Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

MPK Wrocław rekrutuje motorniczych z Ukrainy [ZDJĘCIA]

Konrad Bałajewicz
Konrad Bałajewicz
Na ekranie kokpitu na język ukraiński przetłumaczonych zostało ponad 400 komend. Na zdjęciu Vasylyna Dzieczuk, motornicza MPK Wrocław z 14-letnim stażem
Na ekranie kokpitu na język ukraiński przetłumaczonych zostało ponad 400 komend. Na zdjęciu Vasylyna Dzieczuk, motornicza MPK Wrocław z 14-letnim stażem Paweł Relikowski / Polska Press
Pulpity w języku ukraińskim i nauka języka polskiego. Miejski przewoźnik rekrutuje motorniczych i kierowców autobusów z Ukrainy. Szkolenie potrwa około 6-8 tygodni, później kandydatów czeka egzamin.

Grupa kandydatów, którzy uczą się prowadzić wrocławskie tramwaje i autobusy, liczy dziś 22 osoby. Jest w niej 15 przyszłych motorniczych i 7 kierowców autobusów. Szkolenia rozpoczęły się od kursu pierwszej pomocy.

Każdy z przyszłych pracowników pochodzi z Ukrainy, jednak nie są to uchodźcy wojenni. Na zatrudnienie takich osób nie pozwalają obecne przepisy, które mówią, że aby rozpocząć szkolenie dla motorniczego czy kierowcy, ten musi być przynajmniej 180 dni na terytorium Polski. Miejski przewoźnik już zawnioskował o zmianę warunków.

- Wczoraj rozmawiałem na ten temat w Ministerstwie Infrastruktury. Minister Adamczyk problem zna, rozumie i widzi potrzebę zmiany przepisu. Zajmie to trochę czasu, ponieważ wynika on z dyrektyw unijnych. Dostaliśmy obietnicę, że prace nad poprawką będą szły w ekstra-ordynaryjnym trybie. Mam nadzieję, że w ciągu kilku, kilkunastu najbliższych tygodni będziemy mogli pochwalić się kolejnymi grupami dedykowanymi naszym sąsiadom z Ukrainy. Zwłaszcza tym, którzy przyjechali do Polski w ostatnich tygodniach – mówi Krzysztof Balawejder, prezes MPK Wrocław.

MPK Wrocław zamierza zatrudnić docelowo 100-120 nowych pracowników. Oferty pracy wiążą się z nowymi trasami, m.in. tramwajem na Popowice czy Nowy Dwór. Przyszli motorniczowie i kierowcy z Ukrainy mają otrzymać w pakiecie także 50 godzin nauki języka polskiego.

ZOBACZ TAKŻE:

- Chciałbym bardzo serdecznie zaapelować do mieszkańców Wrocławia i do naszych pracowników o ogromną życzliwość do naszych sąsiadów z Ukrainy. W tramwajach będą różne sytuacje, ale pamiętajmy, że są to osoby które przeszły tragiczne traumy. Prosimy o bardzo dużo życzliwości, wyrozumiałości i ciepła – dodaje Krzysztof Balawejder.

Kokpity w tramwajach w języku Ukraińskim

- Ekran kokpitu w tramwaju został przetłumaczony na język ukraiński. Motorniczy może przełączyć się między językami za pomocą ikonki flagi na pulpicie. To bardzo duże ułatwienie dla osób, które robią teraz kurs – tłumaczy nam Vasylyna Dzieczuk, która już od 14 jest motorniczą MPK Wrocław.

Przetłumaczonych zostało łącznie ponad 400 komend. Dotyczą sytuacji związanych m.in. z prędkością, brakiem zasilania czy kłopotami na torach.

Na ten moment we wrocławskim MPK zatrudnionych jest 25 pracowników z Ukrainy. Jak informuje przewoźnik, przeciętna miesięczna pensja każdego motorniczego wynosi około 5000 zł brutto, kierowcy autobusu około 200-300 zł mniej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska