Koronawirus w Polsce i na świecie. Sobota pierwszym dniem bez maseczek na ulicach. Raport na żywo minuta po minucie 31.05.2020

Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
Wojciech Rogacin
Wojciech Rogacin
w sobotę tłumy pojawiły się na głównych turystycznych szklakach Gdańska.
w sobotę tłumy pojawiły się na głównych turystycznych szklakach Gdańska. Karolina Misztal/ Polska Press
Raport minuta po minucie, niedziela 31 maja 2020. Liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa w Polsce wzrosła do 23 786 osób. 1 064 osoby zmarły z powodu COVID-19. Trwa pierwszy weekend, w którym nie już trzeba zasłaniać nosa i ust na ulicach czy w parkach. Maseczki będą dalej towarzyszyć nam w zamkniętych przestrzeniach, takich jak sklepy, kościoły czy pojazdy komunikacji miejskiej - tam pozostaną obowiązkowe. Rząd apeluje o zachowanie dystansu społecznego.

Koronawirus w Polsce i na świecie. Informacje - 31 maja 2020

dolnośląskie
  • Zakażonych213 018
    + 14
  • Zmarło4 883
    + 9

6. miejsce pod względem liczby nowych zakażeń.

polska
  • Zakażonych:+215(2 877 819)
  • Zmarło:+52(74 626)
  • Szczepienia:+203 414(24 687 629)
więcej
Dane zaktualizowano: 15.06.2021, godz. 11:10, źródło: Ministerstwo Zdrowia

19:55

Prezydent Donald Trump ogłosił, że odoczy spotkanie przywódców państw grupy G7 - najbogatszych krajów świata - co najmniej do września. Ponadto chce zaprosić na szczyt cztery dodatkowe kraje: Rosję, Australię, Indie i Koreę Południową - informuje CNN. G7 obejmuje USA, Kanadę, Francję, Wielką Brytanię, Niemcy, Włochy i Japonię.

19:35

Liczba potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem na świecie wyniosła w niedzielę 6 mln 108 tys. 525. Zmarło z powodu wirusa 370 247 osób - prawie 104 tys. w Stanach Zjednoczonych.

19:14

Również meczet Al-Aksa w Jerozolimie, najświętsze miejsce islamu poza Arabią Saudyjską, został ponownie otwarty. Stało się to w niedzielę, a obiekt był zamknięty od połowy marca - informuje guardian.com. Portal dodaje, powołując się na Associated Press, że tłumy ludzi czekały przed bramami świętego miejsca muzułmanów, zanim otworzyły się wcześnie w niedzielę, a wielu nosiło maski chirurgiczne.

19:07

Sanepid opublikował oficjalne wytyczne dotyczące funkcjonowania plaż i kąpielisk w czasie epidemii koronawirusa. Są znacznie łagodniejsze niż te, które wcześniej przygotował dla ministerstwa zdrowia Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny. Podstawowa zasada to cztery metry kwadratowe na jednego plażowicza i dwumetrowy dystans od innych nawet w wodzie. Poniżej pełne wytyczne sanepidu.

18:40

"The Guardian" donosi, że niektóre ze słynnych zabytków we Włoszech zostają ponownie otwierane po zamknięciu na ponad trzy miesiące z powodu pandemii koronawirusa. Krzywa Wieża w Pizie została ponownie otwarta w sobotę, a Koloseum i Muzea Watykańskie ponownie powitają odwiedzających od poniedziałku. We Florencji galeri aUffizi będzie czynna od wtorku.

18:16

Po południu Ministerstwo Zdrowia informuje o 104 nowych i potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem z województw: mazowieckiego (35), łódzkiego (30), śląskiego (13), małopolskiego (10), dolnośląskiego (9), podkarpackiego (4), świętokrzyskiego (2), podlaskiego (1). W związku ze zdublowanymi przez WSSE Katowice 4 przypadkami zakażeń, usuwamy je wykazu. Liczba zakażonych koronawirusem: 23 786/1 064 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe). Po południu nie było informacji o nowych zgonach z powodu Covid-19.

17:25

Po poluxzowaniu obostrzeń związanych z epidemią życie w polskich miastach wydaje się wracać do normy. W Gdańsku i Sopocie już pojawiło się na ulicach wielu turystów.

17:18

O dramatycznej sytuacji w gliwickim Sanepidzie i dramatach wielu rodzin uwięzionych w zawieszeniu na kwarantannie informuje w liście do redakcji Dziennika Zachodniego mieszkaniec Zabrza. - Przeprowadzane masowo wymazy górników m.in. kopalni Sośnica powodują że PSSE w Gliwicach (i nie tylko) jest przeciążona. Ludzie nie są w stanie w ogóle skontaktować się z gliwickim Sanepidem - informuje Czytelnik, prosząc o pomoc.

17:00

16:47

USA: 960 osób zmarło w ciągu minionej doby w Stanach Zjednoczonych z powodu koronawirusa – wynika z danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore. Bilans ofiar śmiertelnych epidemii w USA wzrósł do 103 tys. 758.

16:28

Rzecznik praw dziecka Mikołaj Pawlak zaapelował do nauczycieli, aby podwyższyli uczniom oceny „o jeden”. Na antenie Radia Zet tłumaczył, że w ten sposób wszyscy uczniowie uzyskają promocję do następnej klasy. - Żeby we wrześniu, gdy rozpoczniemy nowy rok, wszyscy mogli zacząć z czystą kartą i z dobrymi humorami, żeby ten trudny okres trzech ostatnich miesięcy nie był podstawą do tego, żeby któryś uczeń miał problemy z promocją - mówił.

16:13

15:49

Organizacja Narodowa Lotnictwa Cywilnego (ICAO) wezwała wszystkie kraje świata do ujednolicenia przepisów dotyczących podróży lotniczych w czasie pandemii koronawirusa. W większości krajów rejsy zostana przywrócone na początku czerwca.

15:14

Niemcy: Liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa wzrosła o 286 do 181 482 – wynika z danych Instytutu Roberta Kocha. Potwierdzono 11 kolejnych zgonów, spowodowanych Covid-19. Łączna liczba ofiar w Niemczech wynosi 8,5 tys.

14:43

13:47

W ciągu ostatniej doby w Polsce wykonano ponad 16,4 tys. testów na koronawirusa – informuje Ministerstwo Zdrowia.

13:26

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski zaproponował nauczycielom, żeby w czasie wolnym od pracy w szkole zatrudnili się na roli. Ponieważ jego słowa odbiły się szerokim echem, ostatecznie przeprosił pracowników oświaty. W niedzielę jednak znów nawiązał do tematu, podkreślając, że wiele osób błędnie ocenia pracę rolników. - Niektórzy uznali za upokarzające, że mają wykonywać pracę chłopa, to wyraz przekonania, że to praca hańbiąca, ujmę przynosi, a nie jest powodem do dumy. Przykro mi, że ktoś tak patrzy na sprawy polskiej wsi - mówił minister. Ardanowski podkreślił, że polska wieś zasługuje na szacunek i zaapelował, aby rodacy okazali rolnikom wdzięczność, gdyż to ludzie zaradni, szlachetni i ciężko pracujący na chleb. - Ważne, żeby codziennie interesować się przemianami na wsi, problemami, osiągnięciami, przekształceniami. To nie jest żadna gorsza część społeczeństwa – zaznaczył szef resortu rolnictwa. Minister przypomniał, że to polscy rolnicy odpowiadają za bezpieczeństwo żywnościowe kraju. - Nie rozumiem opinii i uszczypliwości pod adresem rolników, bagatelizowania ich pracy, a takie przypadki są – mówił.

12:55

Na rozliczenie PIT-a za zeszły rok mamy w tym roku czas tylko do 1 czerwca - przypomina Ministerstwo Finansów. Standardowo termin na złożenie rocznego zeznania PIT upływa 30 kwietnia, jednak w związku z epidemią koronawirusa, w tym roku deklaracje można składać do 1 czerwca.

12:37

  • Linie lotnicze będą teraz walczyć o przywrócenie ruchu pasażerskiego. Poprawienie relacji z klientami i utrzymanie możliwie jak najbardziej pełnych samolotów będzie ważniejsze niż straty finansowe - mówi w rozmowie z Agencją Informacyjną Polska Press Mariusz Piotrowski, redaktor portalu Fly4Free.

12:12

Ukraina: W ciągu ostatniej doby wykryto 468 przypadków zakażenia koronawirusem, 12 osób chorych na Covid-19 zmarło, a 227 wyzdrowiało - podał w niedzielę ukraiński resort ochrony zdrowia. Bilans zainfekowanych wzrósł do 23 672, zgonów do 708, a wyzdrowień do 9 538.

11:47

W Singapurze liczba zakażeń koronawirusem wzrosła w niedzielę o 518, do łącznie 34 884 osób. Ministerstwo Zdrowia w opublikowanym oświadczeniu zaznaczyło, że większość nowych przypadków stanowią imigranci zarobkowi, mieszkający w internatach.

11:32

Dziś w walkę z koronawirusem zaangażowanych będzie 6341 żołnierzy i pracowników wojska oraz 1435 jednostek sprzętu – informuje MON.

11.01

Pierwszy diagnostyczny test na koronawirusa stworzony przez wolontariuszy z Wirusowej Grupy Wsparcia Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu powstał jeszcze w kwietniu. Teraz, po miesiącu, ICHB PAN opracowało kolejną generację testu MediPAN.

10:47

Zielona Góra wraca do życia. Piękna pogoda, muzyka na deptaku, widać też uśmiechnięte twarze przechodniów, wcześniej skrywane pod maseczkami. - Powoli wracamy do normalności - komentują zielonogórzanie. I to widać. Wystarczy spojrzeć na zdjęcia, których autorem jest Jerzy Malicki. 5 fotografii, które oddają cały klimat sobotniego wieczoru na zielonogórskim deptaku.

Zielona Góra wraca do życia! 5 zdjęć wystarczy, aby pokazać ...

10:39

Każdy Polak, który poniósł straty z powodu koronawirusa - niezależnie od tego czy prowadzi firmę, która nie mogła zarabiać czy sam jako pracownik zarobił mniej - miał prawo do odszkodowania od państwa w wysokości realnych strat. Miał, dopóki rząd, parlament i prezydent naprędce, tuż przed wybuchem epidemii, nie zmienili przepisów. Sprytnym manewrem, z kopiowaniem przepisów z jednej ustawy do drugiej, odszkodowań pozbawiono miliony Polaków.

10:27

Pomimo pandemii ludzie wrócili w góry. Choć od kilku dni nad Podhalem, Pieninami czy Gorcami niemal non stop pada deszcz, wielu turystów nie zrezygnowało w weekend z organizacji wycieczki. Przy kiepskiej pogodzie spowodowało to sytuacje bardzo niebezpieczne. O poślizgnięcie, a co za tym idzie złamanie nie było trudno. Ratownicy podhalańskiej grupy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego mieli pełne ręce roboty.

10:16

Już od 15 czerwca będzie można jeździć do sanatoriów. Jednym z najpopularniejszych miejscowości uzdrowiskowych jest Ciechocinek. Jak dziś wygląda to miasto i jak przygotowuje się na przyjęcie kuracjuszy?

Sanatoria otwarte. Ciechocinek czeka na kuracjuszy. Na razie...

10:02

Poranny raport zachorowań Ministerstwa Zdrowia mówi o 115 nowych przypadkach zachorowania na koronawirusa. Najwięcej zachorowań po raz kolejny ma miejsce na Śląsku (92). Liczba osób zmarłych wzrosła o 3.

9:48

Z informacji opublikowanych przez Ministerstwo Zdrowia wynika, że 2134 są obecnie hospitalizowane. 78 823 jest objętych kwarantanną, a 11 271 wyzdrowiało.

9:37

Prezydent Donald Trump ogłosił, że z powodu pandemii odkłada szczyt G7 do co najmniej września. Na spotkanie będzie chciał zaprosić cztery dodatkowe kraje: Rosję, Australię, Indie i Koreę Południową.

9:26

Pomimo apeli władz amerykańskich stanów oraz samego prezydenta Donalda Trumpa, noc z soboty na niedzielę upłynęła w Ameryce pod znakiem jeszcze szerszej fali protestów i zamieszek niż poprzednia. Już od wieczora tłumy gromadziły się w centrach kilkudziesięciu miast. W Waszyngtonie, stolicy kraju wielka rzesza ludzi maszerowała główną ulicą miasta Pennsylvania Avenue, która dochodzi do Białego Domu.

9:12

Przyszli nowożeńcy w Polsce odetchnęli z ulgą - od 6 czerwca możliwe będą wesela do 150 osób i nie trzeba będzie mieć na nich założonych maseczek. Jednak jeszcze do niedawna ci, którzy zaplanowali ślub na tegoroczne lato, nie wiedzieli, czy w ogóle on się odbędzie. Pandemia koronawirusa w tak trudnej sytuacji postawiła narzeczonych z całego świata. Niektórzy swoje śluby odwołali, inni przełożyli, a jeszcze inni zdecydowali się na nie pomimo wszystko. Teraz ich ślubne zdjęcia obiegają świat i są dokumentem nie tylko prywatnej, ale też globalnej historii.

Ślub i wesele w dobie koronawirusa? Te pary nie czekały na k...

8:56

31 maja to Światowy Dzień Bez Tytoniu. Ministerstwo Zdrowia przypomina, że palenie papierosów może zwiększać ryzyko zachorowania na COVID-19.

8:42

Od 30 maja do sklepu, na pocztę czy do kościoła może wejść dowolna liczba osób. Podobnie, nie ma limitu klientów w restauracjach. Dozwolone jest także organizowanie imprez plenerowych. 6 czerwca będą mogły otworzyć swoje podwoje kina, teatry, a także siłownie. Dzieci odzyskają wstęp na place zabaw. Można także myśleć o organizacji wesela nawet na 150 osób.

Wraca normalność. Sklepy i kościoły bez limitu osób, będą im...

8:23

Opinia: - Można się pocieszać, że mamy jedną z lepszych sytuacji w Europie, bo u nas jest tylko 500, a inni mają powyżej tysiąca. Tylko, że inni mają spadki liczby osób chorujących, a u nas nie ma spadków dziennych, a już powinny być. A nawet, w teorii, to powinny one być mniej więcej od połowy kwietnia. To oznacza, że coś nam się w kwietniu popsuło – mówi prof. Włodzimierz Gut, wirusolog.

8:09

Trwa czwarty etap znoszenia obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa w Polsce. Jedną ze zmian, na którą czekało wiele osób, jest zniesienie obowiązku zasłaniania ust i nosa w otwartej przestrzeni. Warto pamiętać, że w wielu miejscach i sytuacjach obowiązek noszenia maseczek wciąż istnieje. Sprawdźcie, gdzie i kiedy musimy założyć maseczkę czy zasłonić chustką usta i nos?

7:45

Obowiązek wypełnienia oświadczenia o stanie zdrowia, zgodnie z instrukcją przewoźnika - to jeden z warunków wymaganych od pasażerów planujących lot. Zobacz, jakie wymagania będą obowiązywały na lotniskach i na pokładach samolotów od 1 czerwca 2020 r. PLL LOT uruchamia połączenia krajowe.

7:24

Wbrew wcześniejszym zapowiedziom, rząd nie zakazuje w tym roku wakacyjnych wyjazdów czy organizacji kolonii dla uczniów. Ministerstwo Edukacji Narodowej we współpracy z Głównym Inspektorem Sanitarnym i Ministerstwem Zdrowia przygotowało wytyczne dla organizatorów wypoczynku dzieci i młodzieży. Zobacz pełną listę wytycznych MZ.

7:15

Wciąż najwięcej zachorowań w Polsce notowanych jest na Śląsku. Całkowita liczba przypadków to już ponad 8 tys. Wczoraj doszły kolejne 232.

Pierwszy dzień bez obowiązku noszenia maseczek. Ale nie wszę...

7:02

Na świecie od początku pandemii potwierdzono już ponad 6 milionów zachorowań. Zmarło 369 tys. osób – podaje Johns Hopkins Uniwersity.

Koronawirus w Polsce i na świecie. Informacje - 30 maja 2020

19:57

Praca zdalna pozostanie z nami w szerszym zakresie już na zawsze? Wśród polskich przedsiębiorców istnieje silne przekonanie, że praca zdalna jest elastycznym trybem pracy, ze wszystkimi negatywnymi dla pracowników konsekwencjami. -Praca zdalna jawi się wielu pracownikom jako taka fantastyczna opcja dająca wiele możliwości- tłumaczy w rozmowie z AIP ekspert. - Jednak okazuje się, że praca zdalna nie jest tak łatwa do zorganizowania i tak przyjemna jak mogłoby się wydawać- dodaje.

19:48

Pracownicy Przychodni Rodzinnej Almedic w Pruszczu wzięli udział w akcji w #Hot16Challenge2. Rapowali na temat walki z koronawirusem. Tu można obejrzeć wideo i przeczytać o tej akcji.

19:40

Sytuacja w buskim szpitalu uzdrowiskowym "Krystyna" jest opanowana po tym jak okazało się, że dwie osoby z personelu są zakażone koronawirusem. Mnóstwo osób z personelu skierowano do kwarantanny, a szpital wznowi działalność dopiero od 15 czerwca.

19:34

Papież Franciszek modlił się w sobotę w Ogrodach Watykańskich o ustanie epidemii koronawirusa - informuje agencja KAI.

19:27

Smog zabija bardziej niż koronawirus. Jest groźniejszy. To zadziwiające, że jako społeczeństwo i władza tak mało robimy w walce z nim, a tak wiele zdecydowaliśmy się poświęcić z powodu koronawirusa - mówi prof. Tadeusz Zielonka, pulmonolog z Uniwersytetu Medycznego w Warszawie. Pytamy go nie tylko o to, dlaczego skutki pandemii nie są widoczne w masowych statystykach, ale i konsekwencje noszenia maseczek, o to czy może to prowadzić do chorób oraz w jakim stopniu nas one chronią. Pulmonolog zdradza też, że niepokoi go tak szybkie odmrażanie społeczeństwa, jak to planowane przez rząd.

19:08

Łączna liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa we Włoszech wzrosła do 232 664 w sobotę. Liczba nowych potwierdzonych zakażeń wyniosła ​​416, w porównaniu z 516 w piątek, podała Agencja Ochrony Ludności, którą cytuje "theguardian.com". Oznacza to, że minionej doby we Włoszech potwierdzono tyle samo nowych przypadków zakażeń na koronawirusa, co w Polsce. We Włoszech w ciągu ostatniej doby zmarło jednak znacznie więcej osób - 111 - z powodu Covid-19. Ogólna liczba ofiar śmiertelnych wzrosła do 33 340 - dodaje "theguardian.com".

18:47

Od dziś poluowano wiele dotychczasowych obostrzeń związanych z epidemią. Choć lekarze i eksperci mówią, że Polska nie panuje nad epidemią, a dane napływające ze szpitali wciąż są niepokojące, rząd zdecydował się na duże złagodzenie obowiązujących od wielu tygodni ograniczeń. Chodzi m.in. o zasłanianie ust i nosa, działalność sklepów, restauracji, hoteli czy kościołów, a także zgromadzenia publiczne. Piszemy, jakie dokładnie zasady obowiązują od 30 maja?

18:25

Aż 49 nauczycieli z podstawówek w Wałbrzychu ma pozytywne wyniki testów na obecność koronawirusa - to wyniki badań, przeprowadzonych na zlecenie wałbrzyskiego ratusza. Przebadano kilkuset nauczycieli w mieście. W związku z tym władze miasta ogłosiły, że od 1 czerwca uczniowie klas I-III nie będa mogli wrócić do szkół.

18:10

Dramatyczna historia Basi, w której domu na Covid-19 zachorowało osiem osób, w tym dwóch jej malutkich synków.

17:58

Szczepionka na koronawirusa opracowana w Chinach może być gotowa do sprzedaży jeszcze w tym roku - informuje "The Guardian", powołując się na Reutersa. Prace nad szczepionką prowadzone są w laboratoriach w Wuhan i Pekinie. Podaną ją już ok. 2 tysiącom osób. Według "Guardiana" szczepionki z obu instytutów weszły w drugą fazę badań klinicznych. Obie grupy są powiązane z państwową grupą farmaceutyczną Sinopharm.

17:43

Jest 195 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem z województw: śląskiego (54), mazowieckiego (52), łódzkiego (35), świętokrzyskiego (29), małopolskiego (12), dolnośląskiego (11), podlaskiego (1) i wielkopolskiego (1) - informuje Ministerstwo Zdrowia. Zmarło 10 kolejnych osób zakażonych koronawirusem (wiek-płeć, miejsce zgonu): 77-K Wolica, 67-M i 62-K Racibórz, 68-K i 75-M Warszawa, 89-K Gdańsk, 80-K Bolesławiec, 51-K Jelenia Góra, 90-K i 92-K Zgierz. Większość osób miała choroby współistniejące. Liczba zakażonych koronawirusem wynosi obecnie 23 571/1 061 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

17:40

Od początku epidemii koronawirusa kilkadziesiąt tysięcy Polaków zmarło w samotności, z dala od swoich bliskich. Z powodu obostrzeń epidemiologicznych i zakazów odwiedzin w szpitalach i hospicjach odchodzą samotnie nie tylko pacjenci ze stwierdzonym COVID-19, ale także chorzy na raka, serce, ofiary udarów i wielu innych schorzeń. Rodziny pragną pożegnać swoich bliskich i domagają się interwencji Rzecznika Praw Pacjenta w tej sprawie.

17:20

Nosić maseczki, czy nie? Od dzisiaj nie ma obowiązku chodzenia w maseczkach na zewnątrz budynków, jednak niektórzy wciąż je zakładają, a część specjalistów zaleca ich noszenie. Porozmawialismy z dr Dawidem Ciemięgą, który wyjaśnia nam, kto i w jakich warunkach powinien nosić maseczki.

17:08

Ameryka Południowa staje się nowym światowym centrum epidemii koronawirusa. Jak informuje CNN, w 33 krajach tego regionu potwierdzono już 950 tys. zachorowań na koronawirusa i blisko 55 tys. zgonów. A szczyt epidemii dopiero przed tymi krajami. Media donoszą również o szczególnie trudnej sytuacji dzennej ludności Amazonii, która - pozbawiona opieki medycznej - jest bardziej zagrozona z powodu Covid-19.

17:00

Hiszpania: Z powodu zachorowania na Covid-19 zmarło do piątkowego popołudnia 63 pracowników służby zdrowia - poinformował hiszpański rząd. Z komunikatu ministerstwa zdrowia wynika, że od lutego, kiedy w Hiszpanii zanotowano pierwsze przypadki infekcji koronawirusem, na Covid-19 zachorowało łącznie 51 482 pracowników służby zdrowia.

16:49

Kancelaria Premiera zorganizowała Dzień Dziecka w formie online.

16:24

Tatrzański Park Narodowy przygotowuje się do wprowadzenia limitów wejść turystów na najbardziej popularne szlaki. To w związku z obowiązującą w czasie pandemii zasadą dystansu społecznego. Obecnie pracownicy Parku ustalają jaka jest bezpieczna liczba osób, które mogą wejść na drogę do Morskiego Oka.

16:11

Unia Europejska wezwała USA do ponownego rozważenia decyzji o zerwaniu więzi ze Światową Organizacją Zdrowia. „W obliczu tego globalnego zagrożenia (koronawirusem) nadszedł czas na ściślejszą współpracę i wspólne rozwiązania. Należy unikać działań, które osłabiają międzynarodowe wysiłki”- napisali w oświadczeniu przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i szef dyplomacji UE Josep Borrell.

15:54

W Warszawie pojawiły się plakaty, które w wulgarny sposób krytykowały działania ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego. W sobotę w jego obronie stanęli inni członkowie Rady Ministrów. - Żądamy od pana Rafała Trzaskowskiego żeby nie dopuszczał do mowy nienawiści w Warszawie – apelował szef KPRM Michał Dworczyk. Tymczasem autorzy akcji zapowiadają, że to nie koniec krytyki szefa resortu zdrowia.

Więcej TUTAJ

15:22

Niemiecki minister zdrowia Jens Spahn oświadczył na Twitterze, że zerwanie przez Stany Zjednoczone relacji ze Światową Organizacją Zdrowia (WHO) stanowi „poważne zakłócenie całej sfery zdrowia na świecie”.

15:01

Od 30 maja nie trzeba zasłaniać nosa i ust w otwartej przestrzeni – pod warunkiem zachowania 2 m odstępu od innych – przypomina Ministerstwo Zdrowia.

14:49

Lider Porozumienia Jarosław Gowin zapewnia, że w przyszłym tygodniu dowiemy się, kiedy będziemy głosować na prezydenta. - Jestem przekonany, że to będzie ten tydzień. Spodziewam się, że to będzie środa, najdalej czwartek – mówił w RMF FM były wicepremier. W poniedziałek rozpocznie się trzydniowe posiedzenie Senatu na którym zapadną kluczowe decyzję ws. terminu głosowania. Ponadto uchwała PKW o majowych wyborach wciąż czeka na podpis premiera.

14:18

W ramach Tarczy antykryzysowej przyznano do tej pory 1 milion pożyczek – informuje Kancelaria Premiera.

14:00

Węgry: Wiele kąpielisk i plaż na Węgrzech jest od soboty otwartych. Zaczyna się też sezon statków turystycznych na Balatonie. W ten dzień rozpoczyna się na Węgrzech trzydniowy długi weekend, Zielone Świątki w poniedziałek są bowiem dniem wolnym od pracy.

13:34

W ciągu doby wykonano ponad 25,6 tys. testów – informuje resort zdrowia.

13:22

W Rosji ciągu ostatniej doby odnotowano 8952 nowe przypadki zakażeń koronawirusem. Zmarło 181 kolejnych pacjentów.

12:51

15 czerwca ruszają ćwiczenia żołnierzy rezerwy. Poleciłem, by priorytetowo traktowano zgłoszenia osób, które w związku z epidemią koronawirusa straciły pracę. Rezerwiści w czasie ćwiczeń otrzymają miesięcznie ponad 3 tys. zł., wyżywienie i bezpłatne zakwaterowanie – napisał na Twitterze szef MON Mariusz Błaszczak.

12:27

Caritas Polska przekazał szpitalom w Poznaniu i Ełku 100 respiratorów.

12:15

Od 30 maja nie musimy zasłaniać nosa i ust w otwartej przestrzeni – ale tylko pod warunkiem, że możemy zachować 2 metry odstępu od innych. Maseczki będą jednak konieczne w niektórych przestrzeniach zamkniętych, m.in. w sklepach, kościołach, autobusach czy tramwajach. Oprócz tego – otwieramy kina, teatry, siłownie i salony masażu, ale w ścisłym reżimie sanitarnym. Umożliwiamy także organizację wesel do 150 osób. Mimo że odchodzimy od wielu obostrzeń, jedna zasada pozostanie aktualna nadal. Wciąż będziemy musieli zachować szczególną ostrożność w kontaktach z innymi.

11:58

Niemcy: Liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa wzrosła do ponad 181 tys. W ciągu ostatniej doby zmarło 39 osób.

11:39

W Indonezji odnotowano 557 nowych przypadków koronawirusa.

11:21

Dziś w walkę z koronawirusem zaangażowanych będzie 6607 żołnierzy i pracowników wojska oraz 1451 jednostek sprzętu – informuje MON.

10:47

Jak wygląda sytuacja na Śląsku? Jak pisze w liście do redakcji "Dziennika Zachodniego" mieszkaniec Zabrza, w tamtejszym Sanepidzie, jest dramat, a rodziny są uwięzione na kwaratannie. Więcej przeczytasz - TUTAJ.

10:30

Ukraina: W ciągu ostatnich 24 godzin wykryto 393 przypadki zakażenia koronawirusem, zmarło 17 osób, a 377 wyzdrowiało - podaje tamtejszy resort zdrowia. Tym samym na Ukrainie jest już 23 204 zakażonych koronawirusem, a liczba zgonów wynosi 696. Ozdrowieńców natomiast jest 9 311.

10:11

Prof Włodzimierz Gut na łamach "Polska Times" mówi, że w Polsce optymistycznie będzie wtedy, jak każdy z nas podejmie zdroworozsądkowe decyzje, a także tłumaczy, co popsuło się w kwietniu, w związku z epidemią koronawirusa w Polsce.

9:49

Tenisista Andy Murray wraca na kort. Dwukrotny mistrz olimpijski wystąpi w turnieju charytatywnym, który organizuje jego brat w dniach 23-28 czerwca. Cel to wsparcie brytyjskiej służby zdrowia w walce z koronawirusem.

9:32

Psy i koty mogą zarazić się koronawirusem? Portal GazetaWroclawska.pl dotarł do zaleceń, jakie dla lecznic w całej Polsce wystosował Główny Lekarz Weterynarii.

Alarm! Psy i koty zarażają się koronawirusem od ludzi. Weter...

9:11

Ministerstwo Zdrowia opublikowało dzienny raport o koronawirusie w Polsce. Hospitalizowanych w kraju mamy 2207 osób, 80 182 ojętych kwarantanną, 19 161 objętych nadzworem epidemiologicznym. 11 016 osób wyzdrowiało.

9:00

106-latka mieszkająca na północy Włoch została wyleczona z koronawirusa - podaje dziennik "Corriere della Sera". Pierwsze dziesięc dni było krytycznych, ale później jej stan się ustabilizował. Rodzina kobiety nie szczędzi ciepłych słów pod kątem lekarzy - "dokonali cudu" - przyznają.

8:40

Od 1 czerwca wchodzą w życie zmiany na lotniskach. Podróżujących czeka pomiar temperatury przy wejściu do terminali, obowiązek zachowania dystansu społecznego i noszenia maseczek a także ograniczenie korzystania z usług i obiektów lotniskowych np. z placów zabaw, czy palarni.

8:21

Grecja od 15 czerwca zwalnia obywateli 29 państw z obowiązku odbywania kwarantanny po przyjeździe do tego kraju - informuje greckie ministerstwo turystyki. Na tej liście nie ma jednak Polski, czy Wielkiej Brytanii.

8:04

Od początku otrzymywaliśmy niespójnie instrukcje dotyczące noszenia maseczek - ocenia dr Dawid Ciemięga na łamach "Dziennika Zachodniego". Jego zdaniem osoby przewlekle chore, z obniżoną odpornością, seniorzy powinni nadal nosić maseczki.

7:42

Niemcy: Jak podaje instytut Roberta Kocha miniona doba przyniosła wzrost liczby zakażonych o 738 z 181 196. Zmarło natomiast 39 osob. Liczba zgonów w Niemczech wynosi 8489 osób.

7:23

Stany Zjednoczone zerwały współpracę ze Światową Organizacją Zdrowia. Zdaniem prezydenta USA Donalda Trumpa, Chiny całkowicie kontrolują WHO.

7:12

Od dziś Polacy mogą chodzić bez maseczek po ulicach, ale dalej obowiązuje zasad dystansu społecznego. Bez maseczki można spacerować po ulicy, czy parku, a także jeździć na rowerze.

Koronawirus w Polsce i na świecie. Informacje - 29 maja 2020

21:00

Francuski resort zdrowia poinformował, że liczba potwierdzonych zakażeń koronawirusem wzrosła w kraju o 597 (do 149 668). W ciągu ostatniej doby zmarły 52 osoby. Łącznie od początku epidemii zanotowano we Francji 28 714 zgonów.

20:49

Włochy: Obecnie nie ma żadnej sytuacji krytycznej związanej z epidemią koronawirusa - ogłosił krajowy Instytut Zdrowia na podstawie monitoringu jej przebiegu od 18 do 24 maja. We wszystkich regionach wskaźnik zakaźności spadł poniżej 1.

20:41

Dania: Premie Mette Frederiksen poinformowała w piątek, że Dania, przyspieszając łagodzenie restrykcji związanych z pandemią koronawirusa, otworzy od 15 czerwca swoje granice dla mieszkańców sąsiednich Niemiec, a także Norwegii i Islandii.

20:27

Linie lotnicze Ryanair przywrócą od 1 lipca 40 proc. normalnego rozkładu lotów - informują władze spółki. Irlandzkie linie będą obsługiwały prawie 1 tys. lotów dziennie, wracając na 90 proc. tras w porównaniu do stanu sprzed pandemii koronawirusa.

20:08

Dyrektorzy szkół i placówek oświatowych złożyli dotąd ponad 12,2 tys. złożonych wniosków przez o bezpłatne dodatkowe środki ochrony, czyli dyspenserów i płynów do dezynfekcji - informuje MEN. Do tej pory w szkołach zamontowano ponad 2 tys. urządzeń.. Termin na składanie wniosków został przedłużony do 3 czerwca br. Dyspensery przekazywane są na bezpłatne użytkowanie na 18 miesięcy, objętych gwarancją i serwisem producenta. Po tym czasie po stronie szkoły pozostaje kwestia ewentualnej dalszej współpracy w zakresie użytkowania dyspensera. Użyczającym jest Polfa Tarchomin S.A.

19:20

Portugalia: Służby medyczne wskazały na wzrost dynamiki nowych zgonów oraz zachorowań na Covid-19. W ciągu ostatniej doby liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa w tym kraju wzrosła o 14 do 1383.

18:51

Hiszpania: W ciągu ostatniej doby zmarły z powodu koronawirusa dwie osoby - poinformował hiszpański resort zdrowia.

18:45

18:37

W ciągu ostatniej doby wykryto w Meksyku 3 377 nowych infekcji koronawirusem, a na COVID-19 zmarło kolejnych 447 chorych - informują władze medyczne. Łącznie w kraju odnotowano 81 tys. 400 zakażeń, a pandemia pochłonęła w tym kraju już 9 tys. 044 ofiar.

18:15

17:59

Rosja: W piątek władze poinformowały, że na spotkania tamtejszej ekstraklasy piłkarskiej, która 21 czerwca ma wznowić rozgrywki, będą wpuszczani kibice. Jednak będą oni mogli zająć maksymalnie dziesięć procent miejsc.

17:39

Zmarło kolejnych 8 osób zakażonych koronawirusem – informuje resort zdrowia. Większość z nich miała choroby współistniejące.

17:35

192 nowe i potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem z województw: śląskiego (93), mazowieckiego (33), łódzkiego (30), dolnośląskiego (13), małopolskiego (9), wielkopolskiego (8), podlaskiego (3), świętokrzyskiego (1), pomorskiego (1) i lubelskiego (1). Ze względu na błędnie zaraportowany przez WSSE Bydgoszcz 1 przypadek osoby zakażonej odjęto go z wykazu. Liczba zakażonych koronawirusem: 23 155/1 051 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

17:30

29 maja br. Minister Marlena Maląg, wiceminister Barbara Socha i wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł podpisali umowę partnerską, której celem jest wsparcie dzieci umieszczonych w pieczy zastępczej w okresie epidemii COVID-19 – informuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

16:58

Od początku kwietnia opolski ZUS otrzymał wnioski o wypłatę świadczenia postojowego dla 26 tysięcy osób - poinformował rzecznik okręgowy ZUS w Opolu Sebastian Szczurek. Najwięcej, bo 17 tysięcy wniosków, złożyły osoby prowadzące działalność gospodarczą. W całym kraju ZUS wypłacił prawie 944 tysiące świadczeń postojowych, na łączną kwotę ponad 1,8 mld zł.

16:49

Wbrew wcześniejszym zapowiedziom, rząd nie zakazuje w tym roku wakacyjnych wyjazdów czy organizacji kolonii dla uczniów. Ministerstwo Edukacji Narodowej we współpracy z Głównym Inspektorem Sanitarnym i Ministerstwem Zdrowia przygotowało wytyczne dla organizatorów wypoczynku dzieci i młodzieży.

Zobacz wytyczne MEN dla organizatorów letnich wyjazdów

16:41

W Niemczech, według wstępnych danych, w kwietniu zmarło co najmniej 82 246 osób. To o 5 942 i o 8 proc. więcej niż wynosi średnia dla tego miesiąca z ubiegłych czterech lat - poinformował w piątek niemiecki Federalny Urząd Statystyczny (Destatis) z siedzibą w Wiesbaden.

16:28

W Ministerstwie Obrony Narodowej trwa odprawa ministra Mariusza Błaszczaka z komendantami szpitali wojskowych.

16:12

Białoruś: Do 40 764 wzrosła liczba infekcji koronawirusem – poinformowało w piątek ministerstwo zdrowia Białorusi. W ciągu ostatniej doby zarejestrowano 906 nowych zakażeń i pięć zgonów z powodu Covid-19. W sumie za wyleczonych uznano już 17 390 pacjentów (730 z nich w ciągu minionej doby).

15:55

15:33

Włochy: W Wenecji Euganejskiej 1 czerwca przestanie obowiązywać nakaz noszenia maseczek na ulicach - ogłosiły w piątek władze tego regionu, który jako jeden z pierwszych został zaatakowany w lutym przez epidemię koronawirusa.

15:10

Od 1 czerwca 2020 r. ruszają zajęcia praktyczne dla uczniów klas III branżowych szkół I stopnia, zarówno będących, jak i niebędących młodocianymi pracownikami. Uruchamiamy zajęcia praktyczne z zakresu nauki jazdy pojazdem silnikowym dla uczniów klas III technikum kształcących się w zawodzie, dla którego podstawa programowa kształcenia w zawodzie przewiduje przygotowanie do uzyskania umiejętności kierowania pojazdem silnikowym. Ponadto wszyscy uczniowie technikum będą mieli możliwość praktyk zawodowych u pracodawcy lubw indywidualnych gospodarstwach rolnych.

14:40

Johns Hopkins University: Liczba zachorowań na świecie - 5 837 541, zmarło 360 919, wyzdrowiało 2 437 965 pacjentów.

14:05

13:31

Ministerstwo Zdrowia: W ciągu doby wykonano ponad 26,7 tys. testów na koronawirusa.

13:22

Dobra wiadomość dla wszystkich kibiców.

12:20

11:50

PKP Intercity od 31 maja przywraca kolejne połączenia. Znów pojedziemy Pendolino.

11:20

Wyjeżdżasz na wakacje? To musisz wiedzieć!

Wideo

Materiał oryginalny: Koronawirus w Polsce i na świecie. Sobota pierwszym dniem bez maseczek na ulicach. Raport na żywo minuta po minucie 31.05.2020 - Polska Times

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie