Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Myszojeleń urodził się we wrocławskim zoo. To rzadki okaz, jest ich tylko 14 na całym świecie!

Michał Perzanowski
Michał Perzanowski
Samiec jest o tyle ważny, że w innych ogrodach zoologicznych na świecie jest ich tylko dwóch. Narodziny kolejnego kanczyla rodzaju męskiego ułatwią hodowlę zachowawczą tego zagrożonego wyginięciem gatunku.
Samiec jest o tyle ważny, że w innych ogrodach zoologicznych na świecie jest ich tylko dwóch. Narodziny kolejnego kanczyla rodzaju męskiego ułatwią hodowlę zachowawczą tego zagrożonego wyginięciem gatunku. ZOO Wrocław
W grudniu 2022 roku na świat we wrocławskim zoo przyszedł kanczyl filipiński, zwany też potocznie myszojeleniem. Jego populacja w ogrodach zoologicznych na całym świecie wynosi zaledwie 14 osobników. Wszystkie kanczyle w Europie mają wrocławski rodowód.

Spis treści

Myszojeleń we wrocławskim zoo to samiec!

- Najmłodszy kanczyl filipiński urodził się w naszym zoo w grudniu 2022 roku, ale jego płeć rozpoznaliśmy dopiero w kwietniu. Myszojelenie są niezwykle płochliwe, co nie ułatwiało nam tego zadania. Trzymaliśmy kciuki, by mały kanczyl okazał się samcem i udało się - mówi Weronika Skupin, rzeczniczka prasowa Zoo Wrocław.

Samiec jest o tyle ważny, że w innych ogrodach zoologicznych na świecie jest ich tylko dwóch. Narodziny kolejnego kanczyla rodzaju męskiego ułatwią hodowlę zachowawczą tego zagrożonego wyginięciem gatunku.

- Jesteśmy dumni, że mamy tak duży wkład w ratowanie tego pięknego i rzadkiego zwierzęcia - dodaje Weronika Skupin.

Zobacz małego myszojelenia na filmie:

od 16 lat

Coraz trudniej żyje mu się na łonie natury

Kanczyl filipiński na co dzień występuje w Azji, a konkretnie na trzech wyspach: Balabac, Ramos i Busuc na Filipinach. Gatunek ten jest głównie roślinożerny, a sam może stanowić pożywienie dla większych drapieżników. Jest również zagrożony wyginięciem z powodu działań człowieka. Pozyskuje się z niego pożywienie, a siedliska myszojelenia są niszczone przez plantatorów m.in. orzechów kokosowych.

To jeden z najmniejszych kopytnych na świecie. Waży maksymalnie 3 kilogramy. Swoją potoczną nazwę zawdzięcza angielskiemu słownikowi. Mouse-deer oznacza w dosłownym tłumaczeniu "myszojeleń".

Ratowanie gatunku w zoo

O przetrwanie kanczyli nieustannie prowadzą działania ogrody zoologiczne na całym świecie. Ich populacja jest niewielka. Urodzony w grudniu samiec jest dopiero 14. osobnikiem i zaledwie trzecim samcem.

- To Johnny English, tata naszego młodego, który też urodził się we wrocławskim zoo oraz Sulu, który także urodził się u nas i wyjechał do zoo w Rotterdamie. Samic kanczyla filipińskiego jest na świecie jedenaście - wylicza Weronika Skupin.

Największe starania prowadzi Zoo Wrocław, który od 2009 roku notuje narodziny myszojeleni w swoim ogrodzie.

Masz pomysł na imię dla małego kanczyla?

Młody myszojeleń pozostaje bez imienia, ale najwyższy czas to zmienić. Imię może nadać każdy pod postem Zoo Wrocław na Facebooku.

"Swoje propozycje zamieszczajcie w komentarzach pod tym postem. - Do II rundy wybierzemy cztery propozycje z największą ilością polubień. Maluch zapewne pojedzie w świat - niech imię dobrze reprezentuje Wrocław na arenie międzynarodowej!" - czytamy w poście.

Wy również możecie spróbować:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska