Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dowiedz się wszystkiego o minerałach, glutenie i genach od naukowców Politechniki Wrocławskiej uniwersytetów: Ekonomicznego i Wrocławskiego

ANA
Dr inż. Danuta Szyszka zaprezentuje laboratoria chemiczne Wydziału Geoinżynierii Politechniki Wrocławskiej.
Dr inż. Danuta Szyszka zaprezentuje laboratoria chemiczne Wydziału Geoinżynierii Politechniki Wrocławskiej. BARTEK SADOWSKI/POLITECHNIKA WROCŁAWSKA
Politechnika Wrocławska i dwa Uniwersytety: Ekonomiczny i Wrocławski 20 października po raz czwarty otworzą dla swoich gości niedostępne na co dzień wnętrza badawcze. To dzięki Nocy Laboratoriów, której organizatorem jest wrocławska Nokia. Do wydarzenia przyłączyło się 17 partnerów.

Na Politechnice Wrocławskiej tym razem będzie można odwiedzić jeden z najnowszych obiektów uczelni - Geocentrum, w którym swoje laboratoria mają Wydział Budownictwa Lądowego i Wodnego, a także Wydział Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii. Dodatkową atrakcją będzie bezpłatny przejazd Polinką - kolejką linową Politechniki Wrocławskiej.

Uniwersytet Ekonomiczny weźmie w tej edycji pod lupę temat jedzenia. Jak zrobić ser w domu? Jak się tłoczy olej? Co trawimy już w jamie ustnej?

A naukowcy Uniwersytetu Wrocławskiego opowiedzą o superbakteriach, co nas, ludzi, różni od muszki owocowej, co to są naprawdę organizmy genetycznie modyfikowane. Pokażą nam także skały i minerały w skali makro, mikro, a nawet nano.

Politechnika Wrocławska
885 laboratoriów dydaktycznych, 147 laboratoriów badawczych oraz 13 laboratoriów akredytowanych. Politechnika Wrocławska to najbardziej innowacyjna uczelnia w kraju - średnio rocznie zgłasza do Urzędu Patentowego RP ponad sto nowych wynalazków i wzorów użytkowych. Uczelnia jest czołowym ośrodkiem naukowym i dydaktycznym w Polsce. Jej dynamiczny rozwój zapewniają potencjał badawczy, innowa-cyjność i współpraca z gospodarką. PWr. z powodzeniem wdraża ideę transferu wiedzy do gospodarki, a także współpracy z biznesem, jednostkami samorządu oraz ośrodkami naukowo-badawczymi na niemal każdej szerokości geograficznej.

Światowy poziom badań prowadzonych na PWr. i doskonale wyposażone laboratoria skutkują współpracą z wieloma krajowymi i zagranicznymi firmami. Efektem tego są umowy i wspólne projekty badawcze. Do najbliższych parterów uczelni należą: NOKIA, Microsoft, IBM, Volvo, Credit Suisse i KGHM.

Uniwersytet Ekonomiczny

Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu jest znaczącym ośrodkiem badań w dziedzinie nauk ekonomicznych - ekonomii, nauk o zarządzaniu i finansach, realizuje także badania w naukach przyrodniczych. Uczelnia prowadzi badania naukowe, pozyskując co roku dofinansowanie w postaci grantów i dotacji. Jest liczącym się partnerem w naukowych kontaktach międzynarodowych. Od kilku lat jest najchętniej wybieraną publiczną uczelnią ekonomiczną w kraju (według rankingu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego), odgrywa ważną rolę w kształceniu ekonomistów. Jakość kształcenia Uniwersytetu została potwierdzona międzynarodowymi certyfikatami i akredytacjami (ACCA, EPAS - EFMD, CIMA). Renomowana kadra naukowa oraz eksperci z praktyki biznesu zapewniają studentom wielokierunkowe, nowoczesne kształcenie.

Uniwersytet Wrocławski
Otworzy w tę Noc dwa swoje wydziały: biotechnologii i nauk o Ziemi. Wydział Biotechnologii UWr. jest jedną z najlepszych jednostek w kraju. Otrzymał prestiżową kategorię A+, przyznawaną przez Komitet ds. Oceny Jednostek Naukowych. Wydział Biotechnologii UWr. jest najlepiej dofinansowaną jednostką w swojej kategorii. Obecnie realizuje 57 projektów badawczych. Współpracuje z ośrodkami naukowymi w Polsce i za granicą, jak też z firmami z branży biotech-nologicznej. Jego naukowcy prowadzą badania podstawowe i stosowane we współpracy z partnerami przemysłowymi w zakresie biotechnologii, bio-informatyki, genetyki, mikrobiologii, immunologii, wirusologii, biologii komórki i biomedycyny. W strukturze Wydziału Nauk o Ziemi i Kształtowania Środowiska funkcjonują: Instytut Geografii i Rozwoju Regionalnego, Instytut Nauk Geologicznych i Muzeum Mineralogiczne.

Wysoki poziom naukowy jednostki potwierdza kategorii A przyznana w wyniku ostatniej oceny parametrycznej, przeprowadzonej przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Politechnika: skały, rury i mosty

Zwiedzanie Muzeum Minerałów - górnicy zapraszają wszystkich zainteresowanych w wieku 4+ , PWr., ul. Na Grobli 15, bud. GEOCENTRUM, s. 260, II piętro.

Magia dużej lupy - dr Paweł Zagożdżon zaprasza do poeks-perymentowania z binokularem, wiek: 4+, PWr., ul. Na Grobli 15, bud. GEOCENTRUM, s. 053, parter.

Kolorowy świat chemii - dr inż. Danuta Szyszka zaprasza do laboratorium chemicznego na wydziale Geoinżynierii na samodzielne eskperymenty, wiek: 4+, PWr., ul. Na Grobli 15, bud. GEOCENTRUM, s. 082, parter.

Mosty w dziejach Polski - spotkanie poprowadzi legenda budownictwa prof. Jan Biliszczuk, główny projektant najwyższego i najdłuższego w Polsce mostu podwieszonego, czyli mostu Rędzińskiego we Wrocławiu, PWr., ul. Na Grobli 15, bud. GEOCENTRUM, sala A1, bud. L1.

Miejski krwioobieg - dr inż. Bogdan Przybyła opowie o infrastrukturze podziemnej miast i o tym, jak roboty naprawiają rury, PWr., ul. Na Grobli 15, bud. GEOCENTRUM, sala A1, bud. L1.

Jak można zbadać beton? - prof. Krzysztof Schabowicz pokaże, jak sprawdzić stan tego materiału w wieżowcu, PWr., ul. Na Grobli 15, bud. GEOCENTRUM, s. A1, bud. L1.

Ekonomiczny: myśl i jedz

Uniwersytet Ekonomiczny zaprasza na prezentacje i pokazy do swojego campusu: ul. Komandorska 118/120:

Domowe sery: jak je zrobić? wiek: 15+, miejsce: 416 H.

Żywność w laboratorium - podczas zajęć poznasz budowę i wartość odżywczą jaja kurzego, wiek: 15+, miejsce: IV H.

Czarodziejskie barwniki z owoców i warzyw - co nadaje barwę truskawkom? miejsce: IV H.

Gluten i zdrowie - goście sami oznaczą zawartość glutenu w poszczególnych mąkach - wiek: 15+, miejsce: 210 H.

W świecie automatyki - jak porozumieć się ze swoją pralką za pomocą smartfona? - wiek: 15+, miejsce: 103 H.

Olej z pierwszego tłoczenia - jak właściwie wyciska się olej z ziaren rzepaku? - wiek: 15+, miejsce: 11C i 16C.

UWrocławski: geny i skały

Odkryj sekrety genów - i wybierz jeden z trzech paneli tematycznych w lab. Wydziału Biotechnologii UWr., ul. Fryderyka Joliot-Curie 14a, wiek: 15+:

Genetyka mikroorganizmów - zwiedzisz laboratorium mikrobiologii molekularnej.

Inżynieria genetyczna zwierząt - dowiesz się, co nas właściwie różni od muszki owocówki.

Genetyczne modyfikacje roślin - poznasz w końcu całą prawdę o GMO na przykładzie lnu;

Albo: Skały i minerały w skali makro, mikro i nano. Warsztaty z użyciem lupy binokularnej, mikroskopu polaryzacyjnego i elektronowego! Wiek: 15+ , Instytut Nauk Geologicznych, Zakład Petrologii Eksperymentalnej, ul. Cybulskiego 32 (I piętro), sala 137.

Pamiętaj zapisać się 10 X o godz. 12.00!

O AKCJI

Organizowana przez firmę Nokia Noc Laboratoriów jest pierwszym tego typu wydarzeniem (a czwartą już edycją) we Wrocławiu i w Polsce. W ramach Nocy Laboratoriów wrocławskie firmy i organizacje zapraszają mieszkańców stolicy Dolnego Śląska do zwiedzania przestrzeni, w których na co dzień trwają prace nad najnowocześniejszymi rozwiązaniami w obszarach technologii, chemii, biologii i innych obszarów nauki. Wszystkich spragnionych wrażeń i chętnych do odkrywania tajników nauki organizatorzy zapraszają na to niezwykłe wydarzenie.

NOC LABORATORIÓW 20 PAŹDZIERNIKA

Organizator: Nokia

Partnerzy: 3M, Dolby, Fundacja Pro Mathematica, Hydropolis, Instytut Elektrotechniki Oddział Technologii i Materiałoznawstwa Elektrotechnicznego, Euroimmun, Instytut Łączności, Nanores, Okręgowy Urząd Miar we Wrocławiu, Politechnika Wrocławska, PORT Polski Ośrodek Rozwoju Technologii, Uniwersytet Ekonomiczny, Uniwersytet Przyrodniczy, Uniwersytet Wrocławski, Uniwersytety Medyczny, Whirlpool, Wrocławski Part Technologiczny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska