Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Moritzburg – czar bajkowego pałacu.

km
Schloss Moritzburg 3 (© Eric Mildner)
Schloss Moritzburg 3 (© Eric Mildner)
Najlepszym sposobem zwiedzenia Moritzburga, wraz z jego słynnym Jagdschloss, to przejażdżka dorożką.

Nasza podróż do Moritzburga zaczyna się na dworcu. Tutaj zatrzymuje sie Lößnitzgrundbahn, która parę razy w ciągu dnia kursuje pomiędzy Radebeul i Radeburg. Ta wąskotorowa kolej świetnie nadaje się do tego, aby dotrzeć do Moritzburga. Spoglądając na malowniczo położone winnice wyruszamy w głąb Lößnitzgrund aby po 30 minutach spokojnie dotrzeć parowozem do dworca Moritzburg, gdzie czeka na nas dorożka, którą zwiedzimy teren zamku.

Po przejściu z jednego pojazdu na drugi udajemy sie na Schloßallee. Z daleka widać już budynki zamku. Wcześniej jednak zatrzymujemy się przy Neobarokowym Kościele Moritzburga, który wybudowany został w 1900 roku. Jest to jedne z miejsc w którym co roku w sierpniu odbywa się festiwal Moritzburga, jeden z najbardziej znamienitych festiwali muzycznych, nawet na skalę światową.

Bajeczny zamek, który oczaruje każdego.

Powoli widzimy coraz pełniejszy obraz Zamku. Po drodze mijamy zabytkowe, odrestaurowane domy, z których na szczególną uwagę zasługuje stary Ratusz. Widzimy również stadninę koni specjalizującą się w hodowli ogierów. Co roku organizowane są tutaj wstawy, na których prezentowane są najpiękniejsze konie z hodowli.

Docieramy powoli do zamku, jadać brzegiem jeziora znajdującego się przy zamku podziwiamy budowlę z różnych perspektyw. Barokowy Zamek składa się ze czterech skrzydeł, z których każde uwieńczone jest wieżą. Cała budowla znajduje się podwyższeniu, które sprawia wrażenie podestu. Liczne wyspy, świecąca żółta farba jak i kompleks ogrodowy w południowej części na którego końcu usytuowany jest Fasanenschlösschen (mały pałacyk przy którym znajduje się bażanteria), sprawiają niezwykłe wrażenie. Pomieszczenia zamku jak i wystawy dostępne są dla zwiedzających. Odbywają się tutaj również koncerty festiwalowe. Kto zna film „Drei Haselnüsse für Aschenbrödel” (Trzy orzeszki dla kopciuszka), ten powinien zejść schodami w kierunku stawu i napotkać po drodze na zgubiony przez kopciuszka pantofelek.

Dzikie zwierzęta z własnego podwórka

Nasza podróż prowadzi nas dalej do „Churfürstliche Waldschänke” – gospody leżącej niedaleko Fasanenschlösschen zbudowanej w stylu rokoko. W środku można podziwiać meble, tapety oraz rzeczy codziennego użytku z poprzednich epok. Zaraz obok znajdziemy bażanterię, w której również dzisiaj hodowane są bażanty. Parę metrów dalej zaraz przy brzegu zalewu Bärnsdorf stoi jedyny Binnenleuchturm (Latarnia morska, która nie pełni funkcji związanych z kierowaniem żeglugą morską) Saksonii. Został zbudowany w 18 wieku jako kulisa dla inscenizowanych bitew wojennych. Od maja do października w każdą niedzielę jest dostępny dla zwiedzających.

Od Latarni musimy przejść ok. 1,5 kilometra aż do Wildgehege. Tutaj zobaczyć możemy około 30 różnych gatunków zwierząt, które występują w lasach Saksonii. Są to między innymi wilki, rysie, łosie, dzikie świnie, szopy i wydry. Zobaczyć możemy również olbrzymia klatkę z sowami, orłami i sokołami. Jest to świetne miejsce na powolne zakończenie wycieczki po Moritzburgu.

Informacje ogólne

Dojazd samochodem: A4 aż do zjazdu Dresden – Flughafen, potem S81 i S179 aż do Moritzburg, następnie podążać za znakami.

Dojazd Pociągiem: Dworzec główny Drezno, następnie dalej S1 do Radebeul – Ost i Lößnitzgrundbahn do Moritzburga. Alternatywnie: S1 aż do Dresden - Neustadt i dalej autobusami linii 326 albo 457 do Moritzburga.

Poprzednie artykuły „Saxony Invites” znajdują się tutaj.

Pytania, propozycje tematów lub krytykę prosimy kierować pod adres: [email protected]

© Eric Mildner | taktiker 2014

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska