MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kotlina Jeleniogórska pod szczególną ochroną

Rafał Święcki
- Turystyczna popularność Doliny Pałaców i Ogrodów ciągle rośnie - uważa Krzysztof Korzeń
- Turystyczna popularność Doliny Pałaców i Ogrodów ciągle rośnie - uważa Krzysztof Korzeń Marcin Oliva Soto
Dolina Pałaców i Ogrodów w Kotlinie Jeleniogórskiej została uznana przez Krajową Radę Ochrony Zabytków za pomnik historii. To szczególna forma ochrony najcenniejszych zabytków w Polsce

- Nadanie tego statusu pozwoli teraz ubiegać się o wpisanie pałaców i parków na listę światowego dziedzictwa UNESCO - mówi Krzysztof Korzeń, dyrektor Fundacji Dolina Pałaców i Ogrodów.

Niewielki obszar wokół Jeleniej Góry jest wyjątkowo zasobny w rezydencje. Jest tu ich 29. Kilka lat temu parkami i pałacami zachwycali się specjaliści z Międzynarodowej Rady Zabytków i Zespołów Zabytków (ICOMOS). To ci ludzie decydują, które obiekty, po oględzinach, znajdą się w elitarnym towarzystwie najcenniejszych światowych zabytków.

- Szanse Doliny Pałaców i Ogrodów są duże. Tym bardziej że od wizyty przedstawicieli ICOMOS stan wielu zabytków uległ znacznej poprawie - uważa Krzysztof Korzeń.

Na listę światowego dziedzictwa mogą trafić tylko obiekty będące w dobrym stanie. We wniosku do UNESCO nie zostanie więc umieszczony np. zrujnowany, choć piękny pałac w Bobrowie.

- Chcemy na liście umieścić pałace: w Wojanowie, Łomnicy, Mysłakowicach, Karpnikach, Miłkowie, Nowy Dwór w Kowarach oraz zamek Chojnik. Możliwe, że znajdzie się na niej też dwór Czarne w Jeleniej Górze - mówi Wojciech Kapałczyński, kierownik jeleniogórskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków.

Teraz właściciele tych obiektów muszą wystąpić o aktualizację wydanych przed laty decyzji o wpisie do rejestru zabytków.

Czy warto starać się o umieszczenie na liście światowego dziedzictwa? Specjaliści przekonują, że daje to szansę na skuteczną promocję i przyciągnięcie większej rzeszy turystów. - Niektórzy turyści, np. z Japonii, jeżdżą po zabytkach z listy jak po sznurku, ponieważ przewodniki poświęcają najwięcej miejsca takim obiektom - uważa Andrzej Kubik, wojewódzki konserwator zabytków.

Zabytki z listy mają też większe szanse na zainteresowanie władz i fundusze na remonty. UNESCO wymaga otoczenia ich specjalną opieką.

Modne miejsce
W XIX w. Kotlina Jeleniogórska stała się mod-na wśród członków pruskiej rodziny królewskiej, którzy budowali tu swoje rezydencje. Większość obiektów wraca do dawnego blasku. Teraz trwają prace w parku w Bukowcu: remontowana jest wieża widokowa i stara herbaciarnia. Wkrótce zacznie się remont stylizowanej ruiny opactwa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska