Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kopalnia św. Jana zamknięta. Nietoperze ważniejsze od turystów

Rafał Święcki
Podziemna trasa ma 350 metrów. Na razie jest zamknięta
Podziemna trasa ma 350 metrów. Na razie jest zamknięta fot. UM MIRSK
Podziemna trasa turystyczna w kopalni św. Jana w gminie Mirsk, hucznie otwarta w połowie lipca, została zamknięta. Turyści będą mogli zejść do podziemi dopiero po 1 maja 2014 r. Powód? Zdaniem urzędników z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, w kopalni zimują nietoperze.

Według burmistrza Mirska Andrzeja Jasińskiego, w podziemiach żadnych latających ssaków nie ma i od dawna nie było. Sztolnia jest bowiem szczelnie zamykana. Urzędnicy RDOŚ jednak o tym nie wiedzą, bo gmina, która na budowę trasy turystycznej wydała prawie 3,7 mln zł, nie przedstawiła na czas stosownej opinii eksperta.

- Inwestycja była realizowana pod nadzorem specjalisty zajmującego się nietoperzami. Za jego radą cztery inne sztolnie zostały oczyszczone. Wejścia zakratowaliśmy. W nich mogą zimować nietoperze - tłumaczy burmistrz Andrzej Jasiński. Aktualne stanowisko Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska we Wrocławiu zezwala na udostępnianie podziemi do zwiedzania jedynie w okresie od 1 maja do 31 sierpnia.

- Chcieliśmy, by ta atrakcja była dostępna przez cały rok - dodaje burmistrz. Samorząd wnioskował o to już w 2011 roku. - Gmina dwukrotnie pisała do nas w tej sprawie. Dwukrotnie odpowiedzieliśmy, jakie warunki musi spełniać wniosek. Prosiliśmy o stanowisko ekspertów i wyniki prowadzonego w sztolniach monitoringu. Takie dokumenty do nas nie dotarły - rozkłada ręce Halina Liberacka, Regionalny Konserwator Przyrody i zastępca Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska we Wrocławiu.

Samorząd Mirska chce teraz naprawić błąd. Zwrócił się o pomoc do chiropterologa (specjalista zajmujący się badaniem nietoperzy) o przygotowanie opinii. Powinna ona być pozytywna, ponieważ stworzono nietoperzom warunki do zimowania w innych sztolniach.
Gmina podpisała też umowę na monitoring w tych miejscach. Specjaliści będą obserwowali nietoperze w sztolniach przez co najmniej pięć lat.

- Jeśli ekspert zarekomenduje otwarcie sztolni przez cały rok, nie będziemy robili trudności - zapewnia Halina Liberacka.
Podziemna trasa turystyczna ma 350 metrów długości. Jest ona częścią szlaku turystycznego "Geopark" o długości ok. 8 km, który rozpoczyna się we wsi Krobica.

Trasa prezentuje tradycjegórnicze i wydobycie kruszców na tym obszarze. Znajduje się tu w sumie około 20 starych sztolni.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska