Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Młody ogier Bali pokazał się gościom wrocławskiego zoo. To zwierzę z gatunku zagrożonego wyginięciem

Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wrocławskie zoo ma nowy powód do radości i dumy. 8 lutego 2024 roku na świat przyszła zebra Chapmana. To samiec, któremu opiekunowie dali na imię Bali. Na wrocławskiej sawannie ochoczo biega pod czujnym okiem swojej mamy.

Bali to nowy przedstawiciel gatunku zebry Chapmana

Bali już zrobił swoje pierwsze kroki na wybiegu zewnętrznym, tak zwanym wybiegu Sawanny. Wyszedł ze stajni w ubiegłym tygodniu i poznał żyrafy, których wcześniej nie widział. Żyrafy i zebry mają osobne zaplecza, ale wspólny wybieg, który zamieszkują także strusie, a w sezonie letnim również antylopa kama. Na zapleczu Bali przebywał z mamą Bazuką.

- Nasze maleństwo urodziło się 8 lutego, więc niebawem skończy miesiąc. Od około tygodnia jest z matką na dużym wybiegu. Trzymają się zawsze na uboczu. Reszta stada ich dogląda, ale się nie zbliża. Ojcem jest samiec o imieniu Koral, który jest głównym samcem rozpłodowym w stadzie i on również bardzo chroni nasze młode - mówi "Gazecie Wrocławskiej" Agnieszka Chałupka, opiekunka w zoo Wrocław.

To już kolejny ogier we wrocławskim stadzie - przez ostatnie lata rodziły się same samce. Ostatnia samica przyszła na świat w 2021 roku. Młode regularnie wyjeżdżają, a zebry Chapmana urodzone w 2022 roku już opuściły zoo. Samice: Bera, Bazuka i Bronia źrebią się właściwie każdego roku.

- U nas w zoo jest taka zasada wśród koniowatych, że od pierwszej litery imienia matki nadajemy imię młodemu - mówi pani Agnieszka.

Zobacz Bali - najmłodszego podopiecznego wrocławskiego zoo!

Jak żyją zebry Chapmana w naturze?

We wrocławskim zoo żyją dwa gatunki zebr: Chapmana i Hartmanna. Te pierwsze są stepowe, a drugie - górskie. Oprócz innych środowisk naturalnych, różnią się od siebie umaszczeniem. U zebr Chapmana między czarnymi pasami występują brązowawe lub szarawe smugi. Zebra Chapmana wyróżnia się gęstą, stojącą grzywą, a na końcu jej ogona wyrasta pęk długich włosów.

Od 2016 roku zebry stepowe są uznawane za gatunek o podwyższonym ryzyku wyginięcia. Wynika to ze zmniejszenia ich liczebności o 24 proc. od 2002 roku. Głównym zagrożeniem dla zebry stepowej jest utrata siedlisk związana z rozwojem rolnictwa, mała ilość opadów na terenach ich występowania, kłusownictwo oraz konflikty zbrojne.

- Występują w północno-wschodniej Afryce, na stepach sawanny. Ich bliskimi sąsiadkami są żyrafy, więc u nas na wybiegu współdzielonym zebry również wspólnie żyją z żyrafami - podkreśla Agnieszka Chałupka.

Zebry Chapmana żyją zwykle w stadach rodzinnych liczących od 10 do 12 osobników z ustaloną hierarchią. Często można spotkać je w otoczeniu antylop, strusi, a niekiedy i bawołów. Tylko stare ogiery prowadzą samotniczy tryb życia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska