Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Maseczki ochronne nie są już obowiązkowe? Niezupełnie, o tym wciąż musisz pamiętać. Kiedy i gdzie trzeba nosić maseczkę?

Sandra Rybińska
Sandra Rybińska
Trwa czwarty etap znoszenia obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa w Polsce. Jedną ze zmian, na którą czekało wiele osób, jest zniesienie obowiązku zasłaniania ust i nosa w otwartej przestrzeni. Co ważne, nie oznacza to jednak, że maseczki możemy schować na dno szafy. W wielu miejscach i sytuacjach, wspomniany obowiązek wciąż będzie funkcjonował. Gdzie i kiedy musimy założyć maseczkę czy zasłonić chustką usta i nos?

Noszenie maseczek zniesione? Niezupełnie. W wielu sytuacjach wciąż będziesz musiał zasłonić usta i nos

Wiele osób ucieszyło się na informację o tym, że obowiązek noszenia maseczek został zniesiony. W życie co prawda wejdą pewne zmiany, jednak nie oznacza to, że z maseczkami rozstajemy się na dobre.

Najistotniejszym faktem jest ten, że od soboty, 30 maja nie musimy zasłaniać ust i nosa w przestrzeni otwartej, pod warunkiem, że możliwe jest zachowanie 2 metrów odległości od innych.

Możesz więc spacerować, jeździć rowerem, chodzić po ulicy, parku, plaży czy parkingu bez maseczki – ale tylko wtedy, gdy zachowasz odpowiedni dystans społeczny. - czytamy na rządowej stronie.

Zniesienie maseczek: Nie możesz zachować dystansu społecznego podczas spaceru? Musisz zakryć usta i nos

Jak podkreślają przedstawiciele rządu, jeśli nie jesteśmy w stanie na świeżym powietrzu utrzymać 2-metrowego dystansu od innych – na przykład na zatłoczonym chodniku – wówczas musimy zasłonić usta i nos. Oznacza to, że wybierając się na sobotni czy niedzielny spacer, wciąż trzeba mieć maseczkę czy chustkę pod ręką.

Jednak i od tego są wyjątki. Z obowiązku utrzymania 2-metrowego dystansu społecznego wyłączeni są rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13. roku życia), osoby wspólnie mieszkające oraz osoby niepełnosprawne.

Maseczki wciąż przydadzą się w komunikacji miejskiej, sklepie i kościele

Co ważne, w wielu miejscach zakrywanie ust i nosa pozostaje koniecznością. Mowa o:

  • komunikacji miejskiej,
  • sklepach i targowiskach,
  • placówkach pocztowych, urzędach,
  • kinach oraz teatrach,
  • salonach masażu i tatuażu,
  • kościołach.

Czy maseczki trzeba nosić w pracy albo podczas pobytu w restauracji?

W związku z luzowaniem obostrzeń, coraz więcej osób kończy home office i wraca m.in. do biur. To rodzi kolejne pytania - czy w pracy należy zasłaniać usta i nos?

Według obowiązujących wytycznych, nie jest to koniecznie, pod warunkiem, że pracodawca zapewni odpowiednie odległości między stanowiskami i spełni wymogi sanitarne.

Maseczek, z oczywistych względów, nie trzeba także zakładać przy stoliku w restauracji. Nie można jednak zapominać o tym, że podchodząc do baru czy idąc do toalety, zasłonięcie ust i nosa jest już konieczne.

Mandat za brak maseczki w samochodzie? Nawet do 500 złotych

Regulacje dotyczące obowiązku zasłaniania ust i nosa nie zmieniają się w przypadku poruszania się samochodem osobowym. Jeśli autem podróżują co najmniej dwie osoby, które razem nie mieszkają, konieczne jest założenie maseczki, przyłbicy czy chustki. Jak podaje portal Auto Dziennik, w ostateczności, za nieprzestrzeganie tych zaleceń, możemy otrzymać mandat w wysokości 500 złotych. Jesteśmy także narażeni na karę administracyjną, a ta może wynieść nawet 30 tys. złotych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska