Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Idź na burzę z piorunami do Instytutu Elektrotechniki. A w PORT Polskim Ośrodku Rozwoju Technologii pomóż rozwiązać zagadkę kryminalną

ANA
Laboratorium Badania Struktury Ciałą Stałego w PORT Polskim Ośrodku Rozwoju Technologii we Wrocławiu, ul. Stabłowicka 147
Laboratorium Badania Struktury Ciałą Stałego w PORT Polskim Ośrodku Rozwoju Technologii we Wrocławiu, ul. Stabłowicka 147 PORT
Już w najbliższą sobotę szczególne wydarzenie - Noc Laboratoriów. Po raz czwarty zorganizowała ją wrocławska Nokia i jej 17 partnerów. Obowiązują wejściówki, więc nie zapomnjcie się zapisać.

Polski Ośrodek Rozwoju Technologii PORT, a także Instytut Elektrotechniki Oddział Technologii i Materiałoznawstwa Elektrotechnicznego zapraszają do siebie. To poważne placówki naukowo-badawcze o poważnie brzmiących nazwach. Ale nie są nudne. Naukowcy pracują tam nad ekscytującymi zagadnieniami.

W PORT Polskim Ośrodku Rozwoju Technologii dowiesz się, dlaczego skóra świeci, uratujesz Chemiczny Escape Lab, rozwiążesz zagadkę kryminalną.

W Instytucie Elektrotechniki, mieszczącym się we Wrocławiu przy ulicy noblistki (ul. Skłodowskiej-Curie 55/61) zobaczysz na własne oczy, jak inżynier wysokich napięć wywoła w laboratorium burzę z piorunami. Przekonasz się też, jak prąd z pomocnika może zamienić się w ich wroga ludzi.

Jak EIT+ został PORT-em
PORT Polski Ośrodek Rozwoju Technologii jest organizacją badawczo-rozwojową, nastawioną na rozwój nowych technologii poprzez prowadzenie badań na potrzeby i we współpracy z przemysłem. Podlega Ministrowi Nauki i Szkolnictwa Wyższego, bowiem w 2016 roku udziały w nim, czyli wówczas we Wrocławskim Centrum Badań EIT+ przejął Skarb Państwa. W latach 2003-07 wrocławską spółkę EIT+ utworzył Urząd Miasta Wrocław wraz z 5 wrocławskimi uczelniami i Urzędem Marszałkowskim.

PORT ma kompleksową infrastrukturę badawczą wyposażoną w najnowszy sprzęt laboratoryjny. Pozwala to realizować interesujące przemysł, aplikacyjne projekty badawcze i badania podstawowe, uwzględniające światowe trendy rozwojowe. Wdraża ideę współpracy naukowców reprezentujących różne dziedziny, czerpiąc z potencjału wrocławskiego i ogólnopolskiego środowiska naukowego. Prowadzi badania i projekty w obszarach biotechnologii, diagnostyki medycznej, farmacji, nanotechnologii, technik laserowych, inżynierii materiałowej i chemii. Opracowywane przez PORT technologie zdobywają nagrody na międzynarodowych targach i konferencjach naukowych.

Instytut Elektrotechniki IEL

Instytut jest nowoczesną państwową placówką naukowo-badawczą. Istnieje od 1948 roku. Wykonuje specjalistyczne ekspertyzy i konsultacje, oferuje usługi badawcze i pomiarowe, prowadzi prace technologiczne i produkcję doświadczalną. Oferuje usługi w zakresie: pomiarów i diagnostyki elektrycznej, materiałów magnetycznych i stykowych, lakierów elektroizolacyjnych, termoplastów, materiałów ceramicznych i biotworzyw. W IEL funkcjonuje akredytowane laboratorium badawcze.

Struktura ciała stałego
PORT Polski Ośrodek Rozwoju Technologii zaprasza do siebie 20 października na Stabłowice do budynku nr 3 przy ul. Stabłowickiej 147 na warsztaty:
Dlaczego skóra świeci, czyli o praktycznych aspektach mikroskopii konfokalne. Dr Grzegorz Chodaczek pokaże, jak na zielono świecą komórki T pomagające w gojeniu ran, a na żółto komórki dendrytyczne, które są potrzebne do pobudzenia odporności.
Chemiczny Escape Lab. Czy zdołasz się z niego wydostać, nim upłynie czas i laboratorium zostanie nieodwracalnie skażone? Na szczęście podpowiedzi będą udzielali wybitni chemicy, w tym sama podwójna noblistka Maria Skłodowska-Curie. Zabawę przygotowało Laboratorium Materiałów Luminescencyjnych. Wiek uczestników: 14+.
Rozwiąż kryminalną zagadkę – chemiczne CSI. W laboratorium znaleziono zamordowanego naukowca. Policja zatrzymała 5 podejrzanych, lecz śledztwo utknęło w martwym punkcie... Wiek:15+.

PORT zaprasza też na zwiedzanie wszystkich w wieku 10+:
Laboratorium Badania Struktury Ciała Stałego, gdzie dr Rafał Szukiewicz pokaże współczesne narzędzia badania powierzchni w skali atomowej i projektowanie z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi 3D.
Laboratorium Mikroskopii Elektronowej, gdzie zobaczycie atomy w strukturach ledowych. Diody LED możecie znaleźć w sprzęcie komputerowym, telefonach komórkowych, aparatach fotograficznych, w samochodach i w wyświetlaczach LCD. Ich właściwości zobaczycie za pomocą elektronowego mikroskopu transmisyjnego.
Laboratorium Biospektroskopii i Bioobrazowania, gdzie dr Artur Bednakiewicz opowie Wam, jak i po co ukryć igłę w stogu siana, co to są lantanowce i czy można oglądać telewizję pod mikroskopem.

Deszcze, burze, prądy

Instytut Elektrotechniki zaprasza sptragnionych naukowych wrażeń na ul. Skłodowskiej-Curie 55/61:
Pioruny – piękne i niebezpieczne. Zobaczysz, jaki może być skutek trafienia pioruna w budynek. Wiek: 8+. Miejsce:Hala Wysokich Napięć IEL.
Izolacje linii wysokiego napięcia. Co musi wytrzymać izolator wysokiego napięcia? Wiek: 8+. Miejsce:Laboratoria Badawcze IEL.
Quo vadis prądzie? Prąd wykonuje za nas niezliczone prace, ale może też ujawnić swoje niebezpieczne oblicze. Wiek: 8+. Miejsce:Laboratoria Badawcze IEL.

Pamiętaj się zapisać i przyjdź 20 października!

O AKCJI

Organizowana przez firmę Nokia Noc Laboratoriów jest pierwszym tego typu wydarzeniem (a czwartą już edycją) we Wrocławiu i w Polsce. W ramach Nocy Laboratoriów wrocławskie firmy i organizacje zapraszają mieszkańców stolicy Dolnego Śląska do zwiedzania przestrzeni, w których na co dzień trwają prace nad najnowocześniejszymi rozwiązaniami w obszarach technologii, chemii, biologii i innych obszarów nauki. Wszystkich spragnionych wrażeń i chętnych do odkrywania tajników nauki organizatorzy zapraszają na to niezwykłe wydarzenie.

NOC LABORATORIÓW 20 PAŹDZIERNIKA

Organizator: Nokia

Partnerzy: 3M, Dolby, Fundacja Pro Mathematica, Hydropolis, Instytut Elektrotechniki Oddział Technologii i Materiałoznawstwa Elektrotechnicznego, Euroimmun, Instytut Łączności, Nanores, Okręgowy Urząd Miar we Wrocławiu, Politechnika Wrocławska, PORT Polski Ośrodek Rozwoju Technologii, Uniwersytet Ekonomiczny, Uniwersytet Przyrodniczy, Uniwersytet Wrocławski, Uniwersytety Medyczny, Whirlpool, Wrocławski Park Technologiczny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska