MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Miłośnicy transportu miejskiego remontują zabytkowy tramwaj. Tak wygląda prawie 100-letni pojazd

Michał Perzanowski
Michał Perzanowski
Wideo
od 16 lat
Klub Sympatyków Transportu Miejskiego pochwalił się swoim remontowanym tramwajem Linke-Hofmann z początku XX wieku. Pojazd jest już we wrocławskich, niebieskich barwach. Ale nie zawsze tak było! Zobacz postępy prac Klubu!

Legendarny, wrocławski tramwaj w nowej szacie

Dokładnie 100 lat temu Wrocław zmagał się z poważnym problemem komunikacyjnym. Jedyny przewoźnik tramwajowy (wówczas były to przedsiębiorstwa prywatne) miał przestarzały, około 30-letni tabor, którego nawet nie opłacało się remontować.

W odpowiedzi na to biuro konstrukcyjne Linke-Hofmann-Werke (po II WŚ Pafawag) zaprojektowało tramwaj o tej samej nazwie. Już rok później z fabryki wyjechał pierwszy prototyp, a do 1929 roku po torowiskach jeździły już 232 pojazdy z tej serii. Numery taborowe wynosiły od 1001 do 1232 i właśnie jeden z takich pojazdów pozyskał do kolekcji Klub Sympatyków Transportu Miejskiego.

Zobacz!

Nie zawsze wrocławskie tramwaje były niebieskie

- Kolory wrocławskich tramwajów to temat na długą opowieść. Zaprezentowany wagon opuścił fabrykę w 1929 roku w jednolitej, beżowej barwie. Taką kolorystykę obrano w Niemczech dla pojazdów komunikacji miejskiej. Stan ten przetrwał aż do 1948 roku. Wówczas z okazji organizowanej we Wrocławiu Wystawy Ziem Odzyskanych świeżo wyremontowane wagony pomalowano na biało-niebiesko. Dlaczego? W ten sposób kierownictwo Zakładów Komunikacyjnych miasta Wrocławia podkreśliło swój krakowski rodowód. Większość kadry zarządzającej ZKmW pochodziło z Krakowa, a przecież tamtejsze tramwaje także są niebieskie - wyjaśnia Klub Sympatyków Transportu Miejskiego.

Wiele zmieniła piosenka Marii Koterbskiej, która to zaśpiewała ze sławną frazą: "Mkną po szynach niebieskie tramwaje przez wrocławskich ulic sto". Tym samym właśnie ów kolor stał się symbolem również wrocławskich pojazdów.

- Nie na długo. W 1954 roku rozpoczęto przemalowywanie pojazdów komunikacji miejskiej na czerwono. Takie było rozporządzenie ministra gospodarki komunalnej. Tramwaje, autobusy i trolejbusy na terenie Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej miały mieć jednolitą, kremowo-czerwoną szatę.

Wyjątkiem od 1969 roku były wagony skonstruowane w PaFaWagu. Przypominając "Wrocławską Piosenkę" na ulice miasta wyjechały i takie tramwaje, zostając z nami do dziś.

- A już niedługo będziemy mogli zobaczyć na ulicach naszego miasta ten przedwojenny wagon według stanu z lat 70 - kończą Sympatycy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska