Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie zapisałeś się? Wpadnij do Wrocławskiego Parku Technologicznego na eksperymenty w Noc Laboratoriów!

ANA
Wrocławski Park Technologiczny, Wrocław 2016, Noc Laboratoriów, edycja druga
Wrocławski Park Technologiczny, Wrocław 2016, Noc Laboratoriów, edycja druga WROCŁAWSKI PARK TECHNOLOGICZNY
Za późno zacząłeś szukać wolnych miejsc i w końcu nic nie znalazłeś dla siebie? Wrocławski Park Technologiczny S.A. i Fundacja Pro Mathematica ma coś na pocieszenie.

Wrocławskie firmy, uczelnie, instytucje państwowe i naukowe w nocy 20 października po raz czwarty otworzą drzwi do swoich pracowni badawczych. Podobnie jak w poprzednich latach organizatorem Nocy Laboratoriów jest NOKIA. Wraz z kilkunastoma partnerami akcji szykuje warsztaty, pokazy i dużo atrakcji.

Za późno zacząłeś szukać wolnych miejsc i nic nie znalazłeś? - Wydarzenie cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Na niektóre warsztaty i wykłady miejscówki rozeszły się już po kilkunastu minutach od uruchomienia zapisów! - informuje Marcin Wolniak z wrocławskiej Nokii.

Wrocławski Park Technologiczny S.A. i Fundacja Pro Mathematica ma coś na pocieszenie. W sali wielofunkcyjnej bud. Delta przy ul. Duńskiej 9 zaprasza dziś (bez zapisów!) na Eksperymenty Naukowe: pokazy dla dzieci i młodzieży, podczas których przeprowadzone zostaną eksperymenty chemiczne i fizyczne:

laboratorium koloru - godz. 17.10-17.40
domowe eksperymenty - godz. 17.55-18.25
lampa lawa - 19.10-19.40
doświadczenia z suchym lodem - godz. 20.15-20.45

Najnowsze technologie

Uczestnicy tegorocznej edycji poznają najnowocześniejsze technologie, nad którymi pracują wrocławscy naukowcy. Odkryją między innymi zastosowania produktów 3M, z którymi każdy z nas spotyka się na co dzień, a melomani będą mogli zajrzeć do dźwiękowego laboratorium firmy Dolby.

Przyszli inżynierowie nie tylko zwiedzą laboratoria Nokii, w których m.in. będzie można za pośrednictwem gogli z wirtualną rzeczywistością zmontować stację bazową, ale też przekonają się, jak zjawiska elektromagnetyczne wpływają na urządzenia elektroniczne i systemy radiowe.

Co roku wiosną coś Cię swędzi i kichasz, a lekarze nie mogą ustalić, co Ci jest? W Laboratorium Szkoleniowym Euro-immun będzie można dowiedzieć się, jak za pomocą jednego testu zbadać alergię na kilkadziesiąt alergenów.

Najlepiej się myśli bujając

W tym roku Nokia zaprasza także do swojego nowo otwartego Centrum Innowancji Nokia GARAGE, w którym goście będą mogli podziwiać nie tylko produkty czy technologie firmowe, ale również dowiedzieć się wszystkiego o obsłudze drukarki 3D. A także wcielić się w rolę technika i spróbować swoich sił przy stanowisku precyzyjnego lutowania.

Przestrzeń Nokia Garage, która liczy ponad 500 mkw. składa się z trzech głównych części: Creative Zone, Maker Space i Lab.

W części kreatywnej innowatorzy mogą pracować na huśtawkach, miękkich pufach, niestandardowych ramach czy wygodnych fotelach. Będą mogli również zapisywać swoje pomysły na ścianach, szybach i filarach, a także stołach i tablicach. Maker Space jest przestrzenią, w której opracowane pomysły i rozwiązania mogą być prototypowane, natomiast w Labie będzie można je przetestować na platformach IoT czy 5G.

Kiedy ogórek zaświeci?

Z kolei w Instytucie Elektrotechniki każdy będzie mógł zobaczyć... święcącego ogórka, a w laboratorium PAN przekonać się, że pole magnetyczne milion razy większe od ziemskiego i temperatury bliskie zera bezwzględnego nie są niczym niezwykłym. Atrakcją będzie wizyta w Hydropolis, które pokochali turyści, a które weźmie udział w Nocy Laboratoriów po raz drugi. Hydropolis zaprasza na widowiskowe pokazy doświadczeń, podczas których zamrożony do - 80 stopni Celsjusza dwutlenek węgla zamienia się w biały obłok i rozrywa na strzępy worki. Tworzy też niesamowite bańki, a nawet armatkę. Uczestnicy wykonają również enigmatyczną pastę do zębów dla słonia, która wydziela parę wodną i ciepło w ramach reakcji egzotermicznej. Kolejną z atrakcji będzie ciecz, która pod naciskiem zmienia stany skupienia z ciekłego w stały.

Uczelnie bez tajemnic

Partnerem Nocy są również wszystkie państwowe uczelnie wyższe we Wrocławiu:

Politechnika Wrocławska - można zapisać się na: zwiedzanie muzeum minerałów, eksperymenty z mikroskopem stereoskopowym, dowiedzieć się, jak to się dzieje, że mamy wodę w kranie i jak roboty naprawiają rurę kanalizacyjną, gdy pęknie (od 4. roku życia)

Uniwersytet Ekonomiczny - wystarczy mieć 15 lat i można zapisać się na: warsztat domowego robienia sera albo samodzielnego oznaczanie poziomu glutenu w ciastach (z prezentacją, jak ciasto szybko zrobić)

Uniwersytet Medyczny - tu wystarczy mieć 8 lat i można dowiedzieć się, jak świecą komórki nowotworowe, a 13 - jak ustala się ojcostwo

Uniwersytet Przyrodniczy - jak to się dzieje, że jemy oczami? a jak z prostym produktów można zrobić wykwintne danie? Jeśli masz 16 lat, zapisz się i dowiedz!

Uniwersytet Wrocławski - co nas różni od muszki owocowej i jaka jest prawda o jedzeniu modyfikowanym (GMO) - wiek 15 lat. To tylko wybrane warsztaty. Wszystkie znajdziecie na www.noclaboratoriow.pl/laboratoria.

Dobierz się do atomów

PORT Polski Ośrodek Rozwoju Technologii sp. z o.o. (dawniej Wrocławskie Centrum Badań EIT+), zaprasza między innymi do Laboratorium Badania Struktury Ciała Stałego, w którym zaprezentuje współczesne narzędzia badania powierzchni w skali atomowej oraz projektowanie z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi 3D. Co to właściwie oznacza?

Otóż atomy nie będą już niewidzialne i odkryją przed Wami swoją naturę - sposób uporządkowania i specyficzne właściwości. W tej pracowni zobaczycie również, jak można projektować materiały z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi 3D i poznacie cały proces szybkiego prototypowania: od projektu, przygotowania do wydruku i wydruku 3D oraz finalnego prototypu. Z kolei w Laboratorium Biospektroskopii i Bioobra-zowania, każdy będzie mógł się dowiedzieć, jak ukryć igłę w stogu siana.

Czy da się wyczarować tęczę?

Wrocławski Park Technologiczny i Fundacja Pro-Mathematica zapraszają na warsztaty, skierowane głównie do najmłodszych uczestników.

Podczas nich najmłodsi uczestnicy Nocy Laboratoriów będą programować roboty i poznają też odpowiedzi na takie pytania jak: Czy bananem można wbić gwóźdź? Co się stanie, gdy poddamy cytrynę temperaturze -195,8o? I czy da się wyczarować tęczę?

Eksperymenty Naukowe

Nie zdążyłeś się zapisać i nie ma już miejsc? Przyjdź na Eksperymenty Naukowe do Wrocławskiego Parku Technologicznego na ul. Duńską 9, budynek Delta, 20 października, w sobotę, między godz. 17 a 20.45.

O AKCJI

Organizowana przez firmę Nokia Noc Laboratoriów jest pierwszym tego typu wydarzeniem (a czwartą już edycją) we Wrocławiu i w Polsce. W ramach Nocy Laboratoriów wrocławskie firmy i organizacje zapraszają mieszkańców stolicy Dolnego Śląska do zwiedzania przestrzeni, w których na co dzień trwają prace nad najnowocześniejszymi rozwiązaniami w obszarach technologii, chemii, biologii i innych obszarów nauki. Wszystkich spragnionych wrażeń i chętnych do odkrywania tajników nauki organizatorzy zapraszają na to niezwykłe wydarzenie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska