Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe Dolnośląskie Centrum Onkologii będzie ogromną inwestycją. Właśnie trwają tam prace archeologiczne

Aneta Kolesińska
Aneta Kolesińska
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Prace projektowe nad budową największego na Dolnym Śląsku Centrum Onkologicznego ruszyły. Obiekt będzie skupiał w jednym miejscu kilka jednostek leczniczych, a jego powierzchnia trzykrotnie przekroczy wielkość Hali Stulecia. Kiedy powstanie kolos?

Budowa nowej placówki onkologicznej we Wrocławiu jest priorytetową i największą w historii Dolnego Śląska inwestycją samorządu województwa, w ochronę zdrowia mieszkańców całego regionu. Generalnym wykonawcą projektu jest firma PORR, a za projekt odpowiedzialna jest Pracownia Projektowa Maćków.

Nowy Szpital Onkologiczny we Wrocławiu pomieści aż 3 Hale Stulecia

DCOPiH będzie skupiał w jednym miejscu oddziały onkologiczne i hematologiczne, wraz z Krajowym Bankiem Dawców Szpiku oraz chorób płuc, które znajdują się do tej pory w trzech odseparowanych jednostkach:

  • Dolnośląskim Centrum Onkologii,
  • Dolnośląskim Centrum Chorób Serca Płuc,
  • Dolnośląskim Centrum Transplantacji Komórkowych.

Będzie to ogromna inwestycja o łącznej powierzchni 100 500 m2, optującej w 4 kondygnacje naziemne oraz 1 podziemną. Szpital pomieści 26 oddziałów stacjonarnych i 30 jednostek leczenia ambulatoryjnego. Zwiększony zakres lecznictwa otwartego umożliwią 73 gabinety.

- W tej chwili jesteśmy w bardzo zaawansowanej fazie projektu budowlanego, który zamierzamy złożyć na początku nowego roku, by uzyskać pozwolenie na budowę - mówi Zbigniew Maćków, Główny projektant Nowego Szpitala Onkologicznego z Maćków Pracownia Architektoniczna.

Pacjenci nowego szpitala będą mieli do dyspozycji pokoje 1-osobowe, 2-osobowe – w sumie 671 łóżek. Wzrośnie także liczba sal operacyjnych – z 8 do 14, dzięki temu będzie można wykonywać nawet 10 tysięcy zabiegów rocznie.

Na jakim etapie jest budowa nowego szpitala?

- W tej chwili realizujemy przesłonę przeciw filtracyjną, która uchroni budynek przed dostępem wody gruntowej. Specjalna maszyna miesza istniejący na terenie inwestycji grunt i wtłacza zaczyn stworzony przez spoiwo hydrauliczne i wodę - mówi Ireneusz Kordalski, Dyrektor Regionu Wrocław PORR SA, generalny wykonawca obiektu.

Po okresie technologicznym, który potrwa około miesiąca będą kontynuowane prace archeologiczne. Grunty nieprzepuszczalne na terenie budowy sięgają od 3 do 11 metrów głębokości. Przesłona zagłębiana jest w ziemi od 5 do 12 metrów. Cała powierzchnia osłony będzie wynosić około 8,5 tysiąca mkw.

Szpital stanie przy ul. Kosmonautów. Prace idą zgodnie z założeniami projektu, zaś budowa według harmonogramu ma rozpocząć się w sierpniu 2024 roku. Otwarcie szpitala zaplanowano na rok 2028.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska