Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na dawnych składowiskach śmieci wyrosną piękne róże, lipy i świerki

Paweł Gołębiewski
Na składowiskach pojawiły się tysiące sadzonek krzewów i drzew. Na zdj.: rośliny nasadzone w Czarnym Borze
Na składowiskach pojawiły się tysiące sadzonek krzewów i drzew. Na zdj.: rośliny nasadzone w Czarnym Borze Dariusz Gdesz
Z unijną pomocą nieczynne składowiska odpadów w Lubawce i Czarnym Borze zamieniają się w zielone wzgórza. Nie będą zanieczyszczać środowiska, staną się atrakcją i „szkołą” ekologicznej wiedzy

W Lubawce (powiat kamiennogórski) i w Czarnym Borze (powiat wałbrzyski) w miejscu starych składowisk odpadów powstały zielone wzgórza.
– Niedawno było tutaj wysypisko śmieci, a teraz jest ścieżka przyrodnicza, która ma jeszcze edukować ekologicznie – mówi zadowolona pani Anna, mieszkanka Czarnego Boru.

Inwestycja dla środowiska
– Na rekultywację składowisk w Lubawce i Czarnym Borze spółka Sanikom zdobyła blisko 3,7 mln zł w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko – mówi Aleksander Marek Skorupa, prezes zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.
Rekultywacja tych dwóch obiektów polegała na zabezpieczeniu zebranych odpadów przed szkodliwym oddziaływaniem na otoczenie, czyli na atmosferę oraz wody powierzchniowe i podziemne. M.in. wykonano warstwy wyrównacze i uszczelniające, a także drenaż biogazu i wód powierzchniowych.
Na terenie obu wysypisk wysiano odpowiednią do lokalnych warunków mieszankę traw. M.in. mietlicę białawą.
Zasadzono drzewa i krzewy. Wokoło studni odgazowujących pojawiły się krzewy ligustru pospolitego – po 60 sztuk na każdy otwór. Z kolei na czaszy składowisk nasadzono wierzbę. W przypadku składowiska w Lubawce jest tych sadzonek aż 12,8 tysiąca, a w Czarnym Borze 8 tysięcy sztuk.
Dlaczego właśnie posadzono w tych miejscach wierzbę? Gatunek ten może pełnić rolę naturalnego filtra biologicznego.
Lista gatunków drzew i krzewów, które posadzono na wysypiskach liczy aż kilkadziesiąt pozycji. Rosną tam już m.in. lipy, klony, sosny, topole, świerki, jodły, miłorzęby, a także kilka gatunków róż, berberys, rokitnik, czeremcha, kalina, oliwnik oraz jałowiec.
Niedawne wysypiska mają wręcz szansę stać się jedną z ciekawostek turystycznych okolic Lubawki i Czarnego Boru.

Mniej gazu cieplarnianego, więcej zieleni i wiedzy
Rekultywacja składowisk w Lubawce i Czarnym Borze o łącznej powierzchni ponad 8 hektarów kosztowała w sumie 5,5 miliona złotych – mówi Aleksander Marek Skorupa, prezes zarządu WFOŚiGW we Wrocławiu.
W wyniku rekultywacji znacznie zmniejszy się emisja metanu. Do atmosfery trafi rocznie o 80 ton mniej gazu cieplarnianego.
– Nowe inwestycje były konieczne. Spełniliśmy obowiązujące wymogi prawne – mówi Grzegorz Szmajdziński, wiceprezes Sanikomu.
Za jakiś czas właściwie już tylko wybudowane na składowiskach ściezki edukacyjne będą przypominały mieszkańcom Lubawki i Czarnego Boru, że takie wysypiska tam istniały. Na ścieżkach można bowiem m.in. przekonać się, jakie są korzyści z właściwego, ekologicznego, gospodarowania odpadami. Jak je segregować i jak chronić środowisko naturalne. Jak przebiega rekultywacja i jak funkcjonuje zakład w Lubawce.
Wszystko w ciekawej i przystępnej formie. Odbiorcami mają bowiem być głównie dzieci i młodzież. Na trasie, po której będzie oprowadzał pracownik firmy, zlokalizowanych jest kilka przystanków.
W planie są ekociekawostki oraz konkursy z nagrodami. Ustawiono tablice informa-cyjno-edukacyjne, jest makieta prezentująca przekrój zrekultywowanego składowiska. Na zrekultywowanym terenie stanęły ławki, pojemniki na śmieci, tablice informacyjne, drogowskazy, drewniana wiata oraz oświetlenie solarne. Rośliny będą naturalnym filtrem biologicznym.

Z obwodnicy zobaczą zielone wzgórze
– Cieszę się, bo rekultywacja wysypiska zmieniła to miejsce pod względem przyrodniczym. A i teren wygląda teraz zupełnie inaczej. Warto wspomnieć, że obok byłego składowiska będzie przebiegała obwodnica naszej miejscowości – mówi Adam Górecki, wójt Czarnego Boru. Gospodarz gminy podkreśla, że pomimo tegorocznej letniej suszy nasadzenia na dawnym wysypisku przyjęły się i trawa już się zazieleniła.

Ciąg dalszy rekultywacji nastąpi
Rekultywacja starych składowisk w Lubawce i Czarnym Borze jest fragmentem szerokich działań przeprowadzanych na Dolnym Śląsku w zakresie porządkowania gospodarki odpadami.
– W naszym województwie było 111 składowisk odpadów, które nie spełniały wymogów i musiały być rekultywowane – mówi Paweł Karpiński, zastępca dyrektora Wydziału Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego we Wrocławiu.
– Jednak już połowa z nich jest zrekultywowana. Z kolei druga połowa składowisk, które nie spełniają wymogów technicznych posiada już decyzje o ich zamknięciu, co oznacza, że rozpoczęto ich rekultywację. Uważam, że pod względem porządkowania wysypisk nasze województwo sobie radzi i na tle kraju wypada bardzo dobrze – dodaje Paweł Karpiński.
Środki unijne z Programu Infrastruktura i Środowisko pomogły w uzyskaniu tego dobrego wyniku.
– Właśnie zakończyła się realizacja projektu rekultywacji dziewięciu nieczynnych wysypisk odpadów w: Polanicy-Zdroju, Bystrzycy Kłodzkiej, Przemkowie, Jędrzychowicach, Sulikowie, Ziębicach, Strzegomianach, Sulęcinie i Stróży. To w sumie 21 hektarów – przypomina Aleksander Marek Skorupa. – To zadanie zainicjowane zostało przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, a zrealizowane przez spółkę Dolnośląska Inicjatywa Samorządowa – dodaje prezes.

Inwestycja w pigułce

  • Wartość całkowita zadania pn. „Rekultywacja składowisk odpadów komunalnych na cele przyrodnicze w Środkowosudeckim Regionie Gospodarki Odpadami” zrealizowanego przez Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej „Sanikom” sp. z o.o. w Lubawce:
    5 mln 500 tys. zł
  • Wartość dotacji z Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko:
    3 mln 700 tys. zł
  • Wartość uzyskanych pożyczek z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu:
    600 tys. zł
  • Działania i efekty uzyskane podczas realizacji projektu:
  • – W etapie pierwszym - rekultywacja techniczna polegająca na zabezpieczeniu i przygotowaniu poszczególnych warstw podłoża takich jak: warstwa wyrównawcza i uszczelniająca oraz drenaż biogazu i wód powierzchniowych.
    – W etapie drugim - wykonanie rekultywacji biologicznej poprzez nasadzenia na przygotowanym podłożu roślin i drzew posiadających duże zdolności absorbowania biogenów i pełniących jednocześnie rolę naturalnego filtra biologicznego.
    – Na zrekultywowanych terenach, o powierzchni ponad 8 hektarów, powstały ścieżki edukacyjne dotyczące ochrony środowiska.
    – Proces rekultywacji podlegać będzie stałej obserwacji. Monitoring procesów zachodzących wewnątrz zlikwidowanych składowisk odbywać się będzie także po ich zamknięciu.
    - Zmniejszenie o 80 ton rocznie emisji gazu cieplarnianego do atmosfery[/lista]

    Program Infrastruktura i Środowisko 2007-2013

    Zadania obsługiwane przez WFOŚGiW we Wrocławiu
    Gospodarka wodno-ściekowa

    • Średzka Woda Sp. z o.o. w Środzie Śląskiej – Inwestycje w zakresie gospodarki wodno-ściekowej w miejscowościach Środa Śląska, Ciechów i Bukówek
    • Międzygminna Spółka Wodno-Kanalizacyjna Suplaz Sp. z o.o. w Sulikowie – Uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej gmin leżących w zlewni rzeki Czerwona Woda
    • WiK Sp. z o.o. w Strzegomiu – Zapewnienie prawidłowej gospodarki ściekowej w gminie Strzegom
    • HYDRO-TECH Sp. z o.o. w Nowogrodźcu – Rozwiązanie gospodarki wodno-ściekowej w Gminie Nowogrodziec – I etap
    • ZWiK Sp. z o.o. Strzelin – Budowa kanalizacji w Gminie Strzelin wraz z modernizacją oczyszczalni ścieków w Chociwelu
    • Gmina Ziębice – Rozbudowa oczyszczalni ścieków w miejscowości Henryków oraz budowa kanalizacji sanitarnej w Gminie Ziębice
    • ZWiK Sp. z o.o. Oława – Modernizacja oczyszczalni ścieków oraz budowa sieci wodociągowej i kanalizacyjnej w mieście Oława
    • WiK Sp. z o.o. w Dzierżoniowie – Modernizacja i rozbudowa gospodarki wodno-ściekowe na terenie gmin Powiatu Dzierżoniowskiego – etap I
    • Gmina Siechnice – Budowa kanalizacji sanitarnej w miejscowości Żerniki Wrocławskie
    • Gmina Miejska Głogów – Uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej południowo- wschodniej części miasta Głogów
    • ZUK w Miękini – Zapewnienie prawidłowej gospodarki wodno-ściekowej w aglomeracji Wrocław w części gminy Miękinia
    • ZWiK Sp. z o.o. Oława – Modernizacja oczyszczalni ścieków oraz budowa sieci wodociągowej i kanalizacyjnej w mieście Oława– II etap
    • MPWiK Wrocław – Poprawa gospodarki wodno-ściekowej we Wrocławiu – IV etap
    • Gmina Świebodzice – Uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej na terenie aglomeracji wałbrzyskiej – Świebodzice
    • MPWiK we Wrocławiu – Poprawa gospodarki wodno-ściekowej we Wrocławiu – VI etap
    • LPWiK S.A. – Uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej w aglomeracji Legnica
    • Gmina Twardogóra – Przebudowa i modernizacja Miejskiej Oczyszczalni Ścieków w Twardogórze
    • Gmina Trzebnica – Uregulowanie gospodarki wodno-ściekowej w aglomeracji Trzebnica
    • ZWiK Sp. z o.o. w Bystrzycy Kłodzkiej – Rozwój i modernizacja infrastruktury ściekowej w Aglomeracji Bystrzyca Kłodzka
    • Zakład Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. Kąty Wrocławskie – Modernizacja oczyszczalni ścieków w Jurczycach – etap I
    • Gmina Oborniki Śląskie – Czysta woda w gminie Oborniki Śląskie
    • Gmina Czernica – Uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej na terenie gminy Czernica
    • PWŚ Sp. z o.o. Żarów – Poprawa gospodarki osadowej na terenie oczyszczalni ścieków w miejscowości Żarów
    • Gmina Stronie Śląskie – Uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej na obszarze Aglomeracji Stronie Śląskie
    • MGK Sp. z o.o. Oleśnica – Budowa kanalizacji sanitarnej w ul. Dąbrowskiego oraz modernizacja oczyszczalni ścieków w Oleśnicy
    • PWiK Sp. z o.o. Bolesławiec – Poprawa gospodarki wodno-ściekowej na terenie aglomeracji Bolesławiec
    • SGK Sp. z o.o. Syców – Rozdzielcza kanalizacja sanitarna i deszczowa dla miasta Sycowa
    • WZWiK Wałbrzych – Porządkowanie gospodarki wodno-ściekowej na terenie Wałbrzyskiego Związku Wodociągów i Kanalizacji
    • Gmina Długołęka – Przebudowa oczyszczalni ścieków w Mirkowie - etap II
    • Gmina Oława – Uregulowanie gospodarki ściekowej na terenie aglomeracji Stanowice
    • Gmina Twardogóra – Budowa kanalizacji sanitarnej w miejscowości Goszcz i Grabowno Wielkie
    • Gmina Długołęka – Budowa kanalizacji sanitarnej w m. Kiełczów, gm. Długołęka

    Gospodarka odpadami

    • DiS Sp. z o.o. – Rekultywacja dolnośląskich składowisk odpadów komunalnych
    • PGK „Sanikom” Sp. z o.o w Lu-bawce – Rekultywacja składowisk odpadów komunalnych na cele przyrodnicze w Środkowosudeckim Regionie Gospodarki Odpadami
    • ZUK Pieszyce – Rozbudowa Zakładu Gospodarki Odpadami – Ekologicznego Centrum Odzysku w Bielawie

    Opracowanie dokumentacji na zadania realizowane w latach 2014-2020

    • PWiK w Bolesławcu Sp. z o.o. – Poprawa gospodarki wodno-ściekowej w aglomeracji Lwówek Śląski – przygotowanie dokumentacji
    • Gmina Miejska Chojnów – Modernizacja oczyszczalni ścieków w Go-liszowie dla aglomeracji Chojnów – opracowanie dokumentacji projekt.
    • Gmina Jawor – Modernizacja gospodarki wodno-ściekowej na terenie aglomeracji jaworskiej
    • Wodociągi i Kanalizacja Sp. z o.o. w Dzierżoniowie – Opracowanie dokumentacji na realizację przedsięwzięcia pn. Uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej na terenie powiatu dzierżoniowskiego – etap II
    • Gmina Miejska Kamienna Góra – Przygotowanie dokumentacji w celu uporządkowania gospodarki wodno-ściekowej w Kamiennej Górze
    • Gmina Wisznia Mała – Opracowanie dokumentacji projektowych dla budowy sieci kanalizacji sanitarnej w miejscowościach ujętych w Aglomeracji Wrocław – Psary, Szymanów, Krzyżanowice
    • ZWiK Sp. z o.o. w Nowej Rudzie – Przygotowanie dokumentacji projektowej międzygminnej oczyszczalni ścieków w Ścinawce Dolnej oraz kanalizacji sanitarnej dla Miasta i Gminy Nowa Ruda
    • RPK Sp. z o.o. w Złotoryi – Modernizacja oczyszczalni ścieków i pompowni ścieków w Złotoryi, etap I przygotowanie dokumentacji
    • MPWiK S.A. we Wrocławiu – Docelowe rozwiązanie gospodarki ściekowej dla miasta Wrocławia – Etap przygotowawczy
    • LPWiK S.A. – Uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej w aglomeracji Legnica – etap II – opracowanie dokumentacji
    • Gmina Mieroszów – Opracowanie dokumentacji dla projektu pn. Uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej w aglomeracji Mieroszów
    • WK Sp z o.o. w Kłodzku – Uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej Kłodzka, etap I – przygotowanie dokumentacji projektowej
    • Gmina Jaworzyna Śląska – Przygotowanie dokumentacji projektowej na budowę kanalizacji dla wsi Pastuchów i Piotrowice Świdnickie w aglomeracji Żarów
    • „Hydrotech” Sp. z o.o. Nowogrodziec – Opracowanie dokumentacji na realizację przedsięwzięcia pn. Rozwiązanie gospodarki wodno-ściekowej w Gminie Nowogrodziec, etap II – m. Godzieszów, Czerna, Nowa Wieś, Zebrzydowa

    Zadania obsługiwane przez NFOŚiGW:
    Gospodarka wodno-ściekowa

    • PGK „Dolina Baryczy” Sp. z o.o. – Uporządkowanie gospodarki ściekowej w zlewni rzeki BaryczyZGO
    • MPWiK S.A. – Poprawa gospodarki wodno-ściekowej we Wrocławiu – etap III
    • MPWiK S.A. – Poprawa gospodarki wodno-ściekowej we Wrocławiu – etap V
    • PWiK „Wodnik” Sp. z o.o. w Jeleniej Górze – Uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej aglomeracji Jelenia Góra

    Gospodarka odpadami

    • Gać Sp. z o.o. – System gospodarki odpadami Ślęża – Oława

    Dołącz do nas na Facebooku!

    Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

    Polub nas na Facebooku!

    Kontakt z redakcją

    Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

    Napisz do nas!
    Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska