Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Obchody 41. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego we Wrocławiu. Złożenie kwiatów pod tablicami, Msza święta i koncert

Maciej Rajfur
Maciej Rajfur
W tym roku przez Wrocław nie przejdzie marsz w rocznicę wybuchu stanu wojennego. Ale można uczcić ofiary stanu wojennego poprzez modlitwę, złożenie kwiatów.
W tym roku przez Wrocław nie przejdzie marsz w rocznicę wybuchu stanu wojennego. Ale można uczcić ofiary stanu wojennego poprzez modlitwę, złożenie kwiatów. Tomasz Hołod / Polska Press
We Wrocławiu, jak co roku uroczyście wspominać będziemy wybuch stanu wojennego. To właśnie w stolicy Dolnego Śląska funkcjonowała jedna z najprężniejszych w Polsce opozycji antykomunistycznych. Sprawdź jak Wrocław będzie obchodził 41. rocznicę.

Kolejna już rocznica wybuchu stanu wojennego prowadzi nas do miejsc, gdzie w mieście rozegrały się najważniejsze wydarzenia.

12 grudnia delegacje „Solidarności” i różnych organizacji złożą kwiaty pod pamiątkowymi tablicami na budynku Dozamelu (ul. Fabryczna 10). Upamiętniają one Piotra Bednarza (wybitnego działacza  Solidarności) oraz opór pracowników Dolmelu i sąsiednich zakładów przeciwko represjom stanu wojennego. Swoją postawa w dniach stanu wojennego sprawili, że o stolicy Dolnego Śląska mówiło się powszechnie jako jednym z największych punktów oporu w ówczesnej Polsce.

12 grudnia odbędzie się także Koncert Pamięci Ofiar Stanu Wojennego oraz Marszałka Seniora Kornela Morawieckiego – w Sali Akademii Muzycznej we Wrocławiu.

13 grudnia natomiast o poranku delegacje złożą kwiaty pod tablicą śp. Tadeusza Huskowskiego (Politechnika Wrocławska, bud. D-2, pl. Grunwaldzki 9), a następnie pod pomnikiem – obeliskiem poświęconym „Wszystkim Współtwórcom, Obrońcom i Bohaterom Solidarności” (Skwer Obrońców Solidarności przy ul. Norwida), by na końcu przejść pod tablicą śp. Tadeusza Kosteckiego (Politechnika Wrocławska, bud. A-1, Wybrzeże St. Wyspiańskiego 27).

Kulminacją obchodów wspomnienia wybuchu stanu wojennego będzie Msza święta w archikatedrze pw. św. Jana Chrzciciela na Ostrowie Tumskim. Odprawi ją o 18.30 abp Józef Kupny, metropolita wrocławski.

O godzinie 19:00 w Starym Klasztorze (ul. Purkyniego 1) odbędzie się koncert "Piosenki Jacka Kaczmarskiego". Usłyszymy legendarne już "Mury", "Obławę" i jej następne dwie części, "Arkę Noego" i "Modlitwę o wschodzie słońca". Wybrzmią piosenki ze stanu wojennego napisane przez Jacka już na emigracji, a znane w Polsce z audycji Radia Wolna Europa, takie jak: "Zbroja", "Marsz intelektualistów", "Koncert fortepianowy", "Przejście Polaków przez Morze Czerwone", "Wróżba", "Nasza klasa" i wiele innych.

Kilka dni później, 16 grudnia o godzinie 17:00 nastąpi wręczenie odznaczeń „Niezłomni” i koncert młodzieży z XVII LO w Centrum Historii Zajezdnia przy ul. Grabiszyńskiej.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska