MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Masowy grób w małej wsi na Dolnym Śląsku. Archeolodzy wrócili tu po 27 latach i znów dokonali odkrycia

Michał Perzanowski
Michał Perzanowski
dr Maksymilian Frąckowiak / POMOST
W połowie kwietnia i tuż po majówce archeolodzy ponownie, po 27 latach, sprawdzili masowy grób żołnierzy w miejscowości Pławna Dolna na Dolnym Śląsku. Wcześniej, w 1997 roku, odkryto tu 20 żołnierzy. Prace z dni 7-8 maja doprowadziły do kolejnych odkryć. To m.in. mundurowe guziki, odznaki czy nieśmiertelniki. Zobacz!

Spis treści

Archeolodzy wrócili do Pławnej Dolnej i odnaleźli kolejne szczątki żołnierzy

Odkrycia dokonali badacze z Pracowni Badań Historycznych POMOST, którzy prowadzili prace w miejscowości Pławna Dolna (gm. Lubomierz) na Dolnym Śląsku. Na miejscowym cmentarzu przy kościele znajdowała się niegdyś kwatera wojenna, w której chowano zmarłych żołnierzy.

- W 1997 roku, w miejscu tym przeprowadzono częściową ekshumację, w trakcie której odkryto szczątki 20 żołnierzy. 16 kwietnia oraz 7 i 8 maja, podczas prac zlokalizowaliśmy kolejne pochówki pojedyncze oraz fragmenty odnalezionego dawniej grobu masowego, z którego nie podjęto jednak wszystkich szczątków Nasze prace doprowadziły także do odkrycia kolejnych pięciu znaków tożsamości - mówi dr Maksymilian Frąckowiak z pracowni POMOST.

Szczątki zostały odnalezione w miejscu dawnej kwatery wojennej. Sama informacja na tej temat pochodzi z Archwium Państwowego w Jeleniej Górze. Okazuje się, że niewielki budyneczek znajdował się w starej części cmentarza przy kościele w Pławnej Dolnej.

- W 1946 roku masowe groby zostały wyrysowane na szkicu, prawdopodobnie przez ówczesnego sołtysa. Pławna Dolna nazywała się wówczas wsią Maciejowca. Szkic ten był podstawą poszukiwań - dodaje w rozmowie z "Gazetą Wrocławską" doktor Frąckowiak.

Dlaczego wcześniej nie odnaleziono wszystkich szczątek? W 1997 roku archeolodzy badali to samo miejsce.

- Koniec XX wieku był znacznie trudniejszymi czasami niż obecnie, pod względem finansowym oraz dostępności ciężkiego sprzętu. Ziemia na Dolnym Śląsku jest bardzo trudna do wykonywania prac ręcznych. Wówczas archeolodzy pracowali bez specjalistycznych maszyn, a więc prawdopodobne było, iż zakres prac był niekompletny - wyjaśnia nasz rozmówca.

Co znaleziono w masowym grobie w Pławnej Dolnej?

Archeolodzy z pracowni POMOST chcieli określić charakter poprzednich prac i stwierdzić, czy odnaleziono wszystkie pochówki. Okazało się, że niektóre szczątki przeleżały kolejnych 27 lat, do 8 maja 2024 roku.

- Odnaleźliśmy i pochówki kompletne, i częściowo ekshumowane. Trafią na ten sam cmentarz, gdzie trafiły pierwsze, odnalezione fragmenty, a więc na niemiecki cmentarz wojenny w Nadolicach Wielkich (gm. Czernica) - zaznacza dr Frąckowiak.

Przedmioty znalezione przy szczątkach to:

  • znaki tożsamości, czyli nieśmiertelniki (pięć sztuk),
  • niemieckie guziki mundurowe,
  • fragmenty pasków od spodni,
  • fragmenty żołnierskiego ekwipunku,
  • odnzaki.

Zobacz je w naszej galerii!

- Na podstawie pięciu nieśmiertelników kolejnych pięciu niemieckich żołnierzy zostanie zidentyfikowanych. Jeśli będzie możliwość, o nowym miejscu pochówku zostanie poinformowana ich rodzina - mówi "Gazecie Wrocławskiej" dr Maksymilian Frąckowiak.

Zobacz też:Masowe groby ofiar bombardowań we Wrocławiu. W przydomowym ogrodzie znaleziono szczątki 120 osób!

Niemiecka fundacja od lat stara się o pochówki dla żołnierzy

Inicjatorem prac na terenie Dolnego Śląska jest Niemiecki Związek Ludowy Opieki nad Grobami Wojennymi. To organizacja, która działa na zlecenie rządu federalnego Niemiec i poszukuje ofiar wojny za swoją granicą. Zapewnia też ich ekshumację, pochówek oraz pielęgnację dla tych miejsc.

- Działania Związku pokrywają się z polskim Instytutem Pamięci Narodowej. Na tym polega też idea, żeby z zapomnianych miejsc przenosić szczątki na cmentarze wojenne, gdzie groby będą pod stałą opieką, a polegli żołnierze zostaną zidentyfikowani i wykreśleni w niemieckiej dokumentacji ze statutu "zaginieni" - opisuje nasz rozmówca.

Pracownia POMOST apeluje do mieszkańców Dolnego Śląska. Jeśli mają państwo informacje o lokalizacji grobów wojennych, tak polskich, jak i niemieckich lub innych, proszeni są o kontakt:

Tu archeolodzy dokonali ponownego odkrycia:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grosicki kończy karierę, Polacy przed Francją czyli STUDIO EURO odc.5

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska