Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowy pomnik przyrody we Wrocławiu? To 140-letni dąb „Strażnik”. Ma chronić las Kuźnicki

OPRAC.:
Michał Perzanowski
Michał Perzanowski
„Strażnik” ma imponujący obwód pnia wynoszący 420 cm.
„Strażnik” ma imponujący obwód pnia wynoszący 420 cm. Polska Press / materiały prasowe UM Wrocławia
Na czwartkowej sesji Rady Miejskiej odbędzie się głosowanie ws. ustanowienia już 117. pomnika przyrody we Wrocławiu. To dąb szypułkowy rosnący w lasku Kuźnickim. Jest unikalny w skali całego miasta.

Dąb „Strażnik” z lasu Kuźnickiego może być pomnikiem przyrody

Opierając się na badaniach przeprowadzonych przez Uniwersytet Wrocławski, w ramach "Inwentaryzacji przyrodniczej obszaru położonego w lesie Kuźnickim we Wrocławiu" z 2021 roku, dąb „Strażnik" nie tylko spełnia kryteria typowe dla proponowanych pomników przyrody, lecz również posiada wyjątkowe cechy i jest unikalny w skali Wrocławia.

„Strażnik” ma imponujący obwód pnia wynoszący 420 cm, znajduje się na terenie dawnego cmentarza z ok. 1883 r., na którym nadal są zachowane przedwojenne groby i fragmenty rozbitych nagrobków.

Stąd Rada Osiedla Kuźniki zaproponowała dla tego potężnego drzewa nazwę „Dąb Strażnik", uznając go za symbol przeszłości i teraźniejszości, stróża pamięci tych, którzy już odeszli.

– Już od kilku lat czekamy, by nasze osiedle zostało wyróżnione pomnikiem przyrody. „Dąb Strażnik” to największe drzewo Kuźnik, które jest położone niemal na skraju naszego osiedla. Dlatego uznajemy go za kamień graniczny, a jednocześnie łącznik z osiedlem Żerniki. Dla nas, mieszkańców, to stróż nas wszystkich, którzy tutaj mieszkają, ale także tych, co tu byli przed nami – mówi Mateusz Gałas, członek zarządu Rady Osiedla

Dlaczego „Strażnik”?

Mieszkańcy uznają drzewo także za stróża całego lasu Kuźnickiego, będącego domem dla wielu gatunków zwierząt i roślin. Z kolei naukowcy Uniwersytetu Wrocławskiego uznają go za strażnika całej przyrody i bioróżnorodności.

– Uchwalenie kolejnego pomnika przyrody to świadectwo naszych starań o zrównoważony rozwój Wrocławia. Ta decyzja nie tylko podkreśla nasze zaangażowanie w ochronę środowiska, ale również uznaje wartość dziedzictwa przyrodniczego. Nazwa „Dąb „Strażnik”, wybrana przez Radę Osiedla Kuźniki, doskonale oddaje znaczenie tego drzewa jako strażnika spokoju, historii oraz jednoczącego społeczność – mówi Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyrektorka Departamentu Zrównoważonego Rozwoju.

Mamy już 116 pomników przyrody

Pomnikami przyrody stają się najczęściej potężne drzewa, które były świadkami minionych epok, wielkich wydarzeń i zmieniających się pokoleń.

- Najstarszy z nich to znany mieszkańcom „Dąb Dziadek”, mający ok. 450 lat. Kiedyś nazywany „Dębem z Pańskich Łąk” – czytamy w komunikacie Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Obecnie Wrocław może się poszczycić 116 pomnikami przyrody, z których większość to gatunki rodzime, głównie dęby szypułkowe. Najstarszymi pomnikami we Wrocławiu są dęby szypułkowe, ustanowione w 1953 r. Należą do nich:

  • dęby w parku Szczytnickim przy ul. Różyckiego,
  • dąb DZIADEK,
  • dąb Piotra Własta,
  • aleja 10 dębów na wale Odry za ZOO,
  • dąb Jana Dzierżonia,
  • dęby w Lesie Rędzińskim,
  • dąb przy ul. Parkowej,
  • dąb „PAWEŁ” obwód 770 cm.

Jednym z najbardziej charakterystycznych obiektów przyrodniczych miasta dąb szypułkowy „Paweł” o obwodzie pnia ok. 770 cm. Rośnie w Arboretum przy ul. Pawłowickiej. W 2020 roku objęto ochroną pomnikową wyjątkowo dorodny okaz platana klonolistnego, rosnący przy fontannie na pl. Jana Pawła II.

Pomnikami są także wrocławskie okazy bluszczu zwyczajnego. Ta długowieczna roślina wspina się m.in. po ścianie wnętrza podwórza przy pl. św. Macieja. Drugi rośnie na Wybrzeżu Pasteura 1, za podporę wybrał sobie potężny dąb szypułkowy – również pomnik przyrody.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska