Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koniec darmowej jazdy autostradą A4 Wrocław-Katowice

JEW, JM
Budowa punktu poboru opłat na autostradzie, 3 km od Wrocławia w kierunku Katowic
Budowa punktu poboru opłat na autostradzie, 3 km od Wrocławia w kierunku Katowic Paweł Relikowski
Ci, którzy liczyli, że budowa bramek do poboru opłat na autostradzie A4 będzie się ciągnęła w nieskończoność, mogą być rozczarowani. Akurat ta inwestycja idzie zgodnie z planem i wszystko wskazuje na to, że od 1 stycznia przyszłego roku zapłacimy za przejazd.

Ale jest też dobra wiadomość dla kierowców. Do tej pory ministerstwo infrastruktury mówiło o tym, że stawka za kilometr jazdy wyniesie 20 groszy. Jednak resort właśnie przygotował projekt rozporządzenia, który obniża stawkę za przejazd dla aut osobowych do 10 groszy. A to oznacza, że zamiast planowanych 36 zł za przejazd z Wrocławia do Katowic, zapłacimy 18 złotych. A podróż do Opola będzie nas kosztowała niespełna 7 złotych.

Resort tłumaczy, że obniżone stawki mają zniechęcić kierowców do szukania alternatywy na darmowych trasach. W okolicach Wrocławia, po wprowadzeniu opłat, mógłby to być poważny problem. Droga krajowa nr 94 (biegnącą niemal równolegle do autostrady A4) już teraz jest mocno zatłoczona, bo często wybierają ją kierowcy ciężarówek. Po wprowadzeniu opłat na autostradzie na poziomie 20 gr za kilometr mogłoby być jeszcze gorzej, bo zwiększyłby się ruch aut osobowych. Czy obniżka cen pomoże? Przekonamy się już wkrótce.

Jest jeszcze jedna niespodzianka. Nie musisz wcale płacić za każdym razem, gdy wjeżdżasz na płatny odcinek autostrady. Szczegóły jutro w "Gazecie Wrocławskiej".

Sprawdź, gdzie zapłacisz:

A4 Wrocław (Bielany Wrocławskie) - Katowice (Sośnica), 166 km. Teraz bezpłatny. Opłaty będą od 1 stycznia 2012 roku. Odcinek podległy pod GDDKiA).

A4 Katowice - Kraków, 62 km. Odcinek płatny, obsługuje koncesjonariusz.

A1 Gdańsk - Grudziądz (Nowe Marzy), 90 km. Odcinek płatny, obsługuje koncesjonariusz.

A1 Grudziądz (Nowe Marzy) - Toruń, 62 km. Teraz bezpłatny. Opłaty od stycznia 2012 roku. Obsługuje koncesjonariusz.

A2 Łódź (Stryków) - Konin, 105 km. Odcinek płatny, podległy pod GDDKiA.

A2 Konin - Nowy Tomyśl, 150 km. Odcinek płatny, obsługuje koncesjonariusz.

A2 Nowy Tomyśl - Świecko, 106 km. Odcinek w grudniu będzie oddany do użytku, opłaty zostaną wprowadzone w przyszłym roku. Obsługuje koncesjonariusz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska