Nowy dworzec nie dla wszystkich, więc będą trzy

  Nowy dworzec nie dla wszystkich, więc będą trzy

  Marcin Kaźmierczak

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Nowy dworzec autobusowy zacznie działać 7 listopada

  Nowy dworzec autobusowy zacznie działać 7 listopada ©Pawel Relikowski / Polska Press

  We wtorek pierwsze autobusy odjadą z nowego dworca autobusowego w podziemiach galerii Wroclavia. Jak się jednak okazuje, nie będzie to jedyny dworzec autobusowy w okolicy. Tak jak dotąd, mniejsi przewoźnicy będą odjeżdżali z przystanków przy ul. Dawida, a kursy na Ukrainę i pracownicze do firmy Amazon obsługiwane będą z obecnego dworca tymczasowego przy ul. Suchej.
  Nowy dworzec autobusowy zacznie działać 7 listopada

  Nowy dworzec autobusowy zacznie działać 7 listopada ©Pawel Relikowski / Polska Press

  Nowy dworzec znajdzie się na poziomie -2 galerii Wroclavia. Będzie tam 11 stanowisk odjazdowych, 3 przyjazdowe i jedno zapasowe, a więc znacznie mniej niż na starym dworcu, czy działającym dziś dworcu tymczasowym. Oznacza to, że dworzec w podziemiach galerii nie pomieści wszystkich przewoźników. Przynajmniej do stycznia z dworca tymczasowego będą odjeżdżały autokary na Ukrainę i autobusy wożące pracowników do firmy Amazon.


  – Przewoźnicy ukraińscy zmianę miejsca odjazdu muszą zgłaszać w Biurze Organizacji Turystyki Międzynarodowej i ukraińskich urzędach, a są na etapie zmiany przepisów. Potrwa to nawet trzy miesiące. Wszyscy ci przewoźnicy przejdą na nowy dworzec w styczniu – informuje Krzysztof Balawejder, prezes spółki PKS Polbus, która jest właścicielem dworca.

  Dodatkowy czas na przeprowadzkę dla tych przewoźników może być na rękę właścicielom dworca. Okres przedświąteczny to bowiem niemal trzykrotny wzrost liczby kursów na Ukrainę i do Amazona, gdzie na jedną zmianę odjeżdża przed świętami nawet 20 autobusów. Taki ruch mógłby sprawić, że nowy dworzec nie pomieściłby wszystkich pojazdów.

  Z nowego dworca na pewno nie będą odjeżdżali lokalni przewoźnicy, którzy w tej chwili korzystają z przystanków na ul. Dawida. Może im się to po prostu nie opłacać.
  – Wszystkich przewoźników z Dawida zaprosiliśmy na oficjalne otwarcie 6 listopada. Zobaczą co im oferujemy i będą mogli się zdecydować. Wtedy też wyślemy im oferty, ale zapewne rozbije się wszystko o pieniądze. Z Dawida odjeżdżają przecież bezpłatnie, więc trudno nam rywalizować cenowo z tamtym miejscem, a dworzec przecież trzeba utrzymać – zauważa Balawejder.

  Przewoźnicy za korzystanie z dworca muszą płacić. W tej chwili średni koszt wjazdu autobusu na dworzec to 13 zł. Maksymalnie, po ustaleniach z miastem, PKS Polbus może żądać 20 zł. Krzysztof Balawejder zapewnia, że przynajmniej w pierwszych miesiącach opłaty nie wzrosną.
  – W ostatnich pięciu latach liczba autobusów korzystających z dworca spadła o połowę. W tym czasie upadły przecież cztery PKS-y w Świdnicy, Zgorzelcu, Legnicy i Dzierżoniowie. Dodatkowo rozwija się kolej, która jest dofinansowywana. Nie możemy więc przesadzać z opłatami, żeby utrzymać przewoźników – zaznacza Balawejder.

  Jak twierdzi Jarosław Pawlaczyk, właściciel firmy Kangurek obsługującej kursy m.in. do Oleśnicy, Sycowa, Kępna i Wieruszowa, nowy dworzec będzie wygodniejszy dla pasażerów, ale przewoźnicy będą mieli twardy orzech do zgryzienia. Powód? Ciasnota i brak miejsc postojowych.
  – Trzeba będzie wjechać na określoną godzinę, bo liczba miejsc będzie ograniczona, nawet trzykrotnie mniejsza niż na starym dworcu. – twierdzi Pawlaczyk. – Tam był chociaż plac manewrowy, na którym autobusy mogły parkować. Później postawiono szlabany i przewoźnicy musieli płacić za postój. Autobusy stały więc przy dworcu na bocznych ulicach albo przy Aquaparku. Tu też chodzi o czas pracy kierowcy. Odjeżdżanie na postój daleko jest niemożliwe. Kierowca musi wjechać, wysadzić pasażerów, a jeśli za godzinę będzie jechał z powrotem, to miejsce postojowe musi mieć blisko, żeby nie przebijać się przez pół miasta – dodaje.

  Okazuje się więc, że choć nowy dworzec autobusowy miał ucywilizować przewozy, tak się nie stanie. Za miejsca postojowe posłuży część obecnych stanowisk na dworcu tymczasowym. Ci, dla których miejsc zabraknie będą jednak musieli radzić sobie sami.
  – Teraz jedynym takim miejscem jest ul. Petrusewicza i teren przy Aquaparku, gdzie mają postój nocne autobusy MPK. Często zdarza się, że stoją tam dwa rzędy autobusów, bo nie ma się gdzie zatrzymywać. Straż miejska i policja wiedzą, w czym rzecz, więc nas nie atakują zbyt mocno. Kierowcy cały czas muszą jednak siedzieć w pojazdach, aby w razie potrzeby móc szybko odjechać i zrobić miejsce innym – opowiada Jarosław Pawlaczyk.

  Z nowego dworca nie odjadą na pewno także busy przewoźników Beskid, Anita i FM Wdowczyk.
  – Na pewno będziemy jeździć z ulicy Dawida – mówi Henryk Wdowczyk. – Kiedyś próbowaliśmy zacząć jeździć jeszcze ze starego dworca autobusowego. Ceny jednak rosły i w pewnym momencie za wjazd na peron i wyjazd płaciło się 20 złotych. Były też przesuwane rozkłady i godziny odjazdów, więc nie miało to sensu. Firma nie zginęła, więc przeżyjemy bez tego dworca i teraz, a pasażerowie chyba i tak są przyzwyczajeni do przystanków przy Dawida – dodaje.

  Czytaj treści premium w Gazecie Wrocławskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (390)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Aha

  jozefina1970 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

  Aha, nie będzie można wjechać wcześniej na dworzec bo nie ma miejsca to jak ktoś będzie miał 10, 15 minut na przesiadkę nie zdąży nawet skorzystać z kibla - bosko!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Aha

  jozefina1970 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

  Aha, nie będzie można wjechać wcześniej na dworzec bo nie ma miejsca to jak ktoś będzie miał 10, 15 minut na przesiadkę nie zdąży nawet skorzystać z kibla - bosko!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Wrocław, bierzcie przykład ze stolicy

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 5

  Najważniejsze, żeby w ogólnym rozrachunku ruch odbywał się sprawnie i bez większych zakłóceń, liczba dworców rzeczywiście pozostawia wiele do życzenia, ale równie duży nacisk należałoby położyć na...rozwiń całość

  Najważniejsze, żeby w ogólnym rozrachunku ruch odbywał się sprawnie i bez większych zakłóceń, liczba dworców rzeczywiście pozostawia wiele do życzenia, ale równie duży nacisk należałoby położyć na usprawnienie floty. Często bywam we Wrocławiu i mam porównanie z rodzinnymi stronami w okolicach Warszawy, gdzie firmy takie, jak http://www.autokaryakord.pl/ dbają o wykorzystanie nowoczesnych pojazdów i warto byłoby wziąć z nich przykład.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Wolne sądy!

  Walikonienko znany koniobij (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 5

  Neni fuges. Wichar wodź. OSZLOP LEDUT. Nincze se telefono kapczalaszung. Rareri fùgěš yupsuli Neni szombulalok szumburak Neni.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Jak można...

  Teresa (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 3

  Mniej stanowisk niż poprzednio, podobno autobusy piętrowe nie wyjadą bo jest za nisko...co to ma być? Uchwalono się - I chwali - wspaniałym dworcem PKP a co zrobiono z PKS? Jak można było podjąć...rozwiń całość

  Mniej stanowisk niż poprzednio, podobno autobusy piętrowe nie wyjadą bo jest za nisko...co to ma być? Uchwalono się - I chwali - wspaniałym dworcem PKP a co zrobiono z PKS? Jak można było podjąć taką decyzję? A autokary biur podróży które odjezdzaly z dworca? Czy wiecie jak wyglądają odjazdy z Dawida? Stoi się na wąskim chodniku lub w błocie pod drzewami, tłok i bałagan. I to Wroclaw środek Europy. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ha

  Rebelia (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 4

  Adamczyk przeciął kokardkę,klecha kropidłem poropił,fotkę strzelili i jest super

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  haha jak to miał być dworzec jest galeriia! A dworce będą 3 :D jaja panie to są jaja

  as (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 16 / 4

  11 stanowisk na takie miasto to u nas w Oławie jest więcej :) buhahaa

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ma być jeden i to najlepiej z osłonietym przejściem do PKP!

  WRO (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 32 / 2

  A jak nie to galeria do wyburzenia i sorry Winnetou.
  Nowy dworzec, dla wszystkich przewoźników, zostanie zbudowany na jej gruzach.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  dworzec

  bucek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 31 / 3

  kupa durni ale swoje wzieli

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  dworzec

  bucek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 39 / 4

  jak zwykle mądrale wykombinowali parodia nie dworzec

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecane

  Wideo