MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Opuszczona wieś Kummernigk nieopodal Wrocławia. Ruiny ukryte są w zagajniku, rosnącym w szczerym polu

Nadia Szagdaj
Nadia Szagdaj
Wideo
od 7 lat
Po zejściu z Kowalskiej Góry położonej w paśmie Wzgórz Trzebnickich, znajdziemy się w otoczeniu pól. Gdzieniegdzie, patrząc w stronę Kowal dostrzeżemy niepozorne zagajniki. Niewiele osób wie, że ukryte są w nich resztki domów, a nawet śmieci po dawnych gospodarzach ze wsi Kummernigk. Zobacz jak wygląda dziś miejscowość - widmo, położona nad rdzawym strumieniem.

O Kummernigk, którą na przedwojennych mapach znajdziemy także jako Kummernick, wiemy bardzo niewiele. Podobno przed Wojną Trzydziestoletnią stał tu pałac. Ale o dawnej, rzekomej świetności wsi nie ma wielu zapisków.

Kummernigk dostała powojenną nazwę lecz nowych mieszkańców się nie doczekała?

Po wojnie osada została przechrzczona w Komorniki, choć zapewne nikt tu już nie mieszkał. Z historii Obornik Śląskich, spisanej przez dr Kazimierza Pudło w Księdze Dolnośląskiej Ziemi Obornickiej wynika, że na polach wokół Kowal czyli zapewne także w okolicach Komorników właśnie, Niemcy pozostawili ziemniaki, które Polacy zbierali gdy wprowadzili się do Obornik Śląskich. Być może zatem jeszcze tuż przed końcem wojny gospodarstwa Kummernigk tętniły życiem?

W sąsiadujących Kowalach mieszka dziś ponad 350 osób. Wieś ta ma ciekawą, powszechnie znaną historię. Próżno szukać w niej jednak wzmianek o Kummernigk. To zresztą nie jedyna opuszczona wieś w okolicy. Przeczytaj też historię Hauffen!

Co zostało w osadzie Kummernigk? Szczątki warto zobaczyć

Z domów maciupkiej osady zostały szczątki. Niemniej odkrycie ich w zagajniku w środku szczerego pola jest niebywałym przeżyciem. Dotąd zachowały się tu nie tylko fragmenty gospodarstw, ułożonych wzdłuż rdzawego strumienia ale także pozostałości ceramicznych rynien, słupów do przywiązywania zwierząt, koryta na paszę, a nawet śmieci - naczynia, butelki...

Chcąc zobaczyć Kummernigk, miejmy szacunek do farmerów. Okoliczne pola są obsiane, a do wsi - widmo, nie wiedzie żadna ścieżka. Oficjalnie więc przejścia do Kummernigk nie ma, poza wąską granicą między polami, porośniętą drzewami.

Zobaczcie ruiny, na zdjęciach w naszej galerii:

Największa pozostałość w Kummernigk. Wyraźnie widać zarys pomieszczenia.

Opuszczona wieś Kummernigk nieopodal Wrocławia. Ruiny ukryte...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska