Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Orleń we wrocławskim zoo. Być może pojawi się też w innych ogrodach

Konrad Bałajewicz
Konrad Bałajewicz
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wrocławski ogród zoologiczny może pochwalić się nowym nabytkiem. W Afrykarium na świat przyszły trzy orlenie cętkowane. To płaszczki, wyróżniające się charakterystycznymi cętkami. Gdy dorosną, będą mogły mogły wyjechać do innych ogrodów lub dołączą do zbiornika Kanału Mozambickiego.

Przedszkole dla płaszczek w Afrykarium. To tu urodziły się orlenie

Młode płaszczki przyszły na świat w zbiorniku zaplecza hodowlanego Afrykarium, zwanym „przedszkolem dla płaszczek”. To potomkowie Tekli: Tytus, Tabaluga i Telimena, które dostały imiona na tę samą literę, co mama. Oprócz tych trzech orleni cętkowanych, w "płaszczkowym" przedszkolu mieszkają też trzy osobniki innego gatunku - orlenia luzytańskiego. Gdy osiągną około metr szerokości, będą na tyle duże, aby wyjechać do innych ogrodów zoologicznych lub dołączyć do Kanału Mozambickiego, czyli głównego zbiornika Afrykarium.

Ciąża u płaszczki trwa od 8 do 10 miesięcy i pod koniec jest mocno widoczna od spodniej strony samicy. O tym, jak to wygląda można przekonać samemu w oddzielonej siatką części basenu Kanału Mozambickiego w Afrykarium. W izolatce pływa teraz ciężarna samica orlenia cętkowanego o imieniu Harry i 4 ciężarne orlenie luzytańskie, które są dużo mniejsze. Izolowanie chroni młode przed pożarciem przez rekiny, których w Afrykarium są 4 gatunki.

– Co ciekawe, nasze orlenie cętkowane są sobie wierne. Tekla połączyła się w parę z Kropkiem, a samica Harry z Piratem. Kto jest ojcem Tytusa, Tabalugi i Telimeny, będziemy wiedzieć na sto procent po uzyskaniu wyników badań genetycznych. Dla pewności wysłaliśmy próbki DNA do analizy – opowiada Jakub Kordas, Zastępca Dyrektora ds. Hodowli i Kierownik Wydziału Fauny Morskiej i Słodkowodnej wrocławskiego zoo, a także koordynator hodowli orleni cętkowanych w europejskich ogrodach zoologicznych. – U orleni cętkowanych może także zachodzić partenogeneza. Wtedy na świat przychodzi zawsze samica, która jest kopią swojej mamy. Orlenie mają zdolność do rekombinacji kodu genetycznego, więc u córki może on się nieznacznie różnić, jednak gdy badania DNA wykażą brak materiału genetycznego samca, wiadomo że doszło do partenogenezy – tłumaczy Jakub Kordas.

Zoo Wrocław ratuje populacje płaszczek

Orlenie cętkowane są rybami żyworodnymi. Gdy przychodzą na świat, ważą od około 1,5 do nawet 3 kg. Ich masa różni się w zależności od liczby młodych – im ciąża jest bardziej mnoga, tym mniej ważą poszczególne osobniki. Orlenie cętkowane do niedawna były rybami posiadającymi status "najmniejszej troski", a obecnie są "narażone na wyginięcie", głównie przez nadmierne połowy, m.in. wzdłuż wybrzeży Afryki. Stąd konieczna stała się koordynacja tego gatunku i przekazywanie cennej, unikatowej puli genów do innych ogrodów zoologicznych w Europie.

– Nasz ogród zoologiczny koordynuje hodowlę pięciu gatunków. Oprócz orleni cętkowanych są to świnie wisajskie, jelenie baweańskie, kułany turkmeńskie i niezwykle rzadkie w ogrodach kanczyle filipińskie, zwane potocznie myszojeleniami. Te ostatnie są szczególnie cenne i niełatwe w hodowli, jednak nam udaje się prowadzić ją z sukcesami. Możemy pochwalić się tym, że każdy kanczyl filipiński w europejskich ogrodach ma wrocławski rodowód. Udało nam się nawet sfilmować poród tego gatunku jako pierwszym na świecie – mówi Marta Zając-Ossowska, Dyrektor Generalna ZOO Wrocław.

W światowych ogrodach zoologicznych, akwariach i oceanariach jest 106 orleni cętkowanych. Urodzone w Zoo Wrocław Tajga i Tundra wyjechały w tym roku do oceanarium we Francji. Wymiana osobników jest stale prowadzona między ogrodami zoologicznymi i nadzorowana przez Jakuba Kordasa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska