Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na Ołbinie znów zabiorą miejsca parkingowe pod gigantyczne donice?

Andrzej Zwoliński
Andrzej Zwoliński
Grow Green na Ołbinie we Wrocławiu.
Grow Green na Ołbinie we Wrocławiu. Gazeta Wrocławska
8 marca wystartują konsultacje na temat urządzenia zieleni na ul. Żeromskiego, na odcinku od ul. Jedności Narodowej do ul. Nowowiejskiej we Wrocławiu. To kontynuacja projektu grow green, czyli miasta ogrodu, co jak dotąd we Wrocławiu sprowadzono do instalowania drewnianych platform – parkletów – z wielkimi donicami na krzewy i małe drzewka oraz ławkami – kosztem części chodników i ulic. Realizacja projektu na Daszyńskiego i pierwszym odcinku Żeromskiego wzbudziłam mnóstwo kontrowersji aż po interwencję policji i żądanie usunięcia drewnianych konstrukcji.

Jak podkreślają urzędnicy, zachęcając do wypowiedzenia się na temat dalszego zazieleniania Ołbina, ulica Żeromskiego, o zabytkowej zabudowie, jest jedną z ważniejszych w tej części Wrocławia. Ulica ta jest ważna zarówno dla lokalnej społeczności, jak i dla całego miasta i dlatego - zdaniem przedstawicieli magistratu - trzeba zastanowić się od nowa nad jej zagospodarowaniem.

Przypomnijmy, gdy pod koniec 2019 roku mieszkańcy Ołbina zobaczyli na środku swoich ulic drewniane platformy, pukali się w czoła. - Zapraszam pana prezydenta Sutryka i jego świtę, niech tu usiądą, niech wypoczywają i niech wąchają te spaliny z rur wydechowych. Poroniony pomysł. To kosztowało 1,8 mln zł? Ile elewacji można by za tą kwotę zrobić – mówił nam Lech Rybicki, jeden z mieszkańców Ołbina. - Dałbym temu, kto to wymyślił nie Nobla, a Nagrodę Jobla – usłyszeliśmy.

Doszło nawet do tego, że przed ponad rokiem do ratusza trafił oficjalny wniosek policji dotyczący likwidacji niektórych "zieleńców", przywrócenia przejść dla pieszych oraz odnowienie oznakowania poziomego na skrzyżowaniu ulic Daszyńskiego i Żeromskiego.

Wrocławianie podzieleni w sprawie dalszego zazieleniania

Latem zeszłego roku odbył się pierwszy etap konsultacji, dotyczący zazielenienia pierwszego odcinka ulicy Żeromskiego, uporządkowania parkowania i wprowadzenia infrastruktury grow green. Mowa o odcinku od ul. Nowowiejskiej do ul. Jedności Narodowej. Obok pozytywnych opinii i poparcia dla pomysłów urzędników takich jak: „Ulica jest pozbawiona zieleni, nieprzyjemna dla ruchu pieszego (głośno, gorąco, ogromna ilość pyłu) a dla mieszkańców uciążliwa”, czy „Zdecydowanie tak – na tej ulicy brakuje wody – pył i kurz sprawiają, że wygląda jak pustynia”, bardzo dużo jest też takich: „Należy wprowadzić zieleń, ale tak, aby nie wpływała ona na zmniejszenie liczby miejsc parkingowych”, „Lepiej zajmijcie się remontem krzywych i dziurawych chodników oraz koszmarnymi elewacjami kamienic”, czy „ Zieleń proszę wprowadzać na podwórka, gdzie jest naprawdę potrzebna. Ulica służy do przemieszczania się ludzi i samochodów, a takie parki tylko to skutecznie ograniczają”.

Na podstawie blisko 140 opinii wrocławian, wykonawca opracował trzy warianty koncepcji programowo-przestrzennej, w których uwzględniono rozwiązania już zastosowane wcześniej na Daszyńskiego i które od 8 do 21 marca mają być konsultowane z mieszkańcami. Formularz konsultacyjny będzie dostępny na stronie konsultacji: https://www.wroclaw.pl/rozmawia/jak-zazielenic-ulice-zeromskiego-drugi-etap-e-spotkanie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska