Koronawirus na plaży. Są oficjalne wytyczne sanepidu. Cztery metry na osobę

m
Karolina Misztal
Sanepid opublikował oficjalne wytyczne dotyczące funkcjonowania plaż i kąpielisk w czasie epidemii koronawirusa. Są znacznie łagodniejsze niż te, które wcześniej przygotował dla ministerstwa zdrowia Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny. Jak będą wyglądały tegoroczne wakacje na plaży? Podstawowa zasada to cztery metry kwadratowe na jednego plażowicza i dwumetrowy dystans od innych nawet w wodzie. Poniżej pełne wytyczne sanepidu.

- Korzystanie z kąpielisk oraz miejsc okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli w dobie pandemii spowodowanej SARS-CoV-2 i związane z tym ryzyko infekcji dotyczy szerzenia się infekcji drogą kropelkową i przez bezpośredni kontakt - stwierdza na wstępie Główny Inspektor Sanitarny.

Przeczytaj także

Nie należy korzystać z kąpielisk w przypadku przebywania na kwarantannie lub w izolacji oraz zamieszkiwania z osobą przebywającą na kwarantannie lub izolacji izolacji, a także w przypadku kontaktu z osobą podejrzaną o zakażenie.

  • Dla kąpielisk ogrodzonych, z wyznaczonym i kontrolowanym wejściem odwiedzających na podstawie sprzedawanych biletów należy regulować ilość osób przebywających na terenie kąpieliska tak, aby na każdą z nich przypadało co najmniej 4 m2 powierzchni (nie dotyczy osób wspólnie zamieszkujących);
  • Dla kąpielisk nadmorskich (których plaże miewają kilka kilometrów długości, na które wstęp nie jest kontrolowany/ograniczany) należy dążyć do utrzymania dystansu społecznego o\o zapewnienia co najmniej 4 m2 powierzchni na każdego użytkownika (nie dotyczy osób wspólnie zamieszkujących). Z uwagi na charakterystykę kąpieliska zaleca się wykorzystywanie wszelkich środków komunikacji w celu przypominania użytkownikom o wymaganiach dotyczących zachowania dystansu społecznego. Informacje powinny również znajdować się na tablicach informacyjnych umieszczonych przy wejściu na plażę i na stronach internetowych
  • miejscowości wypoczynkowych.

• Należy zachowywać dystans społeczny i minimalną odległość od osób postronnych zgodnie z obowiązującymi regulacjami prawa na całym obszarze obiektu, także podczas kąpieli w wodzie, jak również w czasie oczekiwania na wejście na teren kąpieliska (z wyłączeniem osób wspólnie zamieszkujących).

• Należy unikać zatłoczonych plaż/miejsc lub zgromadzeń na terenie kąpieliska

• Należy stosować środki ochrony zgodnie z regulacjami obowiązującego prawa.

• Zaleca się szczególnie staranne zasłanianie ust i nosa (z użyciem chusteczki) podczas kaszlu i kichania.

• Należy korzystać z własnego sprzętu turystycznego, przyborów toaletowych (koce, pledy, leżaki, maty, ręczniki, sprzęt do nauki lub ułatwienia pływania, sprzęt ochronny).

• Zaleca się szczególną dbałość o higienę rąk – częste mycia rąk wodą z mydłem oraz/lub ich dezynfekcja, po skorzystaniu z toalety, także po kontakcie z wszelkimi powierzchniami/urządzeniami publicznego użytku.

• Należy zachowywać czystość w otoczeniu, wyrzucać odpady do właściwych pojemników, zgodnie z zasadami segregacji o ile to możliwe.
• Nie należy korzystać z kąpielisk/miejsc okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli w przypadku złego samopoczucia i podwyższonej ciepłoty ciała, infekcji oraz objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną.

• Rekomenduje się zamieszczenie wszelkich zaleceń i ograniczeń, związanych z korzystaniem z kąpielisk na tablicy
informacyjnej, a także na stronie internetowej kąpieliska, jeśli taką posiada.

• Należy informować o konieczności zachowania dystansu społecznego od osób postronnych przez cały czas pobytu w obiekcie – stosowane w tym celu rozwiązania muszą być dostosowane do charakteru poszczególnych kąpielisk, które różnią się
znacznie wielkością akwenów, nad którymi są zlokalizowane, wielkością plaży, długością linii brzegowej, dostępnością infrastruktury i charakterem otoczenia.

W przypadku braku możliwości wyegzekwowania zachowania dystansu społecznego, rekomenduje się zgłoszenie tego stosownym organom.

• Zakrywanie ust i nosa należy odnosić do aktualnych przepisów prawa dotyczących stosowania osłony ust i nosa w trakcie przemieszczania się po terenach otwartych. Nie zaleca się zasłaniania nosa i ust podczas kąpieli w wodzie.

• W przypadku pobierania opłat za wejście na teren kąpieliska należy czytelnie wyznaczyć strefy oczekiwania dla osób oczekujących na zakup biletu, uwzględniając konieczność zachowania dystansu społecznego, oraz oddzielenie od klientów osoby
sprzedającej bilety przegrodą z przezroczystego tworzywa.

• Przy wejściu na teren kąpieliska, w przebieralniach, toaletach, kioskach należy rozmieścić w widocznych miejscach czytelnie oznakowane pojemniki z płynem do dezynfekcji rąk, na bieżąco uzupełnianym w ciągu dnia w miarę zużycia.

• Stanowiska pracy ratowników powinny być higieniczne i czyste, szczególnie po zakończonym dniu pracy. Należy pamiętać o dezynfekcji powierzchni dotykowych oraz sprzętu ratowniczego każdorazowo po interwencji, który należy starannie umyć i poddać dezynfekcji środkiem wirusobójczym.

• Należy zapewnić ratownikom środki ochrony indywidualnej (np. maseczki, rękawiczki jednorazowe) oraz płyn do dezynfekcji rąk na bazie alkoholu (min. 60%).

• Personel obecny na terenie kąpieliska podczas przemieszczania się po jego terenie i prac porządkowych powinien przestrzegać zasady dystansu społecznego lub w przypadku braku możliwości jego zachowania, stosować środki ochrony zgodnie z regulacjami obowiązującego prawa podczas sprzątania i dezynfekcji powierzchni.

• Toalety utrzymuje się w czystości i regularne je dezynfekuje – zaleca się częstą kontrolę utrzymania czystości w toaletach i łazienkach (częstotliwość kontroli należy uzależnić od liczby korzystających osób), z dezynfekcją urządzeń sanitarnych,
wyposażeniem w mydło do mycia rąk, papierowe ręczniki, kosze na odpady. Wnętrze kabin toalet przenośnych również należy codziennie poddawać dezynfekcji.

• W przypadku toalet przenośnych należy skrupulatnie przestrzegać ustalonego terminu ich opróżniania i niezwłocznie interweniować w razie opóźnienia. Należy też pilnować, aby nie dochodziło do przepełnienia koszy na odpady i zalegania odpadów na terenie kąpieliska.

• Wszelkiego rodzaju sprzęt lub elementy wyposażenia przeznaczone do ogólnego użytku powinny być dezynfekowane środkiem wirusobójczym codziennie przed otwarciem obiektu, jak również w ciągu dnia.

• Korzystanie z wyposażenia do publicznego użytku (sprzęt turystyczny, do uprawiania sportów wodnych i rekreacji, do ułatwiania pływania) powinno obywać się zgodnie z regulacjami obowiązującego prawa. W sytuacji prowadzenia wypożyczania należy
prowadzić dezynfekcję wszelkiego wyposażenia udostępnianego do publicznego użytku po każdym użytkowniku.

• Korzystanie z dodatkowych atrakcji, także przeznaczonych dla dzieci powinno obywać się zgodnie z regulacjami obowiązującego prawa.

Stroje kąpielowe z maseczkami to prawdziwy hit tego lata. Obejrzyjcie w GALERII, jaka panuje na plażach.ZOBACZ ZDJĘCIA I PROJEKTYPrzesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Stroje kąpielowe z maseczkami. Modne komplety na plażę w sez...

iPolitycznie - 300 milionów Putina by skorumpować Świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 12

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

S
Stańczyk

Paranoja

Patrząc na to co dzieje się w kościołach, na palcu swiebodzkim to wygląda jakby ktoś stracił kontakt z rzeczywistością. Czyli że jak zalegnę na trawce na kąpielisku i przyjdzie Janusz i położy się 1m obok? To co wywala jego czy wywala nas obu. Kto to będzie mierzył i jak od środka koca o gościa co leży na kocu? Heheh urzędnicy!

G
Gość
1 czerwca, 07:00, Gość:

A kościół to święty przybytek.

Tam nie trzeba przestrzegać odległości. Brawo PISiole,to następne miejsce epicentrum. poczekamy 2 tygodnie i zachorowalność wzrośnie i to nagle . Ale kler tylko myśli i pieniądzach!

1 czerwca, 8:16, piotr mieczyslaw:

przestan pluc jadem i harkac glutami ,a bedzie dobrze .... zyjemy od wiekow wsrod bakterii,wirusów ,plesni itp dbajmy o swoj system immunologiczny ,a organizm nasz sam sie obroni !

Ja nie pluję jadam tylko patrzę rozsądnie na to co się dzieje!.Sam jestem praktykującym katolikiem i to co wczoraj widziałem to wolałem na dworze przeżyć msze.

Pozdrawiam

p
piotr mieczyslaw
1 czerwca, 07:00, Gość:

A kościół to święty przybytek.

Tam nie trzeba przestrzegać odległości. Brawo PISiole,to następne miejsce epicentrum. poczekamy 2 tygodnie i zachorowalność wzrośnie i to nagle . Ale kler tylko myśli i pieniądzach!

przestan pluc jadem i harkac glutami ,a bedzie dobrze .... zyjemy od wiekow wsrod bakterii,wirusów ,plesni itp dbajmy o swoj system immunologiczny ,a organizm nasz sam sie obroni !

G
Gość
31 maja, 15:26, Gość:

pis - czyli zróbmy wszystko żeby wygrać wybory, nieważne że zabijemy przy tym tysiące ludzi. obrzydlistwo

31 maja, 21:08, Gość:

PO - czyli zróbmy wszystko żeby nie było wyborów bo nie mamy szans.

I tak tańczycie od 30- tu lat jak wam zagrają...

Wykład prof. Kieżuna:

"Polska jest KOLONIĄ od 1989r. !"

https://www.youtube.com/watch?v=NlY8LCJfUBo

G
Gość

Ocena sytuacji przez wybrańca Suwerena...

"Dość tresury narodu! Grzegorz Braun"

https://www.youtube.com/watch?v=FqiAlqWgxUs

G
Gość
31 maja, 15:26, Gość:

pis - czyli zróbmy wszystko żeby wygrać wybory, nieważne że zabijemy przy tym tysiące ludzi. obrzydlistwo

W jaki niby sposob pis zabije?

G
Gość
31 maja, 15:26, Gość:

pis - czyli zróbmy wszystko żeby wygrać wybory, nieważne że zabijemy przy tym tysiące ludzi. obrzydlistwo

PO - czyli zróbmy wszystko żeby nie było wyborów bo nie mamy szans.

p
piotr mieczyslaw
31 maja, 18:45, Zenobiusz Nieszczególny:

Najśmieszniejsze jest to że w internecie Polacy są tacy mądrzy, "znafcy" wszystkiego ale na wszystko muszą mieć wytyczne i zalecenia bo sami nie pomyślą jak zachować dystans i zmniejszyć ryzyko zarażenia.

ryzyko bylo,jest i bedzie zawsze - nalezy sie nauczyc zyc z wirusem czyli dbac o swa odpornosc immulogiczna - kawalek szmatki i odleglosc nas nie uchroni .

Z
Zenobiusz Nieszczególny

Najśmieszniejsze jest to że w internecie Polacy są tacy mądrzy, "znafcy" wszystkiego ale na wszystko muszą mieć wytyczne i zalecenia bo sami nie pomyślą jak zachować dystans i zmniejszyć ryzyko zarażenia.

T
Toja

Już widzę jak wytatuowany jegomość że swoją konkubiną i dziećmi, dzierżąc pod pachą ponton nie wejdzie na plażę bo nie będzie już wolnego dla nich miejsca. Mała awanturka, prezentacja bicepsów i już będzie wszystko grało.

G
Gość

pis - czyli zróbmy wszystko żeby wygrać wybory, nieważne że zabijemy przy tym tysiące ludzi. obrzydlistwo

G
Gość

Bez komentarza,

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska