Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na Dolnym Śląsku w górach jest cudnie. Oto 9 pomysłów na zimowy wyjazd!

Alina Gierak
Alina Gierak
Śnieżka i Karkonosze urosły do symbolu Dolnego Śląska. W regionie jest jednak wiele innych pięknych pasm górskich. Kliknijcie w galerię, by je poznać
Śnieżka i Karkonosze urosły do symbolu Dolnego Śląska. W regionie jest jednak wiele innych pięknych pasm górskich. Kliknijcie w galerię, by je poznać SKI Arena Karpacz
Tych, którzy lubią wędrować, nie trzeba namawiać na górskie wycieczki. "Kanapowców" może zachęcić do ruszenia na szlaki wyjątkowy dzień. To Międzynarodowe Święto Gór. Ustanowiło je na 11 grudnia Zgromadzenie ONZ, by zwrócić uwagę na znaczenie terenów górskich. Ale to także znakomita okazja do wycieczki w góry. Na Dolnym Śląsku macie do wyboru wiele tras i szczytów. Poznajcie 9 najbardziej popularnych pasm górskich. Zimą jest tam cudnie. Widoki lepsze niż w Alpach.

Spis treści

Międzynarodowy Dzień Gór

Międzynarodowy Dzień Terenów Górskich (ang. International Mountain Day) jest świętem ustanowionym przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2002 roku na zakończenie Międzynarodowego Roku Terenów Górskich.

Celem, jaki przyświecał Zgromadzeniu podczas powoływania tego święta, było zwrócenie uwagi świata na znaczenie terenów górskich. Zajmują one 27 procent powierzchni lądów, a zamieszkuje je około 750 mln ludzi. Mają oni zwiększone koszty zaopatrzenia i usług na terenach górskich, koszty infrastruktury oraz transportu i energii.

To także okazja do zwiększenia świadomości o ochronie i znaczeniu gór oraz lasów górskich dla ekologicznego świata i „zielonej gospodarki” z uwzględnieniem zmiany klimatu.

Międzynarodowy Dzień Gór na Dolnym Śląsku

Międzynarodowy Dzień Gór, to także okazja do górskich wycieczek. Dolny Śląsk jest idealny do tego. Do wyboru są tu trasy dla zaawansowanych turystów oraz początkujących. Oto nasze zestawienie najpiękniejszych pasm górskich Dolnego Śląska.

Warunki w górach są trudne. Kto się wybierze na wycieczkę, będzie podziwiać niesamowite śniegowe rzeźby
Warunki w górach są trudne. Kto się wybierze na wycieczkę, będzie podziwiać niesamowite śniegowe rzeźby Ski Arena Karpacz

[*] Karkonosze

Karkonosze ze Śnieżką (1603 m n.p.m.) są najwyższym i najchętniej odwiedzanym pasmem górskim Dolnego Śląska. Co roku do Karpacza i okolicznych wsi Borowic, Przesieki i Miłkowa przyjeżdżają tysiące turystów.

Karkonosze rozciągają się na przestrzeni ok. 40 km. Szerokość pasma waha się od 8 do 20 km. Zajmują powierzchnię ok. 650 km kwadratowych, z czego do Polski należy 185 km kw. czyli 28,46 procent. Pozostała część pasma lezy w Czechach.

Zimą nie ma nic piękniejszego, niż wędrówka do karkonoskich schronisk Samotni, Strzechy Akademickiej czy Odrodzenia.
[/lista]

O Karpaczu czytaj więcej tutaj

  • Rudawy Janowickie
    Rudawy Janowickie to ciągle mało znana perełka górska. Turyści cenią tutejszy spokój, brak tłumów na szlakach oraz cudowne krajobrazy, które zachwycają o każdej porze roku.

    To niewielkie pasmo, leżące między Wałbrzychem i Jelenią Górą, jest na wyciągnięcie ręki od Wrocławia. Można tu dojechać pociągiem (stacja Trzcińsko lub Janowice Wielkie) w niecałe 1,5 godziny.

    W Rudawach Janowickich zwiedza się Kolorowe Jeziorka, schronisko Szwajcarka, Starościńskie Skały, Krzyżną Górę i Sokoliki.

Rudawy Janowickie to perełka górska. Widoki są powalające, a trasy bez ludzi.
Rudawy Janowickie to perełka górska. Widoki są powalające, a trasy bez ludzi. KPN

Przeczytaj także o Gruszkowie w Rudawach Janowickich

  • Góry Izerskie

    Szklarska Poręba, Polana Jakuszycka i Góry Izerskie są ulubionymi miejscówkami narciarzy i biegaczy na nartach. Wiele osób nie wyobraża sobie wczasów zimowych bez wizyty w tych miejscach. O schronisku Chatka Górzystów krążą legendy, a nieczynna kopalnia Stanisław jest fantastycznym plenerem dla fotografów.

    Najwyższym szczytem Gór Izerskich jest Wysoka Kopa, która osiąga 1126 m n.p.m.

O Górach Izerskich czytaj także

  • Góry Stołowe
    Góry Stołowe ze Szczelińcem należą do nielicznie występujących w Europie gór płytowych. Płyty z górnokredowych piaskowców ciosowych ułożone są poziomo – stąd nazwa gór, bo płaskie jak stół.

    Najwyższym szczytem Gór Stołowych jest Szczeliniec Wielki (919 m n.p.m.) obok Karłowa. Równie popularnym rezerwatem jest skalny labirynt Błędne Skały.

    Głównym skarbem Parku Narodowego Gór Stołowych są bardzo urozmaicone formy skalne, tworzące niezwykle malowniczy krajobraz, urozmaicony dużymi kompleksami leśnymi, łąkami górskimi, torfowiskami.

Wysoki Kamień to  szczyt w Sudetach Zachodnich, położony w Wysokim Grzbiecie, tuż nad Szklarską Porębą. Ze szczytu rozciąga się panorama na Karkonosze,
Wysoki Kamień to szczyt w Sudetach Zachodnich, położony w Wysokim Grzbiecie, tuż nad Szklarską Porębą. Ze szczytu rozciąga się panorama na Karkonosze, Góry Izerskie, Góry Kaczawskie oraz Rudawy Janowickie. Na szczycie jest schronisko. Arkadiusz Olszanka
  • Góry Sowie

    Góry Sowie są najstarszą geologicznie częścią Sudetów. Wielka Sowa (1014 metrów n.p.m. ) to najwyższy i najczęściej odwiedzany przez turystów szczyt Gór Sowich. Sporo turystów idzie także na Kalenicę. Oba szczyty mają wieże widokowe.

    W Górach Sowich zakochają się miłośnicy tajemnic z II wojny światowe. W tym rejonie naziści prowadzili szerokie prace w ramach tajnego projektu Riese, który nadal pozostaje wielką zagadką. Podziemne korytarze Riese można zwiedzać.

O wieżach widokowych w Górach Sowich czytaj tutaj

  • Masyw Śnieżnika
    Masyw Śnieżnika ze Śnieżnikiem o wysokości 1425 m n.p.m. Śnieżnikiem i cudowną wsią Międzygórze staje się coraz bardziej popularny. Jest to jedyne miejsce w Polsce, gdzie zbiegają się zlewiska trzech mórz.

    Na potoku Wilczki w Międzygórzu znajduje się jeden z najwyższych wodospadów w Sudetach – wodospad Wilczki o ma wysokości 22 metrów.

    Świat roślinny i zwierzęcy Śnieżnika jest najbogatszy w całych Sudetach. Ze szczytu rozciąga się rozległy widok na okolicę, ale to nie jedyna atrakcja tego miejsca. We wnętrzach Masywu Śnieżnika ukryta jest Jaskinia Niedźwiedzia, najdłuższa jaskinia Sudetów odkryta w 1966 roku.

  • Góry Wałbrzyskie i Góry Kamienne

    Do tych pasm górskich, leżących na południe od Wałbrzycha, pociągiem z Wrocławia dojedzie się w godzinę. Można pójśc w góry lub pozostać w uzdrowiskach Szczawnie - Zdróju oraz Jedlinie -Zdroju.

    Najwyższe wzniesienie Gór Wałbrzyskich to Borowa (853 m n.p.m.) oraz Wołowiec (776 m n.p.m.). Sporą atrakcją jest też Trójgarb, na którym znajduje się ciekawa wieża widokowa.

    Szlaki w Górach Wałbrzyskich są być krótkie, ale często są dość strome i męczące. Na szlakach można spotgkać muflony.

  • Pogórze Kaczawskie
    Pogórze Kaczawskie to Kraina Wygasłych Wulkanów. Odkrywa ją coraz więcej turystów. To idealne miejsce na rodzinne wycieczki, bo trasy nie są trudne ani długie.

    Możecie powędrować na Okole lub Ostrzycę, wygasłe wulkany lub na jedn z wielu wież widokowych. Tu także czekają na was Wąwóz Myśliborski, zamek Grodziec oraz Organy Wielisławskie.

Czytaj także

Zamek Grodziec w Górach Kaczawskich zawsze ma dla turystów wiele dodatkowych atrakcji
Zamek Grodziec w Górach Kaczawskich zawsze ma dla turystów wiele dodatkowych atrakcji Zamek Grodziec
  • Wzgórza Strzelińskie

    Wzgórza Strzelińskie nie są wysokie, ale mają wiele uroczych miejsc. To pasmo mało oblegane przez turystów. Możecie iść cały dzień i nikogo nie spotkać. W rejonie Wzgórz Strzelińskich jest sporo tras rowerowych.

    Poprzez całą szerokość Wzgórz Strzelińskich poprowadzono czerwony szlak, który wiedzie ze Strzelina do Ziębic (ok. 30 kilometrów).

    Najwyższym szczytem Wzgórz jest Gromnik (393 m n.p.m.) z wieżą widokową. Odwiedźcie Ziębce oraz Henryków z klasztorem i Księgą Henrykowską, w której zapisano pierwsze w historii zdanie w języku polskim.

Czytaj także

Obejrzyj także

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska