Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ścieżki edukacyjno-przyrodnicze na Dolnym Śląsku TOP 10. Świetne pomysły na weekendową wycieczkę

Alina Gierak
Alina Gierak
Dolny Śląsk można zwiedzać wędrując ścieżkami edukacyjno-przyrodniczymi. To doskonały sposób, by poznać przyrodę i historię regionu. Kliknijcie w galerię i zobaczcie, które ścieżki są popularne
Dolny Śląsk można zwiedzać wędrując ścieżkami edukacyjno-przyrodniczymi. To doskonały sposób, by poznać przyrodę i historię regionu. Kliknijcie w galerię i zobaczcie, które ścieżki są popularne Dolina Pałaców i Ogrodów/Nowa Ruda/ Jarnołtów
Wędrowanie po ścieżkach edukacyjnych, zamiast po szlakach turystycznych, to inny rodzaj zwiedzania. Świetny dla rodzin z dziećmi i osób, które chcą dowiedzieć się więcej o miejscu, w którym się znajdują. Z naszych propozycji możecie skorzystać podczas tegorocznej majówki. Czasu na zwiedzanie będzie sporo. Kliknijcie w galerię, by dowiedzieć się, które ścieżki edukacyjne są najbardziej popularne.

Spis treści

Ścieżki edukacyjno - przyrodnicze co to jest?

Ścieżka edukacyjno - przyrodnicza to specjalny szlak dla pieszych i rowerzystów, na trasie którego znajdują się przyrodnicze osobliwości, zabytki i inne ciekawe rzeczy. Ścieżkę może oznakować każdy: gmina, grupa pasjonatów albo ekspertów. Często na przy ścieżce są tablice edukacyjne nawiązujące do tematyki, pokazujące, na co zwrócić uwagę.

Ścieżki są zawsze oznakowane. Z reguły jest to biały kwadrat przekreślony na skos zielonym paskiem. Obecnie w Polsce praktycznie każdy obszar chroniony posiada własną ścieżkę przyrodniczą.

Dlaczego warto wędrować ścieżkami edukacyjno-przyrodniczymi?

Ścieżki przyrodnicze to doskonałe połączenie turystki i nauki. Spacer nimi ma wiele zalet.

  • Rozwija zamiłowania do przyrody, krajoznawstwa, turystyki, historii lub fotografii
  • Pozwala na zrozumienie różnych powiązań między człowiekiem a środowiskiem
  • Daje poczucie większej więzi z regionem
  • Uświadamia o konieczności dbania o ochronę przyrody i odpowiedzialności człowieka za stan środowiska.
  • Uwrażliwia na piękno natury, a także rozwijają
  • Łączą aktywny wypoczynek na łonie natury z edukacją ekologiczną

Znane ścieżki edukacyjno - przyrodnicze w Polsce

  • Ścieżka na Bukowa Górę w przysiółka Ujejsca, dzielnicy Dąbrowy Górniczej. Później prowadzi leśnymi schodami na szczyt Bukowej Góry, z której podziwiać można krajobraz Roztocza i leżącą w dole wieś Sochy.
  • Ścieżka Salamandra w Bieszczadach. Wiedzie przez dolinę Wołosatki z Ustrzyk Górnych do torfowiska "Wołosate", a jej długość wynosi około 4 km. Szlak przechodzi przez obszar częściowej ochrony Bieszczadzkiego Parku Narodowego.
  • Ścieżka Wydma Orzechowska znajduje się w Orzechowie Morskim. Biegnie w odległości około 600 m od brzegu morza, a jej długość to 2,8 km. Ścieżka prowadzi przez las oraz Wydmę Orzechowską dzięki specjalnie wytyczonemu szlakowi, na którym znajduje się 11 tablic informacyjnych.
  • Ścieżka "Przez skalne miasto Podzamcza". Znajduje się pod zamkiem Ogrodzieniec. Skalne miasto tworzą efektowne ostańce wapienne.
Skalne Miasto Podzamcza to unikatowy, zwarty zespół kilkunastu ostańców o fantazyjnych kształtach, tworzący swoisty labirynt skalny. Skałki są tu bardzo
Skalne Miasto Podzamcza to unikatowy, zwarty zespół kilkunastu ostańców o fantazyjnych kształtach, tworzący swoisty labirynt skalny. Skałki są tu bardzo efektowne, a sterczą u stóp słynnego zamku Ogrodzieniec w Podzamczu na Jurze. Skalne miasto zdobi najwyższe jurajskie wzniesienie - Górę Janowskiego (516 m n.p.m.), zwane też Wzgórzem Zamkowym. Wikipedia
  • Ścieżka Geoturystyczna Dawna Kopalnia Babina w Łęknicy. Jest elementem Światowego Geoparku "Łuk Mużakowa". Na terenie chroniącym morenę czołową po skandynawskim lodowcu zachowało się sporo antropogenicznych jeziorek, niezwykle pięknych i barwnych za sprawą płytko zalegających kopalin, które były tutaj eksploatowane.
  • Ścieżka w Goniądzu na Podlasiu, na obszarze Biebrzańskiego Parku Narodowego, w pobliżu Twierdzy Osowiec, powstały bardzo ciekawe ścieżki edukacyjne Terenowego Ośrodka Edukacyjnego, które ułatwiają poznanie malowniczych i cennych fragmentów tego cudnego Parku Narodowego.
  • Przyrodniczo - leśna ścieżka edukacyjna „Bagienna Dolina Drwęcy”. Położona jest w obrębie Pojezierza Chełmińsko-Dobrzyńskiego, nad rzeką Drwęcą. Długość trasy wynosi około 800 m, jej spokojne przejście zajmuje około 1 godziny. Spacer pozwala na obserwację ptaków i przyrody.

Ścieżki edukacyjno-przyrpdnicze, którymi warto wędrować na Dolnym Śląsku. Propozycje w sam raz na majówkę

  • Ścieżka przyrodnicza "Jarnołtów-Ratyń”. Została wytyczona w Parku Krajobrazowym Dolina Bystrzycy. Cała ścieżka jest przystosowana zarówno dla pieszych, jak i rowerzystów. Idealna na szybki wypad z Wrocławia.
  • Górska Ścieżka Sentymentalna w Górach Sowich
    Ścieżka powstała w miejscu dawnej kopalni galeny. Ma zaledwie 1 km, ale bardzo malownicza i dość trudna, bo prowadzi po wysokich graniach. Najbardziej charakterystycznym miejscem na ścieżce jest drewniany mostek i wodospad tuż przy nim.
    Zaczyna się przy hotelu "Czarny Rycerz" w Kamionkach.
  • Ścieżka edukacyjno - przyrodnicza "Wzgórza Kiełczyńskie". Bardzo malownicza, z jednej strony rozpościera się z niej widok na Góry Sowie a z drugiej na Masyw Ślęży, droga przez las jest bardzo urozmaicona. Po drodze można się też wspiąć po kamiennych schodkach na najwyższe wzniesienie Wzgórz Kiełczyńskich - Szczytną (466 m n.p.m.).
Ścieżka edukacyjno-przyrodnicza Wzgórza Kiełczyńskie ma kamieniste podłoże i kilka stromych podejść. Atrakcją ścieżki są przede wszystkim wspaniałe widoki.
Ścieżka edukacyjno-przyrodnicza Wzgórza Kiełczyńskie ma kamieniste podłoże i kilka stromych podejść. Atrakcją ścieżki są przede wszystkim wspaniałe widoki. Ze szlaku zobaczymy między innymi panoramę Gór Sowich i Ślęży i Świdnicy. Na trasie napotkamy również złoża serpentynitu, duże kopce mrówek rudnic oraz chronione gatunki roślin. Nie zabraknie również zabytków, między innymi w postaci Kościoła pod wezwaniem Narodzenia NMP w Kiełczynie, pomnika poległych w I Wojnie Światowej oraz głazu dr Karla Winklera z Dzierżoniowa, który był propagatorem turystyki Wzgórz Kiełczyńskich. Powiat dzierżoniowski
  • Ścieżka Hochbergów, Wałbrzych. Prowadzi wokół zamku Książ, dalej wąwozem rzeki Pełcznicy aż do zamku Stary Książ. Jest niezwykle malownicza, w większości prowadzi wysoko, po skałach. Pod drodze są punkty widokowe i cis Bolko.
  • Ścieżka edukacyjna "Zębata" w Górach Sowich. Prowadzi trasą dawnej Kolei Sowiogórskiej, a dokładniej jej zębatego odcinka. Na jej trasie są dwa wiadukty, most drogowy, nasypy i wykute w skałach wąwozy.
  • Ścieżka przyrodnicza „Trzy stawy”. Trasa wiedzie pomiędzy Radziądzem a Rudą Sułowską na terenie Stawów Milickich. Wokół Stawu Niezgoda wytyczono ciekawą ścieżkę przyrodniczą. Długość okrężnej trasy wynosi około 7 km i jest ona ciekawa pod względem widokowym oraz znakomita do podglądania ptaków.
  • Ścieżka kulturowa w Bukowcu. Prowadzi przez teren dawnej posiadłości von Zedlitzów, a następnie Friedricha Wilhelma von Reden. Wędrujecie wokół stawu, po parku i lesie. Na odwiedzających czekają ścieżki spacerowe, wzdłuż których zostały ustawione liczne tablice edukacyjne poświęcone przyrodzie i historii parku. Na stawie Kąpielnik można popływać łódkami.
  • Ścieżki literackie po Wzgórzach Włodzickich w okolicach Nowej Rudy
    Wzgórza Włodzickie i wioska Krajanów związane są z Olga Tokarczuk, która ma dom w tej wsi. Co roku w Nowej Rudzie odbywa się festiwal Góry Literatury, który zainicjowała noblistka. W związku z tym wytyczono aż trzy ścieżki literackie:"Z Domu Dziennego Do Domu Nocnego" z Krajanowa do Bartnicy, "Śladami Teresy Chmury" ze Świerków do Włodowic oraz ścieżka "Droga Chlebowa" po granicy polsko - czeskiej. Wszystkie te ścieżki mają po około 7 km.
  • Ścieżka edukacyjno-przyrodnicza Park Prochowice
    Wiosną można podziwiać tu rzadki gatunek tulipana, czy też potężne kilkusetletnie dęby. To tam usłyszymy śpiew najróżniejszych gatunków ptaków, a nawet spotkamy sarnę. Ścieżka w zabytkowym prochowickim parku pomaga odkryć sekrety tego miasta i okolic, opowiada o historii i uczy jak dbać o środowisko.
  • Park Średniowiecznej Techniki w Złotym Stoku
    To bardzo nietypowa ścieżka edukacyjna. Wymarzone miejsce, dla wszystkich miłośników historii i średniowiecznej technologii. Z łatwością można się tu przenieść do magicznej krainy wyobraźni, gdzie na własne oczy obejrzymy życie średniowiecznej wioski, a także poznamy wiele niezwykłych wynalazków tamtej epoki. Park to jedyna w Europie tak wiernie oddana replika średniowiecznej osady górniczej, w której oprócz budynków można obejrzeć średniowieczne urządzenia zbudowane w skali 1:1.

Inne ścieżki edukacyjno-przyrodnicze na Dolnym Śląsku

  • Żołnierska Ścieżka Przyrodnicza w Świętoszowie, w lesie sosnowym przy koszarach wojskowych.
  • Ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna „Szwajcaria Lwówecka”
  • Ścieżka przyrodniczo-edukacyjna w „Cichej Dolinie”, prowadząca przez różnorodne ekosystemy rzeki Bystrzycy
  • Ścieżki przyrodnicze we wrocławskich lasach: Osobowickim, Rędzińskim, Sołtysowickim oraz Komunalnym.
  • Ścieżki edukacyjne w Karkonoszach, które prowadzą na Śnieżkę, do wodospadów, przez ekosystemy leśne, na Chojnik, do stawów polodowcowych. Są ich dziesiątki kilometrów.
  • Ścieżki edukacyjne w ZOO we Wrocławiu

Kliknijcie w galerię, by poznać więcej szczegółów o dolnośląskich ścieżkach edukacyjno-przyrodniczych

od 12 lat
Wideo

echodnia.euNowa fantastyczna atrakcja w Podziemnej Trasie Turystycznej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska