Franz Eckert w hołdzie cesarstwu

Redakcja
Postać Franza Eckerta w Nowej Rudzie uhonorowano pomnikiem
Postać Franza Eckerta w Nowej Rudzie uhonorowano pomnikiem Miejski Dom Kultury w Nowej Rudzie
Udostępnij:
Był niezwykle zdolny. Jego kompozycjami zachwycał się sam Mutsuhito, cesarz Japonii. Choć był Europejczykiem i pochodził z odległego Hrabstwa Kłodzkiego, to właśnie jemu zlecono skomponowanie hymnu Kraju Kwitnącej Wiśni. O Franzu Eckercie, XIX-wiecznym kompozytorze pochodzącym z Nowej Rudy, pisze Natalia Wellmann

Informacji na temat Franza Eckerta nie ma zbyt wiele. Nic więc dziwnego, że jeszcze kilka lat temu w Nowej Rudzie wiedziało o nim zaledwie kilka osób.

- Głównie z przewodników turystycznych, w których można było znaleźć szczątkowe dane. Wiedzieliśmy, że tu się urodził, wychował i jest autorem hymnu Japonii. Ale wielką zagadką było dla nas to, jak trafił do Kraju Kwitnącej Wiśni i jak to się stało, że komponował muzykę na cesarskim dworze - mówi Wojciech Kołodziej, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowej Rudzie. Pięć lat temu po raz pierwszy zorganizował w mieście Dni Japonii. Postać Franza Eckerta była do tego doskonałym pretekstem.

Urodził się 5 kwietnia 1852 roku, w jednej z kamienic przy ul. Kościelnej, w rodzinie urzędnika sądowego. Zdolności muzyczne zdradzał już od najmłodszych lat, dlatego rodzice postanowili kształcić go w tym kierunku, wysyłając do konserwatorium we Wrocławiu, a potem w Dreźnie. Karierę zawodową rozpoczął jako muzyk wojskowy w Nysie, szybko jednak przeniósł się do Wilhelmshaven, gdzie został kapelmistrzem marynarki wojennej Niemiec, a potem japońskiego cesarstwa. Stosunki między Niemcami a Japonią układały się wówczas bardzo dobrze. Wykorzystał okazję, że marynarka japońska szukała akurat odpowiedniego muzyka. Miał zaledwie 27 lat, kiedy trafił do Tokio i objął posadę kapelmistrza cesarskiej marynarki wojennej.

- O tym, jak trafił na dwór cesarski, wiemy niewiele. Jedno jest pewne, musiał być bardzo zdolnym muzykiem, skoro rodzina cesarza Mutsuhito otworzyła przed nim drzwi do swojego domu - mówi Andrzej Behan, historyk i przewodnik turystyczny z Nowej Rudy i dodaje, że Eckert stworzył orkiestrę dworu cesarskiego w Tokio. Wydał nawet śpiewnik dla japońskich szkół, a gdy zmarła matka cesarza, skomponował pieśń pożegnalną "Kanashimi no kiwami" ("Niezmierzony ból"), która do dziś jest okazjonalnie wykonywana na cesarskim dworze. W 1880 roku japońskie ministerstwo marynarki wojennej zleciło Eckertowi skomponowanie hymnu narodowego.

- Muzyk podjął się nie lada wyzwania. Wykorzystał melodię napisaną przez Hayashiego Hiromoriego na tradycyjne instrumenty japońskie, którą zaaranżował i rozbudował brzmieniowo do gry na instrumentach europejskich - dodaje Behan.

Premiera hymnu odbyła się 3 listopada 1880 roku z okazji urodzin cesarza Mutsuhito. Jednak ostateczne słowa i melodię zaakceptowano dopiero w 1888 roku i w takiej postaci możemy ich słuchać współcześnie. Ale to niejedyne wielkie dzieło Eckerta. Mało kto wie, że muzyk z Nowej Rudy skomponował też hymn Korei, gdzie po sukcesie w Japonii założył swoją orkiestrę. Wprawdzie skomponowany przez niego utwór - wyraźnie inspirowany muzyką jego słynnego rodaka Ryszarda Wagnera - był oficjalnym hymnem cesarstwa tylko do 1910 roku, ale za swoje dzieło Eckert został odznaczony cesarskim orderem zasługi.
Do Nowej Rudy nigdy już nie wrócił. Zmarł 8 sierpnia 1916 roku w Seulu, gdzie został pochowany na cmentarzu dla obcokrajowców. W Nowej Rudzie w 2005 roku powstał jego pomnik. Na uroczystość odsłonięcia przyjechał nawet Akira Tajima, attache kulturalny Ambasady Japonii w Polsce.

- Współcześni Japończycy mają dużo szacunku do tej historii. Wiedzą, kim był Franz Eckert i co mu zawdzięczają - mówi Katarzyna Nowak z Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej Manga w Krakowie. A Wojciech Kołodziej dodaje, że co jakiś czas w Nowej Rudzie pojawiają się turyści z Japonii.

- Kilka lat temu odwiedził nas japoński student. Szukał śladów Franza Eckerta, bo chciał nakręcić o nim film dokumentalny - opowiada dyrektor nowo-rudzkiego ośrodka kultury, który ma nadzieję, że z czasem turystów z Japonii pojawi się w Nowej Rudzie znacznie więcej.

- A my bardzo solidnie się do tego przygotowujemy. Organizowane przez nas od pięciu lat Dni Japonii właśnie temu służą, bo przybliżają mieszkańcom kulturę Kraju Kwitnącej Wiśni - zaznacza Kołodziej i dodaje, że impreza wpisała się już na stałe do kalendarza najważniejszych wydarzeń w mieście.

Co roku mieszkańcy mają okazję nie tylko poznać historię Franza Eckerta, ale i uczestniczą w warsztatach kaligrafii, origami lub tradycyjnego parzenia herbaty. Poznają też historię japońskiego kina, a miejscowa dęta orkiestra górnicza nauczyła się grać japoński hymn.

- Łatwo nie było, bo to, bądź co bądź, muzyka azjatycka. Ale jak zagraliśmy przy gościach z Japonii, to nie mieliśmy się czego wstydzić - żartuje kapelmistrz Jan Wolan. Burmistrz Nowej Rudy też wyniósł z tej historii coś dla siebie. - Potrafię parzyć herbatę, ale mówić po japońsku jeszcze nie umiem - żartuje. Ma jednak nadzieję, że kontakty Nowej Rudy z Japonią przełożą się w przyszłości na kontakty gospodarcze. Być może, jak twierdzi, Japończycy odkryją w tym mieście walory turystyczne, a inwestorzy zechcą lokować tu swój kapitał.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie