby, azalie pontyjskie, czy cisy. Blisko 30 gatunków roślin pochodzi z Dalekiego Wschodu. Są wodospady, rzeźby i kaskady.

Ogród Japoński jest czynny codziennie od 1 kwietnia do 30 października w godzinach 9.00-19.00. Spacer po Ogrodzie Japońskim zajmuje mniej więcej dwie
Ogród Japoński jest czynny codziennie od 1 kwietnia do 30 października w godzinach 9.00-19.00. Spacer po Ogrodzie Japońskim zajmuje mniej więcej dwie godziny. Tomasz Hołod/PolskaPress

Więcej o wrocławskim ogrodzie japońskim i cenach biletów, przeczytasz tutaj

Tajemnice papiernictwa japońskiego poznasz w Dusznikach - Zdroju

W Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju obejrzycie oryginalny warsztat papierniczy z japońskiej miejscowości Echizen, gdzie tradycje wyrobu papieru trwają już 1300 lat. Składa się z urządzeń do wytwarzania papieru, ołtarza z figurką bogini papieru Kawakami Gozen oraz dużej kolekcji arkuszy washi – to dar rodziny Yamaguchi oraz wielu innych papierników działających w tej miejscowości.

Dzięki japońskim darczyńcom Muzeum Papiernictwa dysponuje jedną z najciekawszych kolekcji dotyczących japońskiego papiernictwa w Europie.
Dzięki japońskim darczyńcom Muzeum Papiernictwa dysponuje jedną z najciekawszych kolekcji dotyczących japońskiego papiernictwa w Europie. Muzeum Papiernictwa

Cenne zbiory papiernictwa japońskiego Muzeum zawdzięcza Joannie Kokoć (kierowniczce Pracowni Konserwacji Zabytków Etnograficznych Muzeum Narodowego w Poznaniu), niestrudzonej popularyzatorce japońskiej sztuki papierniczej w Polsce.

Pani Joanna współpracuje z Katsuhiro Hatą, fotografem, podróżnikiem, dziennikarzem z Japonii. Razem zrealizowali kilka ważnych projektów, które służą upowszechnianiu wiedzy o kulturze japońskiej nie tylko w Polsce, ale również w innych krajach Europy.

W dowód uznania Joanna Kokoć otrzymała 14 lipca odznakę „Zasłużony dla Dolnego Śląska”, natomiast pan Hata tytułu Honorowego Kustosza Muzeum Papiernictwa.

Jeleniogórski architekt projektował w Kobe i Tokio

Jeleniogórzanin, architekt Georg de Lalande pod koniec XIX wieku zaprojektował w stolicy Karkonoszy kilka budynków. Znajdują się dziś w okolicach Wzgórza Kościuszki.

Kiedy w Azji modna zrobiła się architektura europejska, wielu bogaczy zapragnęło mieszkać w podobnych budynkach. Największym kłopotem było jednak to, że nikt z mieszkających tam budowlańców nie potrafił budować z cegieł. W Azji nigdy nie wykorzystywano tego surowca. Georg de Lalande założył w Japonii własną firmę i uczył lokalnych murarzy.

Jeleniogórzanin w Kobe zaprojektował słynną Willę z Kurkiem, którą rocznie odwiedza ponad 300 tys. turystów i jest wpisana na listę zabytków kultury w Japonii.

Inspiracją dla zbudowania willi była kamienica znajdująca się w Jeleniej Górze. Budynek pochodzi z 1898 roku i znajduje się przy ulicy Krasickiego 6 (dawniej Moltkestrasse) - opisuje Ivo Łaborewicz autor książki Sekrety Jeleniej Góry

Weathercock House, słynny Dom z Kurkiem zaprojektowany w Kobe przez jeleniogórzanina Georga de Lalande
Weathercock House, słynny Dom z Kurkiem zaprojektowany w Kobe przez jeleniogórzanina Georga de Lalande KOBE travel

Georg de Lalande zaprojektował także w Tokio budynek siedziby firmy Takada Shokai. Został on zniszczony podczas trzęsienia ziemi w 1923 roku. Był prawie identyczny jak budynek Sądu Rejonowego w Jeleniej Górze.

Noworudzianin uznany jest za twórcę hymnu japońskiego

Związki z Japonią znajdziemy także w Nowej Rudzie. Franza Eckerta, który urodził się w 1852 roku w tym mieście, uznano za twórcę hymnu japońskiego.

Eckert był związany z niemieckimi orkiestrami wojskowymi. Podczas koncertów w Japonii otrzymał zlecenie na opracowanie pieśni japońskiej i przekomponowanie jej na typową partyturę z orkiestracją. Muzyk z Nowej Rudy wykonał zadanie i stał się współautorem pieśni „Kimigayo”, uznanej za hymn japoński.

O tym muzyku przeczytacie tutaj

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska