Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Napoleon we Wrocławiu. Czy dotarł do naszego miasta? Co po sobie zostawił? Sprawdź!

Nadia Szagdaj
Nadia Szagdaj
Te miejsca we Wrocławiu mają ścisły związek z historią Napoleona.
Te miejsca we Wrocławiu mają ścisły związek z historią Napoleona. materiały prasowe / Nadia Szagdaj
Do kin wszedł film "Napoleon" Ridley'a Scotta. Postać wodza łączy się też ze stolicą Dolnego Śląską. Czy kiedyś odwiedził to miasto? Co po sobie zostawił? Sprawdź co ma wspólnego Napoleon z Wrocławiem.

24 listopada miała miejsce polska premiera filmu Ridley'a Scotta "Napoleon". W rolę wodza wcielił się w tym obrazie niedościgniony w kunszcie aktor Joaquin Phoenix. Zdjęcia do filmu realizowane były w Wielkiej Brytanii, Francji i na Malcie.

Sam Napoleon, jako postać historyczna ma wiele wspólnego z Wrocławiem. Choć nigdy tu nie przyjechał... Dotarł oczywiście na Dolny Śląsk i był na przykład w Głogowie, czy Legnicy. Ale nie wstąpił do nas. Wizytę w Breslau złożył natomiast jego brat, Jérôme-Napoléon Bonaparte (Hieronim, nazywany też "wesołym królem").

Bonaparte rozebrał mury miejskie Wrocławia

Hieronim był młodszy od najbardziej znanego w historii Bonapartego o 15 lat. Posłusznie wykonywał rozkazy brata, który wybrał mu nawet żonę. 5 stycznia 1807 Hieronim Bonaparte dowodził 9. Korpusem Wielkiej Armii. Brał udział w oblężeniu Głogowa, a po kapitulacji Wrocławia wkroczył i tu.

Najbardziej z Napoleonem kojarzy się we Wrocławiu plac Kościuszki. Ówczesny Tauentzien Platz wziął swoją nazwę od bohatera Friedricha Bogislava von Tauentzien, dowódcy obrony Wrocławia. Plac Kościuszki miał być reprezentacyjnym miejscem defiladowym, w którym Hieronim mógł oficjalnie odtrąbić swoje zwycięstwo.

Pomnik Tauentziena, wybitnego wojennego stratega stał w centralnym punkcie placu, który jeszcze przed wszystkimi zmianami pełnił funkcję cmentarza. Brat cesarza nigdy nie nakazał jego likwidacji.

Kolejną decyzją Hieronima była rozbiórka murów obronnych miasta i zasypanie fosy. O ironio, okalające miasto mury - zarówno tzw. wewnętrzne jak i zewnętrzne, okazały się być ścianą odgradzającą Breslau od świata. Ówczesny Wrocław szybko się rozbudował, a jego rozwój ruszył z kopyta.

Pozostałości murów obronnych we Wrocławiu. Czy wiesz, co rozebrał Napoleon?

Resztki murów obronnych wciąż można we Wrocławiu znaleźć. Należą do nich miejsca, które bywają zaniedbane, zabudowane lub skutecznie ukryte. O które obiekty chodzi?

Z nieistniejących już dziś obiektów warto wskazać:

  • Bramę Mikołajską (ul. Św. Mikołaja)
  • Bramę Świdnicką z obronną wieżą bramną, której zarys wyznaczony jest przy ul. Świdnickiej czerwonymi kostkami granitu (przyjrzyjcie się kiedyś!)
  • Bramę Piaskową (ul. Piaskowa)
  • Bastion Psa (lub Psi Bastion) przy bulwarze Jasińskiego
  • Wieża Krupnicza (o ironio, na ul. Purkyniego, zlikwidowana w 1838 roku)
  • Bramę Fryderyka (zlikwidowana w połowie XIX wieku)
  • Wieżę Prochową (zlikwidowaną jeszcze przed wizytą Hieronima Bonaparte)
    [8]Furty: św. Doroty i Pfnorra (rozebrane po wojnie, zachowały się jedynie zdjęcia)

Do najlepiej zachowanych, najpiękniejszych części zlikwidowanych murów należy Baszta Niedźwiadka. Resztki murów obronnych ciągną się wzdłuż skweru Szmajdzińskiego, a sama baszta położona jest przy ul. Kraińskiego. W podwórzu, między blokami z lat 60. XX wieku. Jeszcze do niedawna znajdowała się tu restauracja, wcześniej winiarnia. Dziś obiekt pozostaje pusty, mimo wielkiej wartości historycznej i ogromnego wręcz potencjału.

Które jeszcze obiekty wchodziły w skład rozebranych przez Napoleona murów? Na pewno je znasz! Sprawdź w galerii!

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska