Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe uzdrowisko na Dolnym Śląsku. W Czerniawie-Zdroju powstanie dom zdrojowy, tężnie i pergola [ZDJĘCIA]

Alina Gierak
Alina Gierak
Czerniawa-Zdrój przyciągać będzie kuracjuszy nowoczesną i przemyślaną architekturą uzdrowiskową. Kliknijcie galerię i zobaczcie, co powstanie. Porównajcie ze zdjęciami z dawnych lat.
Czerniawa-Zdrój przyciągać będzie kuracjuszy nowoczesną i przemyślaną architekturą uzdrowiskową. Kliknijcie galerię i zobaczcie, co powstanie. Porównajcie ze zdjęciami z dawnych lat. Wizualizacje FB Roland Marciniak/ fotopolska.eu
Czerniawa-Zdrój wyjdzie z cienia Świeradowa-Zdroju. Wkrótce rozpoczną się tam inwestycje, które przywrócą świetność uzdrowisku. Zobaczcie, na archiwalnych zdjęciach, jak było kiedyś, a na wizualizacjach, jak będzie niedługo. Takiego kompleksu (Czerniawa-Zdrój + Świeradów-Zdrój) będą nam zazdrościć inne regiony.

Spis treści

Salon zdrojowy w Czerniawie-Zdroju

Czerniawa-Zdrój to jedno z najstarszych polskich uzdrowisk. Odkąd przyłączono je do Świeradowa-Zdroju, pozostaje w cieniu większego kurortu. To się ma niedługo zmienić. Zagospodarowanych zostanie 1500 metrów nawierzchni.

"Za kilka dni ogłaszamy przetarg na wyłonienie wykonawcy. Ten projekt to wielka szansa dla uzdrowiska Czerniawa-Zdrój, które ma duży potencjał, szczególnie w wodach mineralnych. Mieć jeden kurort Świeradów-Zdrój to sukces, ale odbudować drugi Czerniawa-Zdrój, to już prawie samograj uzdrowiskowy" - napisał na Facebooku Roland Marciniak, burmistrz Świeradowa-Zdroju.

Co tam powstanie?

  • fontanna typu dry plaża
  • pogodynka
  • aranżowany potok górski
  • leżakownia na stoku
  • tężnia solankowa 15m x 6m
  • przeszklone pergole
  • nowe klimatyczne oświetlenie uliczne
  • prawie 2km ścieżek parkowych w 4,5 ha parku

Samorząd Świeradowa-Zdroju zdobył na te inwestycje 11 mln zł. Pieniądze pochodzą z programu Polski Ład. 2 mln złotych dołoży gmina.

Dom zdrojowy w Czerniawie-Zdroju

Kolejną dużą inwestycją będzie wybudowanie w Czerniawie-Zdroju nowego domu zdrojowego. Samorząd świeradowski podpisał umowę z firmą Ibis Bolesławiec. Nowy dom zdrojowy ma kosztować 70 mln złotych. Powstanie na działce, którą gmina kupiła kilka lat temu od spółki uzdrowiskowej. Jak tłumaczył burmistrz Roland Marciniak, skupowanie nieruchomości przez gminę to element strategii odbudowy uzdrowiska.

- W 2022 gmina ogłosiła przetarg na wydzierżawienie działek na 25 lat z obowiązkiem wybudowania kompleksu uzdrowiskowego, w tym m.in: rozlewni wody mineralnej o powierzchni min. 100 mkw. (dawna Czerniawianka), strefy zabiegów uzdrowiskowych min. 150 mkw. i założenia zieleni z fontanną - wyjaśniał w ubiegłym roku Roland Marciniak

Udało się pozyskać inwestora z branży hotelarskiej, który podpisał za pośrednictwem gminy porozumienie ze Spółką Uzdrowiskową w sprawie wykorzystania wód mineralnych i prowadzenia strefy zabiegów uzdrowiskowych. Umowę podpisano w grudniu 2022 roku. Przewiduje, że budowa domu zdrojowego ma rozpocząć się w ciągu 26 miesięcy i zakończyć w 2026 roku.

- Inwestor zamierza wybudować obiekt hotelowo-uzdrowiskowy na 160 pokoi ze strefą zabiegowo-rehabilitacyjną. Strefa zabiegów uzdrowiskowych ma zajmować minimum 150 mkw. w tym obiekcie – informował burmistrz Świeradowa-Zdroju Roland Marciniak.

Czerniawa-Zdrój - uzdrowisko z tradycjami

Czerniawa-Zdrój jest jednym z najstarszych uzdrowisk na Dolnym Śląsku. Do 1945 roku nosiła niemiecką nazwę Bad Schwarzbach. Obecnie jest dzielnicą Świeradowa-Zdroju.

Osada Czerniawa-Zdrój powstała w XVII wieku, rozrastając się wokół huty szkła należącej do rodziny Schaffgotschów. Osiedlali się tu między innymi czescy protestanci, uciekając przed prześladowaniami na tle religijnym. Pod koniec XVIII wieku odkryto na tych terenach pierwsze źródła wód mineralnych. Były to niskozmineralizowane szczawy wodorowęglanowo-wapniowo-magnezowe, bogate w żelazo, fluor i radon. To dało impuls do rozbudowy uzdrowiska. W 1860 roku powstał pierwszy dom zdrojowy. W 1910 zastąpiono go nowym, stojącym do dziś. W styczniu 1976 r. powstał tu ośrodek naukowo-badawczy zajmujący się zagadnieniem odporności dzieci przy chorobach układu oddechowego i leczeniem dzieci z terenów przemysłowych.

Czerniawa-Zdrój należała do najmniejszych uzdrowisk sudeckich. W 1973 r. została administracyjnie i uzdrowiskowo połączona ze Świeradowem. Leży od niego w odległości 2 km. Do pełnego wykorzystania potencjału uzdrowiskowego brakowało w Czerniawie-Zdroju typowej infrastruktury uzdrowiskowej. Po zrealizowaniu zaplanowanych inwestycji będzie jednym z piękniejszych uzdrowisk dolnośląskich. Jej atutem są wody mineralne, zalety klimatu, piękne krajobrazy oraz bliskość granicy z Czechami.

Kierunki leczenia uzdrowiskowego w Czerniawie-Zdroju

W Czerniawie-Zdroju mogą być leczone:

  • choroby ortopedyczno-urazowe,
  • choroby reumatologiczne,
  • choroby dolnych i górnych dróg oddechowych,
  • choroby kardiologiczne i nadciśnienie,
  • osteoporoza,
  • cukrzyca.

Jak dojechać do Czerniawy-Zdrój zobacz tutaj:

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska