Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kontrolerzy z magistratu nie znaleźli nieprawidłowości w działaniach miasta

Marcin Rybak
Niektóre z inwestycji wykonywanych przez Inter System we Wrocławiu - Pałac Spaetgena i Narodowe Forum Muzyki
Niektóre z inwestycji wykonywanych przez Inter System we Wrocławiu - Pałac Spaetgena i Narodowe Forum Muzyki
Nie potwierdziły się sugerowane przez media nieprawidłowości dotyczące miejskich zleceń dla firmy budowlanej Inter System - twierdzą kontrolerzy z magistratu. Audytorzy stwierdzili, że nie było podstaw do śledztwa w sprawie budowy Narodowego Forum Muzyki i działań firmy Inter System.

"Sugerowane przez media nieprawidłowości" to m.in. artykuły z Gazety Wrocławskiej z kwietnia. Wcześniej o "niebezpiecznych związkach" ludzi z magistratu z firmą budowlaną pisała wrocławska Gazeta Wyborcza. O co chodziło? Podstawowa wątpliwość była taka: czy roboty budowlane zlecano dość często Inter Systemowi, bo to świetna firma, czy też na skutek dobrych i nieformalnych kontaktów z urzędnikami i członkami ich rodzin.

Podobne wątpliwości, co wynikało z naszych kwietniowych artykułów, miała też Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Jesienią ubiegłego roku zawiadomiła prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa związanego z budową Narodowego Forum Muzyki i rolą Inter Systemu. Prokuratura jednak odmówiła śledztwa w tej sprawie, uznając materiał ABW za zbyt słaby.

8 kontraktów
zdobył Inter System w latach 2010-2015 we Wrocławiu

W związku z naszymi artykułami powołano w magistracie "grupę audytową". Co ustaliła? Przede wszystkim zaprzeczyła tezie o zdominowaniu miejskich zamówień publicznych przez Inter System. Oto suche dane statystyczne: na 488 zamówień w branży budowlanej w pięciu ostatnich latach Inter System uzyskał osiem kontraktów.

Kontrolerzy z "grupy audytowej" zbadali prawie wszystkie przetargi i zlecenia. W żadnym nie dopatrzyli się złamania prawa zamówień publicznych. Skontrolowali i takie zamówienia, gdy w trakcie prac dokonano zmian umowy podpisując aneks. Też nie dopatrzyli się nieprawidłowości.

CZYTAJ DALEJ NA KOLEJNEJ STRONIE:

Prestiżowe inwestycje

Skąd więc wzięły się medialne doniesienia sugerujące uprzywilejowaną pozycję Inter Systemu? Firma w ostatnich latach zrealizowała prestiżowe inwestycje - remontowała Pałac Spaetgena przy ul. Kazimierza Wielkiego, zbudowała Afrykarium w zoo, wyremontowała Teatr Lalek, Pałac Ślubów przy ul. Włodkowica, elewację i dach w leśnickim zamku.

Właśnie kończy budowę Narodowego Forum Muzyki. Niedawno uzyskała kontrakt na modernizację Stadionu Olimpijskiego i przebudowę zajezdni przy ul. Grabiszyńskiej na potrzeby Ośrodka Pamięć i Przyszłość.

Co ciekawe, grupa audytowa nie zajęła się w ogóle budową Afrykarium, choć poświęciliśmy tej inwestycji osobny artykuł. Nasza podstawowa wątpliwość: czy słusznie nie dopuszczono do udziału w przetargu innej firmy niż Inter System?

Urzędnicy nie skontrolowali Afrykarium ze względu na zainteresowanie tą inwestycją Centralnego Biura Antykorupcyjnego. W dokumencie audytorów czytamy, że kontrola byłaby "niecelowa ze względu na trwające czynności kontrolne wyspecjalizowanego organu, jakim jest CBA".

Sprawdziliśmy - nie ma żadnej oficjalnej kontroli CBA w zoo. Teoretycznie może być prowadzona, ale nie jest. Niewykluczone, że CBA prowadzi tzw. czynności operacyjne, ale ich wyniku nie poznamy - chyba, że CBA zawiadomi prokuraturę. Bardzo szczegółowo zbadano opisywaną przez nas sprawę działań ABW w sprawie Forum Muzyki. W naszych artykułach krytykowaliśmy prokuraturę za odmowę wszczęcia śledztwa z doniesienia ABW. Naszym zdaniem, ustalenia Agencji przynajmniej w niektórych wątkach nadawały się do tego, by zbadać je podczas śledztwa.

Audytorzy z urzędu stanęli po stronie prokuratury. Ich zdaniem ABW nie dostarczyła materiałów uzasadniających wszczęcie śledztwa. Bo pogłoski, domysły i "bliżej nieokreślone przypuszczenia" to zbyt mało.

My zostajemy przy swoim zdaniu - materiał ABW oraz niektóre ustalenia mediów dają podstawy, by wszcząć śledztwo.

CZYTAJ DALEJ NA KOLEJNEJ STRONIE:

Nie wszystko jasne

W konkluzji raportu grupa zaleca, by dwa wątki ze sprawy Forum zbadać osobno. Chodzi o opisywaną w doniesieniu ABW zmianę nawierzchni na placu przed budynkiem oraz o przebudowę wentylacji zrobionej przez poprzedniego wykonawcę. Zdaniem ABW doszło przy tej okazji do niegospodarności.

Audytorzy nie stwierdzili, by firma korzystała z nieformalnych układów z urzędnikami. Jednak jeden z wniosków brzmi: "Należy przypomnieć wszystkim pracownikom Urzędu Miasta i dyrektorom miejskich jednostek organizacyjnych o obowiązku powstrzymania się od działań (...) wywołujących uzasadnione podejrzenie o stronniczość lub interesowność".

O TYM PISALIŚMY:
- ABW na tropie przekrętu na budowie Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu
- Dutkiewicz, Zdrojewski i biznesmen. Kogo tropiła ABW?
- Wrocław: Kulisy przetargu na budowę Afrykarium. Dlaczego wystartowała tylko jedna firma?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska