MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Koniec korków na Zwycięskiej? Jest zgoda na budowę Wschodniej Obwodnicy Wrocławia

Konrad Bałajewicz
Konrad Bałajewicz
Udało się uzyskać najważniejszą zgodę na budowę ostatniego odcinka Wschodniej Obwodnicy Wrocławia. Na zdjęciu oddany w grudniu 2022 r. odcinek Łany - Długołęka.
Udało się uzyskać najważniejszą zgodę na budowę ostatniego odcinka Wschodniej Obwodnicy Wrocławia. Na zdjęciu oddany w grudniu 2022 r. odcinek Łany - Długołęka. Paweł Relikowski / Polska Press
Długo wyczekiwana zgoda na budowę ostatniego odcinka Wschodniej Obwodnicy Wrocławia zostanie podpisana w piątek (1 grudnia). Decyzja wojewody daje zielone światło na ogłoszenie przetargu dla prac budowlanych. "Gazeta Wrocławska" ustaliła, kiedy mogłyby ruszyć. Przeczytajcie poniżej.

Ponad 3-kilometrowy fragment obwodnicy zbawieniem dla południa Wrocławia

Brakujący odcinek Wschodniej Obwodnicy Wrocławia liczy 3,5 kilometra. Biegnie od ronda na ul. Grota-Roweckiego w Radomierzycach do al. Karkonoskiej w Bielanach Wrocławskich. Ten fragment jest kluczowy dla całej inwestycji. Dzięki niemu domknie się pierścień obwodnic okalający Wrocław, który tworzyć będą: Autostradowa Obwodnica Wrocławia, łącznik Długołęka oraz Wschodnia Obwodnica Wrocławia.

Wschodnia Obwodnica Wrocławia ma fundamentalne znaczenie także dla osiedli z południa Wrocławia. Przede wszystkim, odciąży ul. Zwycięską uważaną za najbardziej zakorkowaną ulicę w Polsce. Dzisiaj pojazdy, które chcą dostać się na krajową "piątkę", a następnie na A4 - traktują Zwycięską jako drogę tranzytową.

Przebieg ostatniego odcinka Wschodniej Obwodnicy Wrocławia:

Do ogłoszenia przetargu przez Dolnośląską Służbę Dróg i Kolei, w którym wybrano by wykonawcę prac budowlanych, brakowało ostatniego kroku: decyzji ZRID (zezwolenie na realizację inwestycji drogowej), a decyzję taką wydaje wojewoda. Wydanie decyzji ZRID przeciągało się, a powodem – jak tłumaczył urząd wojewódzki – były błędy we wniosku ze strony urzędu marszałkowskiego. Chodziło m.in. o podziały gruntów, które zmieniały właścicieli - DSDiK musiała aktualizować projekt. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj:

Po wielomiesięcznym oczekiwaniu - jest decyzja

W końcu w urzędzie wojewódzkim zapadła wyczekiwana decyzja ZRID, którą Wojewoda Dolnośląski Jarosław Obremski, podpisze w piątek (1 grudnia).

- To jest krok milowy dla tej inwestycji, który pozwoli nam ogłosić przetarg na budowę ostatniego odcinka Wschodniej Obwodnicy Wrocławia. Po otrzymaniu ZRID, DSDiK ogłosi przetarg na wybór wykonawcy w trakcie najbliższych dni – mówi "Gazecie Wrocławskiej" Michał Nowakowski, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.

Ogłoszenia przetargu można spodziewać się więc nawet w przyszłym tygodniu. Co dalej? DSDiK czeka kilkumiesięczna procedura przetargowa, podczas której może zostać m.in. zasypana pytaniami od potencjalnych wykonawców, a także mogą wystąpić odwołania. W urzędzie marszałkowskim dowiedzieliśmy się, że – jeśli w postępowaniu przetargowym wszystko pójdzie pomyślnie – faktyczne roboty budowlane, czyli tzw. "wbicie pierwszej łopaty", zaczną się w I połowie 2024 r.

Budowa ostatniego odcinka Wschodniej Obwodnicy Wrocławia potrwa około 3 lat, co oznacza, że droga ma szansę powstać w 2027 roku. Udało nam się ustalić również, że środki na budowę zostały zabezpieczone, a podpisywana przez wojewodę Jarosława Obremskiego decyzja ZRID jest ostateczna.

ZOBACZ TAKŻE:

od 7 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska