Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Największa taka inwestycja w Polsce! Ogromny ładunek przyjechał do Wrocławia. Ogrzeje domy dzięki ściekom

Michał Perzanowski
Michał Perzanowski
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Minionej nocy (13-14 lutego) do Wrocławia przyjechała Wrompa. To pompa ciepła, która jest inwestycją Fortum i MPWiK. Przetwarza ciepło ze ścieków w czystą energię, która trafi do wrocławskich domów i je ogrzeje. To największa tego typu inwestycja w Polsce.

Wrompa przyjechała do Wrocławia. Wymagała pozwoleń

Największa w Polsce instalacja do pozyskiwania energii cieplnej ze ścieków – Wrompa – zawitała do Wrocławia. Waży ponad 100 ton i przyjechała do Polski z Austrii, w nocy z wtorku na środę (14 lutego) na dwóch ogromnych naczepach.

Zobacz też: Zalana droga przy Widawie. Strażacy wypompowują wodę i zabezpieczają teren workami z piaskiem. Co z objazdem do miasta?

- Transport Wrompy ze względu na jej gabaryty wymagał specjalnych pozwoleń. Przejazd odbył się nocą, żeby nie zakłócić normalnego ruchu drogowego, a niektóre znaki drogowe na trasie musiały zostać zdemontowane, żeby transportujące pompę tiry zmieściły się na zakrętach. Ogromna instalacja nie zmieściła się w jednym transporcie. Potrzebne były dwa tiry z naczepami, z których większy mierzył 36 metrów długości, 4,6 metra szerokości i ważył ponad 100 ton - mówi Mariusz Dzikuć, dyrektor ds. rozwoju w Fortum.

Wrompa zapewni ciepło o mocy 12,5 MW. To więcej niż moc tysiąca typowych pomp ciepła montowanych obok domów jednorodzinnych. Działająca instalacja ma zapewnić do 5 proc. zapotrzebowania na ciepło we Wrocławiu. Jak mówili "Gazecie Wrocławskiej" przedstawiciele firmy Fortum, energię będzie pobierała wyłącznie z OZE - odnawialnych źródeł energii.

Jak działa pompa ciepła ze ścieków?

W przypadku Wrompy pierwotnym surowcem jest m.in. zużyta woda z kranu, naszych toalet czy działalności gospodarczej, która następnie trafia do kanalizacji. Fortum wykorzysta nieoczyszczone ścieki, gromadzone przez MPWiK, jako źródło ciepła dla miejskiego systemu ciepłowniczego. Cały proces odbędzie się w zamkniętym obiegu. Po odzyskaniu ciepła ze ścieków, te będą nadal pompowane do oczyszczalni.

- Wrocław oparty jest aktualnie o węgiel z dwóch elektrociepłowni. W Siechnicach wkrótce zakład będzie wykorzystywał gaz, ale to nadal są paliwa kopalniane. W przypadku Wrompy mówimy o redukcji ich zużycia, ale także emisji pyłów i CO2 podczas konwencjonalnej produkcji ciepła dla wrocławian - dodał Mariusz Dzikuć.

Schemat działania Wrompy

Wykorzystanie ciepła odpadowego ze ścieków surowych. Schemat działania Wrompy.
Wykorzystanie ciepła odpadowego ze ścieków surowych. Schemat działania Wrompy. Fortum

Wrompa pozwoli na uniknięcie emisji 35 tys. ton CO2 rocznie. Ze spalenia 1 litra benzyny powstaje 2,35 kilograma.

– Pompa odzyskuje ciepło ze ścieków, podnosi jego parametry i przekazuje za pośrednictwem specjalnego wymiennika ciepła do wody sieciowej, która z kolei za pośrednictwem systemu ciepłowniczego dostarcza to ciepło do naszych klientów – dodaje Dzikuć.

Projekt kosztuje 100 mln złotych

Fortum realizuje projekt we współpracy z MPWiK na terenie przepompowni ścieków Port Południe we Wrocławiu.

- Współpraca z Fortum pozwoli wykorzystywać ścieki nieoczyszczone jako źródło ciepła dla miejskiego systemu ciepłowniczego. Zastosowanie gospodarki obiegu zamkniętego pozwoli na ograniczenie zużycia paliw kopalnych w wytwarzaniu ciepła. To także mniej odpadów i mniejsza emisja CO2, a więc beneficjentami Wrompy są nie tylko mieszkańcy Wrocławia, ale także środowisko – mówi Witold Ziomek, prezes zarządu MPWiK S.A. we Wrocławiu.

Projekt Wrompa w sumie będzie kosztować ok. 100 mln złotych. Inwestycja uzyskała dofinansowanie z UE w kwocie 18 mln złotych oraz ok. 3 mln złotych z budżetu państwa. Teraz będzie montowana na terenie przepompowni ścieków Port Południe. Po uruchomieniu, pod koniec 2024 roku, stanowić będzie ważny element nowoczesnego systemu ciepłowniczego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska