Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mój Reporter: Czy Las Rakowiecki ma zmienić się w park?

Agata Wojciechowska.
fot. google street view
- Chciałem spytać, czy to prawda, że Las Rakowiecki ma się zamienić w park? Co jakiś czas jeżdżę tam z psem i ostatnio zaobserwowałem wzmożoną wycinkę drzew i pracę koparki - pyta nasz czytelnik Adrian Gut. Odpowiedzi szukała Agata Wojciechowska.

Las Rakowiecki położony jest we wschodniej części Wrocławia pomiędzy osiedlami Rakowiec i Siedlec oraz rzekami Odrą i Oławą. Jego powierzchnia to około 22 hektary. Północną granicę lasku wyznacza ulica Międzyrzecka (równoległa do ulicy Na Grobli). Aby pospacerować po lesie należy z Osiedla Wilczy Kąt przejść przez Kładkę Siedlecką przerzuconą nad Oławą. Z kolei od strony osiedla Rakowiec można tu dojechać ulicą Rakowiecką lub dojść ulicami Okólną i Krzywą Groblą.

Obecnie w Lesie Rakowieckim pracuje koparka. Trwa też wycinka drzew. - Szkoda tego dzikiego terenu... - napisał nasz czytelnik Adrian Gut.

Wyjaśniamy. Są to prace związane z ochroną drzew, które prowadzi Zarząd Zieleni Miejskiej. Na powierzchni około dwóch hektarów wycięte zostaną drzewa martwe, chore, zarośnięte przez jemiołę, która jest pasożytem (w większości dotyczy to starych topoli). Koparka ma za zadanie wyrównać teren i przygotować go pod nowe sadzonki dębów, klonów, grabów i innych gatunków drzew leśnych, które pojawią się w Lesie Rakowieckim już na wiosnę. - Na razie nie planujemy zmienić Las Rakowiecki w park - wyjaśnia Julia Wach z Urzędu Miejskiego.

Jaka będzie przyszłość Lasu Rakowieckiego? Czy zniknie on ustępując miejsca Alei Wielkiej Wyspy, stanowiącej wschodni odcinek Obwodnicy Śródmiejskiej? Inwestycja ma połączyć al. Armii Krajowej i ul. Krakowską z ul. Olszewskiego na Biskupinie i Mickiewicza na Sępolnie. Magistrat planuje zakończyć budowę w 2016 roku. Część mieszkańców Wielkiej Wyspy protestuje jednak przeciwko takim rozwiązaniom. By skuteczniej torpedować pomysły urzędników, założyli stowarzyszenie Akcja Park Szczytnicki.

Zgodnie z projektem, między ulicami Pugeta a Chełmońskiego, ma zostać przeprowadzona droga, która będzie prowadziła do mostu przez Odrę. Przy ul. Międzyrzeckiej powstanie dwupoziomowy węzeł. Następnie na wschodniej granicy Lasu Rakowieckiego powstanie jezdnia ze skrzyżowaniem z ulicą Krzywej Grobli, która z kolei doprowadzi do kolejnego mostu - tym razem przez Oławę, a następnie połączy się z ulicą Wilczą. Znaczna część lasku pozostanie według planów nietknięta.

Las Rakowiecki to także miejsce poszukiwaczy pamiątek po Festung Breslau. To tutaj zwożono śmieci z czasów odgruzowywania Wrocławia. Zdaniem niektórych w ziemi nadal można znaleźć fragmenty porcelany, guziki i monety. W lesie można zobaczyć szereg ruin po fortyfikacjach i bunkrach niemieckich. Są to pozostałości po stanowisku artylerii przeciwlotniczej z czasów II wojny światowej. Składa się ono z betonowej podstawy pod armatę przeciwlotniczą 88 mm. Otoczona była murem i wałem ziemnym. Dookoła rozlokowane są inne fundamenty w kształcie pierścienia. Najprawdopodobniej były przeznaczone pod lżejsze działa. W pobliżu znajdziemy też pozostałości po barakach.

Z miejscem związanych jest kilka legend miejskich. Jedna z nich mówi o znalezionych w lesie kościach ludzkich. Część mieszkańców twierdzi, że są to groby po rozstrzelanych przez Armię Czerwoną członkach obsługi dział. Inni z kolei twierdzą, że baterie budowali robotnicy przymusowi z obozu pracy na Rakowcu. Gdy już nie byli potrzebni, naziści dokonali masowej egzekucji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska