Liga Mistrzów. SSC Napoli - Borussia Dortmund 2:1

Wojciech Koerber
Roman Weidenfeller wie, że zawinił. Pedro Proenca wyrzuca go z boiska.
Roman Weidenfeller wie, że zawinił. Pedro Proenca wyrzuca go z boiska. fot. EPA/CIRO FUSCO
Nieszczęśliwie rozpoczęła się przygoda Borussii Dortmund z nową edycją Ligi Mistrzów (grupa F). Najbardziej polski z niemieckich zespołów Bundesligi walczył na wyjeździe z SSC Napoli. A także z przeciwnościami losu.

Gospodarze prowadzili 1:0 od 29 minuty, kiedy to Romana Weidenfellera pokonał, strzałem głową, Gonzalo Higuain, wykorzystując dośrodkowanie Camilo Zunigi.

Strata jednego gola to jeszcze nie koniec świata. To tylko gracze polskiej ekstraklasy lubią powtarzać przed kamerą kwestię, że “szybko stracona bramka ustawiła mecz”. Niemcy znani są raczej z harówki do fajrantu, tzn. do końcowego gwizdka. Dobrze jednak, gdy mogą harować jedenastu na jedenastu. A Borussia przez 45 minut z okładem nie mogła. Mianowicie w doliczonym czasie pierwszej połowy czerwoną kartkę zobaczył bramkarz BVB i nawet nie odważył się protestować. Weidenfeller próbował uprzedzić Higuaina i wybiegając poza pole karne zagrał piłkę ręką. Stąd ta czerwień.

Zagranie golkipera sprawiło, że z boiska wyleciał także... Jakub Błaszczykowski. Ktoś bowiem musiał zejść, by wejść mógł ktoś. Kapitan naszej reprezentacji zwolnił miejsce dla nowego bramkarza. Między słupki Borussii wszedł więc 25-letni Australijczyk Mitchell Langerak i to on bronił już strzał z rzutu wolnego po rzeczonym zagraniu ręką. Na raty, wypluwając z lekka piłkę przed siebie, bo przecież rozgrzany specjalnie być nie mógł, a jedynie spocony nerwową sytuacją. Zresztą grano w deszczu. W 67 minucie Langerak już skapitulował. Uderzeniem pod poprzeczkę z rzutu wolnego zaskoczył go Lorenzo Insignie. Niewiele zmienił samobój Napoli. 2:1.

1. kolejka Ligi Mistrzów - mecze środowe

Grupa E: Schalke 04 Gelsenkirchen – Steaua Bukareszt 3:0 (0:0). Uchida (67), Boateng (78), Draxler (85); Chelsea Londyn – FC Basel 1:2 (1:0). Oscar (45) - Salah (71), Streller (81).

Grupa F: Olympique Marsylia – Arsenal Londyn 1:2 (0:0). Jordan Ayew (90+3, k.) - Walcott (64), Ramsey (84); SSC Napoli – Borussia Dortmund 2:1 (1:0). Higuain (29), Insigne (67) - Zuniga (87-samob.).

Grupa G: Austria Wiedeń – FC Porto 0:1 (0:0). Gonzalez (55); Atletico Madryt – Zenit Sankt Petersburg 3:1 (1:0). Miranda (40), Turan (64), Baptistao (80) - Hulk (58).

Grupa H: AC Milan – Celtic 2:0 (0:0). Zapata (82), Muntari (85); Barcelona – Ajax Amsterdam 4:0 (1:0). Messi 3 (22, 55, 75), Pique (69).