Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Obchody 42. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego we Wrocławiu. Złożono kwiaty pod pamiątkowymi tablicami

Aneta Kolesińska
Aneta Kolesińska
13 grudnia obchodzić będziemy 42. rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. Jak co roku, we Wrocławiu z tej okazji oddaje hołd bohaterom tamtych wydarzeń.
13 grudnia obchodzić będziemy 42. rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. Jak co roku, we Wrocławiu z tej okazji oddaje hołd bohaterom tamtych wydarzeń. Aneta Kolesińska/Polska Press
We wtorek (12 grudnia) pod tablicami pamiątkowymi przy ul. Fabrycznej we Wrocławiu zebrali się przedstawiciele władz miasta, urzędu województwa dolnośląskiego, przedstawiciele NSZZ Solidarność, delegacje z kuratorium oświaty i oraz IPN. Wydarzenia z 1981 roku były początkiem drogi do wyjścia z komunistycznego ustroju tamtych czasów.

13 grudnia obchodzić będziemy 42. rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. Jak co roku, we Wrocławiu z tej okazji oddajemy hołd bohaterom tamtych wydarzeń.

Złożenie kwiatów pod tablicami św. Piotra Bednarza i Solidarności

Uroczystości rozpoczęły się we wtorek (12 grudnia) od złożenia kwiatów pod budynkiem Dozamelu (dawnym Dolmelu) przy Wrocławskim Parku Przemysłowym przy ul. Fabrycznej 10.

- Spotykamy się tutaj, jak co roku, przy dwóch tablicach poświęconych tym, którzy odważyli się zaprotestować przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego. Wielu ludzi w zakładach pracy czy uczelniach zostali siłą wyciągnięci z budynków i pacyfikowani - mówi Kazimierz Kimso, przewodniczący Zarządu Regionu Dolny Śląsk NSZZ Solidarność.

Pod tablicami pamiątkowymi stawili się przedstawiciele władz miasta, Solidarności, ale także delegacje z kuratorium oświaty, kapłani, przedstawiciele Dozamelu oraz IPN. Delegaci złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą opór wobec komunistycznego reżimu oraz tablicą upamiętniającą opozycjonistę Piotra Bednarza. Obie znajdują się na ścianie dawnej fabryki Dozamel.

Zobacz uroczystość złożenia kwiatów w galerii zdjęć:

Piotr Bednarz to legenda dolnośląskiej Solidarności, wiceprzewodniczący Solidarności z Dozamelu. Był ikoną. Całym swoim życiem realizował wyznawane idee.

- Jeżeli nie będziemy pamiętać o tych ludziach, którzy oddali swoje życie i zdrowie, nie bali się przelewać krew za wolność, niepodległość i honor człowieka, to kto będzie pamiętać o nas? - podsumował Kismo i podziękował za przybycie.

Zapal światło w środę o godz. 19

Kampania społeczna „Zapal Światło Wolności” nawiązuje do gestu solidarności, jaki wobec Polaków żyjących w stanie wojennym w Wigilię Bożego Narodzenia 1981 roku wykonały rzesze mieszkańców wolnego świata. Na znak jedności z rodakami świecę w oknie Pałacu Apostolskiego w Watykanie zapalił papież Jan Paweł II. Wydarzenie odbędzie się w środę (13 grudnia) o 19 w Katedrze św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska