Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dowiedz się, po czym poznać dobry krem do twarzy i daj się zaczarować mikroskopom

ANA
Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu, laboratorium Katedry i Zakładu Farmakognozji i Leku Roślinnego, ul. Borowska 211a
Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu, laboratorium Katedry i Zakładu Farmakognozji i Leku Roślinnego, ul. Borowska 211a TOMASZ WALÓW
W sobotę 20 października już po raz czwarty zostaną otwarte niedostępne na co dzień miejsca, jakimi są wrocławskie laboratoria. Wszystko za sprawą Nocy Laboratoriów, której organizatorem jest wrocławska Nokia. Do wydarzenia przyłączyło się 17 partnerów, a wśród nich Uniwersytet Przyrodniczny i Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu.

W tym roku w ramach Nocy Laboratoriów Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu odkryje przed wrocławianami tajemnice kosmetyków: roślinnych, ekologicznych i domowych.

Uczestników Nocy Laboratoriów na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu jego pracownicy zabiorą w niezapomnianą podróż do magicznego świata komórek. - Nauczymy przygotowywać preparaty, zajrzymy do ogródka pod mikroskopem, sprawdzimy, z czego konkretnie składa się człowiek i przeprowadzimy test na ojcostwo - zapowiadają.

Uniwersytet Przyrodniczy w liczbach

To jedna z najlepszych specjalistycznych uczelni w kraju. Prowadzi kształcenie i badania w dziedzinach przyrodniczych i rolniczych, jak również inżynieryjnych i technicznych, w tym - biotechnologicznych. Władze UPWr. zapewniają, że przekazywana wiedza i realizowane projekty uwzględniają wszystkie aspekty zrównoważonego rozwoju przyjaznego ludziom i zwierzętom.

Obecnie Uniwersytet Przyrodniczy składa się z 5 wydziałów, 30 katedr, 11 instytutów. Pracuje na nim ponad 1600 osób: 730 nauczycieli akademickich, a w tym 260 profesorów i doktorów habilitowanych. Uczelnia ma 11 zamiejscowych zakładów doświadczalnych i stacji badawczo-dydaktycznych. Uczelnia zgłosiła do Urzędu Patentowego RP 91 projektów wynalazczych. I aż na 79 wynalazków dostała patenty.

Trzy wydziały Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, wchodzące w skład Wrocławskiego Centrum Biotechnologii, otrzymały status Krajowego Naukowego Ośrodka Wiodącego.

W publikowanym w 2018 roku najważniejszym zestawieniu uczelni - międzynarodowym Rankingu Szanghajskim - Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu znalazł się wśród najlepszych uczelni świata w dziedzinach Food Science & Technology oraz Veterynary Science. Dwa spośród pięciu wydziałów na uczelni posiadają najwyższą ocenę A+. To pozwala uczelni ubiegać się o status uniwersytetu badawczego. Tę możliwość ma jedynie 20 uczelni w Polsce.

Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich

To z kolei uczelnia, która od lat kształci specjalistów związanych z ochroną zdrowia: lekarzy, stomatologów, farmaceutów, diagnostów laboratoryjnych, pielęgniarki, położne, dietetyków, ratowników medycznych, specjalistów z zakresu zdrowia publicznego i fizjoterapeutów. Obok działalności dydaktycznej prowadzi szeroką działalność naukową. Umożliwiają ją liczne laboratoria, wyposażone w najnowocześniejszą aparaturę naukowo-badawczą.

Kremowe laboratorium

Chemicy Uniwerystetu Przyrodniczego pokażą, jak samodzielnie zrobić krem - do twarzy nawilżający, odżywczy na noc, pod oczy z kolagenem i do rąk. Kosmetolodzy opowiedzą o najczęstszych kosmetycznych pułapkach i mitach. Doradzą również, jak dobrać kosmetyki do stanu skóry i na co zwrócić uwagę w drogerii.

Warsztaty będą prowadzone we współpracy z firmą Tołpa, która nazwę i bazę swoich kosmetyków zawdzięcza prof. Stanisławowi Tołpie, pierwszemu rektorowi Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu i twórcy preparatu torfowego. To substancja wzmacniająca odporność, przyspieszająca regenerację organizmu i poprawiająca kondycję skóry.

Warsztaty będą trwały 90 minut w godzinach: 17-18.30, 19-20.30 i 21-22.30. Miejsce: gmach główny Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, ul. Norwida 25, I piętro, laboratorium chemiczne. Wiek: 16 lat.

Zapisy zaczynają się 10 października o godz. 12.oo. Nie przegap tej okazji!

Magia komórek i mikroskopu

Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu przygotował swoje warsztaty w dwóch lokalizacjach:

★ przy ul. Borowskiej 211 a:

Ogródek pod mikroskopem: rumianek pospolity w nietypowym zastosowaniu - Katedra i Zakład Farmakognozji

Z czego składa się człowiek? - nasza bogata flora bakteryjna - Katedra i Zakład Mikrobiologii Farmaceutycznej i Parazytologii

★ ul. Chałubińskiego 6a - Katedra i Zakł. Histologii i Embriologii

Świat zatopiony w parafinie - jak z tkanek przygotować aparat histologiczny

Oko w oko z mikroskopem - chcesz przyjrzeć się własnemu włosowi pod mikroskopem świetlnym?

Podróż do wnętrza komórki - przez mikroskop elektronowy zajrzysz do komórki ludzkiej

Nie wszystko złoto, co się świeci - kolorowy świat komórek w mikroskopie fluorescencyjnym

★ ul. Chałubińskiego 2a - Zakład Technik Molekularnych Katedry Medycyny Sądowej

Jak ustala się ojcostwo? - goście własnoręcznie wyizolują DNA

Żeby wziąć udział w tych warsztatach trzeba mieć 8, 10 lub 13 lat. Sprawdźcie to podczas zapisów 10 października!

O AKCJI

Organizowana przez firmę Nokia Noc Laboratoriów jest pierwszym tego typu wydarzeniem (a czwartą już edycją) we Wrocławiu i w Polsce. W ramach Nocy Laboratoriów wrocławskie firmy i organizacje zapraszają mieszkańców stolicy Dolnego Śląska do zwiedzania przestrzeni, w których na co dzień trwają prace nad najnowocześniejszymi rozwiązaniami w obszarach technologii, chemii, biologii i innych obszarów nauki. Wszystkich spragnionych wrażeń i chętnych do odkrywania tajników nauki organizatorzy zapraszają na to niezwykłe wydarzenie.

NOC LABORATORIÓW 20 PAŹDZIERNIKA

Organizator: Nokia

Partnerzy: 3M, Dolby, Fundacja Pro Mathematica, Hydropolis, Instytut Elektrotechniki Oddział Technologii i Materiałoznawstwa Elektrotechnicznego, Euroimmun, Instytut Łączności, Nanores, Okręgowy Urząd Miar we Wrocławiu, Politechnika Wrocławska, PORT Polski Ośrodek Rozwoju Technologii, Uniwersytet Ekonomiczny, Uniwersytet Przyrodniczy, Uniwersytet Wrocławski, Uniwersytety Medyczny, Whirlpool, Wrocławski Part Technologiczny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska