Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Naukowcy z Wrocławia zrobią protezę dzioba egzotycznego ptaka z łódzkiego zoo [ZDJĘCIA]

Konrad Bałajewicz
Konrad Bałajewicz
Obecna proteza dzioboroga nie jest trwała. Naukowcy z Wrocławia wykonają jej wytrzymały zamiennik.
Obecna proteza dzioboroga nie jest trwała. Naukowcy z Wrocławia wykonają jej wytrzymały zamiennik. mat. prasowe
Naukowcy Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu zrekonstruują części dzioba dzioboroga abisińskiego z Zoo w Łodzi. Dziób połamał się po wypadku, któremu uległ ptak.

Rekonstrukcji dzioba podejmą się naukowcy z Kliniki Katedry Epizootiologii Ptaków i Zwierząt Egzotycznych Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Dzioborogowi dziób jest niezbędny, a obecna proteza nie jest trwała.

- Dziób poza tym, że jest „paszczą” do jedzenia, pełni jeszcze wiele innych funkcji: pielęgnowania upierzenia, budowania gniazda, wychowywania młodych. Jest jak twarz i dłonie naraz dla człowieka – tłumaczy dr Anna Bunikowska, lekarz weterynarii Zoo w Łodzi.

We wtorek (25 kwietnia) dzioboróg abisiński, nazwany Joanną, w Klinice Chirurgii Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu miał wykonywany tomograf dzioba. Przygotowania do rekonstrukcji trwają już jednak od kilku tygodni.

- To trudne przedsięwzięcie, ponieważ nie jest łatwo wykonać dobrą i wytrzymałą protezę – podkreśla dr Tomasz Piasecki Kliniki Katedry Epizootiologii Ptaków i Zwierząt Egzotycznych UPWr. - Przeanalizowaliśmy już jak taki dziób wygląda u ptaka muzealnego, którego wypożyczyło nam Muzeum Przyrodniczego UWr. Mamy tomograf kompletnego dzioba tego ptaka, dziś wykonaliśmy tomograf dzioba Joanny i na tej podstawie będziemy mogli przystąpić do projektu protezy. Musimy się też zastanowić jak potem tę protezę przymocować. Dziób będzie prawdopodobnie wydrukowany w druku 3D z odpowiedniego tworzywa i koniecznym będzie lekkie jego skrócenie, by móc go stabilnie zamocować – dodaje dr Piasecki.

Zabieg będzie wykonany pod koniec maja lub na początku czerwca w jednej z klinik Wydziału Medycyny Weterynaryjnej UPWr. Dzioborożec abisyński żyje w Afryce, zamieszkuje sawannę. Samica waży 4 kilogramy, a długość jej ciała dochodzi do 100 cm. To gatunek narażony na wymarcie.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska