Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niezwykli mieszkańcy wrocławskiego ogrodu zoologicznego. Zwiedzający nazywają ich "szablozębnymi kiełbaskami" [ZDJĘCIA]

Karolina Kwiatek
Karolina Kwiatek
Tak wyglądają Golce, niesamowite ssaki ze wschodniej Afryki, które można oglądać we wrocławskim zoo.
Tak wyglądają Golce, niesamowite ssaki ze wschodniej Afryki, które można oglądać we wrocławskim zoo. ZOO Wrocław
Wrocławski ogród zoologiczny pochwalił się zdjęciami golców. Okazuje się, że małe ssaki potrafią przetrwać bez tlenu nawet 20 minut! Jednak to nie ich wyjątkowa wytrzymałość zrobiła największe wrażenie na internautach i spacerowiczach, a dość nieoczekiwany wygląd. Zwiedzający ogród zoologiczny nadali golcom przydomek "szablozębnych kiełbasek".

W piątek (5 maja) pracownicy wrocławskiego zoo pochwalili się zdjęciami golców. To mało znane ssaki, które w naturalnych warunkach zamieszkują podziemne tunele na łąkach i sawannach wschodniej Afryki. We wrocławskim ogrodzie zoologicznym znajdziecie je w Afrykarium, tuż obok nory mrówników.

Golce są bardzo dobrze przystosowane do ekstremalnych warunków życia, a przy tym, jak opowiadają pracownicy ZOO Wrocław, nie pozostają obojętni na niedolę towarzyszy.

- Golec, który znalazł coś do jedzenia, dzieli się posiłkiem z innymi. Nawet golcowe niemowlęta ssą matkę na zmianę. Te ssaki potrafią przetrwać bez tlenu do 20 minut. Co ciekawe golce nie zachorują na większość rodzajów raka - mówi Weronika Skupin, rzeczniczka prasowa ZOO Wrocław.

Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem.

od 16 lat

Mimo niesamowitych umiejętności, większość osób zwraca uwagę na te małe ssaki raczej ze względu na wygląd. Golce mają małe i szerokie głowy, ogromne siekacze, za pomocą których kopią tunele, oraz wyjątkowo małe oczy przykryte grubymi powiekami. Ich skóra jest różowa lub szaro-różowa, choć niekiedy wydaje się półprzezroczysta! Można odnieść wrażenie, że to zwierzę nie ma na sobie ani jednego włosa, ale jak zapewniają pracownicy wrocławskiego zoo, to nie jest prawda.

- Golce mają wąsy czuciowe (wibrysy) na pysku i na ogonie, a między palcami mają włoski, które pozwalają ich stopom funkcjonować jako miotły, którymi wymiatają glebę z podziemnych korytarzy - dodaje Weronika Skupin.

A Wam jak podobają się te małe ssaki? Możecie zobaczyć je na własne oczy we wrocławskim ogrodzie zoologicznym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska