Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Noc Muzeów 2023 we Wrocławiu. Gdzie i na co można pójść? Które muzea i galerie warto zwiedzić? [LISTA]

Konrad Bałajewicz
Konrad Bałajewicz
Zobacz w galerii wszystkie miejsca biorące udział w Nocy Muzeów 2023 we Wrocławiu. Kliknij w zdjęcie, posługuj się strzałkami lub gestami, aby przejść dalej.
Zobacz w galerii wszystkie miejsca biorące udział w Nocy Muzeów 2023 we Wrocławiu. Kliknij w zdjęcie, posługuj się strzałkami lub gestami, aby przejść dalej. Archiwum Polska Press
W najbliższą sobotę (20 maja) praktycznie wszystkie muzea i galerie sztuki we Wrocławiu otworzą swoje drzwi dla zwiedzających. Wrocławianie za darmo będą mogli zajrzeć do ponad 100 miejsc. Co ciekawego przygotowano na tegoroczną Noc Muzeów?

Pierwsza edycja wrocławskiej Nocy Muzeów była skromna. W 2009 r. wzięło w niej udział siedem muzeów i jedna galeria. W tym roku placówek kulturalnych jest aż 101 – najwięcej z wszystkich edycji. Tradycyjnie do każdej wstęp będzie darmowy. Przy okazji zaplanowano ponad 150 wydarzeń, wśród których znalazły się wernisaże, warsztaty, pokazy filmowe, wykłady, a także warsztaty plastyczne i naukowe dla dzieci.

Panorama Racławicka i Muzeum Medycyny Sądowej po raz pierwszy w Noc Muzeów

Niektóre wydarzenia startują już od godz. 12, a większość muzeów otwarta będzie najczęściej do godz. 23-24. Podczas Nocy Muzeów po raz pierwszy zwiedzimy Panoramę Racławicką czy Muzeum Medycyny Sądowej, gdzie pooglądamy eksponaty prezentujące obrażenia ciała i narzędzia zbrodni. W przypadku zwiedzania Muzeum Medycy Sądowej wymagane są zapisy.

Noc Muzeów 2023 we Wrocławiu. Gdzie warto pójść?

Dreszczyk emocji zapewni interaktywne czytanie "Trylogii Husyckiej" Andrzeja Sapkowskiego w podziemnej krypcie kościoła św. Wojciecha klasztoru Dominikanów. Lektura, co pół godziny, w godz. 20-23, będzie czytana przy pl. Dominkańskim 2. Na wydarzenie obowiązują zapisy.

Jednym z bardziej interesujących wydarzeń jest zwiedzanie Wieży Matematycznej Uniwersytetu Wrocławskiego, zamkniętej na co dzień dla zwiedzających. Z jej szczytu zrobimy oryginalne zdjęcie panoramy Wrocławia. Oprowadzanie w grupach po 50 osób trwa co pół godziny, od godz. 18 do godz. 23.30. Zapisać można się mailowo pod adresem: [email protected].

Fani wrocławskiej motoryzacji z pewnością ucieszą się z sentymentalnej podróży ulicami Wrocławia. Zabytkowe tramwaje i autobusy będą kursować od około godz. 15.30 do około godz. 23, dowożąc wrocławian i turystów do większości muzeów i galerii uczestniczących w Nocy Muzeów. Przejazd będzie całkowicie bezpłatny. Linie zostaną uruchamiane przez Klub Sympatyków Transportu Miejskiego, wyjeżdżając z przystanku Opera, Centrum Historii Zajezdnia, Fortu Piechoty nr 6 i Społecznego Muzeum Militarnego. Pasażerowie przejadą się pierwszym typem tramwajów produkowanych w Polsce po II wojnie światowej, pierwszym rodzajem szybkobieżnego tramwaju we Wrocławiu oraz autobusami marki Jelcz i Ikarus, które stanowiły podstawę komunikacji Wrocławia w latach 80. i 90. XX w.

A to tylko niewielki procent z dostępnych atrakcji. Które muzea, galerie, centra kultury i edukacji oraz inne miejsca promujące sztukę i prezentujące historię Wrocławia biorą udział w Nocy Muzeów? Zobacz w galerii, gdzie można wybrać się 20 maja:

Zobacz też:

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska