MKTG SR - pasek na kartach artykułów

NIK: Narodowe Forum Muzyki dwa lata płaciło za ładowanie prądem aut Vozilli!

Marcin Rybak
Marcin Rybak
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Fot. Tomasz Ho£Od / Polska Press
Wypożyczalnia samochodów elektrycznych Vozilla przez dwa lata nie płaciła za prąd z ładowarek zainstalowanych w parkingu pod Narodowym Forum Muzyki. Rachunki regulowało NFM. Dopiero interwencja NIK doprowadziła do tego, że prywatna firma zapłaciła prawie 20 tysięcy złotych. Strona miejska twierdzi, że rozwiązanie problemu rachunków i działania Najwyższej Izby Kontroli zbiegły się przypadkiem.

Ta historia opisana jest w raporcie NIK, dotyczącym komunikacji miejskiej w czterech miastach Dolnego Śląska, w latach 2016 do pierwszej połowy 2019. Został opublikowany we wtorek. Vozilla – przypomnimy – to wspólny projekt wrocławskiego magistratu i prywatnego partnera. Przestał funkcjonować w kwietniu, bo nie zarabiał na siebie.
Na parkingu podziemnym pod Narodowym Forum Muzyki zlokalizowano osiem miejsc dla elektrycznych aut wypożyczalni. Były też cztery ładowarki. W 2017 roku ustalono, że prywatna firma – partner miasta w projekcie Vozilla – miała podpisać osobne umowy. Właśnie regulujące zasady płacenia za prąd, a także dostawę wody czy wywóz śmieci. Nasz magistrat miała reprezentować miejska spółka Wrocławskie Inwestycje. Do połowy ubiegłego roku żadnej umowy nie zawarto.

Kiedy sprawą zainteresował się NIK, prezes Wrocławskich Inwestycji tłumaczył kontrolerom, że „pomimo wielokrotnych i długotrwałych starań spółka nie mogła uregulować, w imieniu Miasta, sprawy odpłatności za energię elektryczną”. Koniec końców udało się jakieś rozwiązanie wypracować, podpisano umowę i Vozilla zwróciła 19 tysięcy złotych za prąd, jaki wykorzystała w ciągu dwóch lat. Dodatkowo zapłaciła 3 tysiące złotych za sprzątanie.

Bartosz Nowak z Wrocławskich Inwestycji mówi nam, że rozmowy trwały długo, bo sprawa była prawnie skomplikowana. Porozumienie musiało objąć trzy podmioty: miejską spółkę, Narodowe Forum Muzyki i Vozillę. Zakończenie negocjacji i ustalenia m.in. co do sposobu płacenia za prąd, zbiegły się w czasie z kontrolą NIK.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Euro 2024: STUDIO-EURO ODC-3 PRZED MECZEM POLSKA - AUSTRIA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska