Jeszcze dziś pogrzeb w Rynku. Kondukt przejdzie przez centrum

JEWZaktualizowano 
Niecodzienne wydarzenie w centrum Wrocławia może dziś zaskoczyć przechodniów. Na godz. 18 zaplanowano "Pogrzeb Prz_szłości". To happening, który ma na celu zwrócenie uwagi władz miasta i mieszkańców na potrzebę przeciwdziałania katastrofie klimatycznej. Kondukt pogrzebowy przejdzie z ulicy Oławskiej pod Pręgierz. Organizatorzy wystosowali w tej sprawie list do prezydenta Jacka Sutryka.

Pogrzeb organizowany jest przez ruch Extinction Rebellion (XR), czyli globalny bunt przeciwko wymieraniu, który zrodził się rok temu w kręgach brytyjskich naukowców i od tego czasu rozszerza się na cały świat, dotarł także do Polski. Podobne manifestacje w formie happeningu miały miejsce w wielu miejscach.

Organizatorzy podkreślają, że są oddolnym ruchem i nie reprezentują żadnej partii politycznej. Przekonują, że trzeba się zorganizować, bo indywidualne działania już nie wystarczą, by uratować ludzkość przed katastrofą.

Kondukt przejdzie ulicą Oławską, a zakończy się właściwym pogrzebem pod Pręgierzem na wrocławskim Rynku. W trakcie happeningu odczytany zostanie list do prezydenta Wrocławia i Rady Miejskiej, podpisany przez ponad 50 organizacji pozarządowych i przedstawicieli świata nauki, którzy wspólnie z mieszkańcami Wrocławia domagają się ogłoszenia klimatycznego stanu wyjątkowego oraz zorganizowania klimatycznego panelu obywatelskiego.

OTO PEŁNA TREŚĆ LIST I JEGO SYGNATARIUSZE:

Do Pana Jacka Sutryka – Prezydenta Miasta Wrocławia
Szanowny Panie Prezydencie,
jesteśmy mieszkankami i mieszkańcami Wrocławia oraz Dolnego Śląska. Martwimy się o swoje zdrowie i życie.
W 2003 fala upałów w Europie doprowadziła do zgonu 70 000 osób. W minionym roku we Wrocławiu przez ponad 100 dni temperatury sięgały 25 ° C i więcej. Naukowcy szacują, że upały zwiększają śmiertelność o około 10%, co oznacza, że każdy dzień fali upałów przyczynia się do określonej liczby zgonów na Dolnym Śląsku.
W maju tego roku poziom stężenia CO2 w atmosferze przekroczył poziom 415 ppm. Ostatni raz tyle dwutlenku węgla znajdowało się w atmosferze ponad 3 miliony lat temu, ale wtedy na Antarktydzie rosły drzewa, a poziom mórz i oceanów był o wiele metrów wyższy. W atmosferze znajduje się obecnie 14 miliardów ton dwutlenku węgla, do tego dochodzą inne gazy cieplarniane.
Gatunki wymierają każdego dnia w tempie o setki razy większym niż w ciągu ostatnich 10 milionów lat. Zagrożonych jest 25% wszystkich żywych istot, a blisko milion gatunków wymrze w ciągu najbliższych dekad wskutek działań człowieka („The Global Ecosystem Assessment” - raport Międzyrządowej Platformy ds. Różnorodności Biologicznej i Funkcji Ekosystemu działającej przy ONZ). 40% ludzi dotkniętych jest niedoborem wody. W Polsce tylko w kwietniu 2019 roku lasy i trawy paliły się 19 tys. razy. Przez Polskę przeszły zawieje piaskowe. Takich zjawisk będzie więcej: susze, burze, zamiecie, w tym ostatnie fale upałów, które silnie dały się we znaki mieszkańcom Wrocławia. Gdy życie w krajach Afryki i Azji stanie się niemożliwe, rozpoczną się masowe migracje w kierunku Europy, a zatem Dolnego Śląska i Wrocławia. Grozi nam brak wody dla upraw, zwierząt i ludzi. Grożą nam wojny o wodę i szereg innych konfliktów społecznych.
Raport IPCC (Intergovernmental Panel on Climate Change, „Global Warming of 1.5 ° C”) przyjęty przez 195 krajów świata nie pozostawia złudzeń. Jeśli teraz nie podejmiemy radykalnych działań grozi nam największa katastrofa w dziejach człowieka. 97,1 % naukowców jest zgodnych, że globalne ocieplenie jest efektem jego działalności.
Kolejni włodarze miast i państw, świadomi tych katastrofalnych zagrożeń, ogłaszają Klimatyczny Stan Wyjątkowy. Zrobiła to między innymi Genewa, Mediolan, Neapol, Lubeka, Kilonia, Ottawa, a nawet jedna z dzielnic czeskiej Pragi - już prawie 700 miast, stanów i samorządów na całym świecie! W ten sposób 135 milionów ludzi znalazło się pod opieką swoich prezydentów – zatroskanych zdrowiem i życiem mieszkańców. My, mieszkańcy Wrocławia, też chcemy zostać objęci taką opieką.
Domagamy się podjęcia na terenie Wrocławia natychmiastowych działań.
Domagamy się ogłoszenia we Wrocławiu Klimatycznego Stanu Wyjątkowego, zorganizowania panelu obywatelskiego i wprowadzenia w życie wypracowanych przez niego rozwiązań, chroniących życie i zdrowie mieszkańców Wrocławia, które jest zagrożone trwającym kryzysem klimatycznym. Panel Obywatelski gwarantuje sprawiedliwą analizę problemu i dostęp do aktualnej wiedzy naukowej. Wpłynie to na lokalne media, od których domagamy się mówienia prawdy o kryzysie klimatycznym, zgodnej z aktualnym stanem wiedzy naukowej.
Nie raz pokazał Pan, że troszczy się o ekologię, dbając o drzewa, promując jazdę na rowerze czy chroniąc trawniki i zarośla. Wrocław może stać się przykładem dla Polski jako miasto świadome trwającego kryzysu klimatycznego i podejmujące konkretne działania, by chronić życie swoich mieszkańców.

Lista sygnatariuszy
1Extinction Rebellion Wrocław - Extinction Rebellion Wrocław
2Akcja Miasto - Akcja Miasto
3Balans PL - Balans PL
4Centrum Rozwiązań Systemowych - Centre for Systems Solutions - CRS
5Dolnośląski Alarm Smogowy - Dolnośląski Alarm Smogowy
6Fundacja Art Transparent - Fundacja Art Transparent
7Fundacja Avant Art - Avant Art Festival
8Fundacja Ekorozwoju - Fundacja EkoRozwoju
9Fundacja Gra O Sens - Gra o Sens
10Fundacja Jak Malowana - Fundacja Jak Malowana Wrocław
11Fundacja Kalejdoskop Kultur - Kalejdoskop Kultur
12Fundacja Katarynka - Fundacja Katarynka
13Fundacja na Rzecz Studiów Europejskich - FEPS
14Fundacja Punkt Widzenia - Fundacja Punkt Widzenia
15Girls In Tech - Girls in Tech
16Greenpeace Wrocławska Grupa Lokalna - Greenpeace Wrocławska Grupa Lokalna
17Grupa Dobro - DOBRO
18IngegrArte - IntegrArte
19Komitet Ochrony Orłów - Komitet Ochrony Orłów
20Kultura Równości - Kultura Równości
21Lokalna Grupa Działania Na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju Gmin Kąty Wrocławskie, Kobierzyce, Siechnice, Żórawina, Domaniów - Lider A4 - Stowarzyszenie Lider A4
22Nomada Stowarzyszenie na rzecz intergracji społeczeństwa wielokulturowego - Nomada Stowarzyszenie
23OdNowa - Młodzieżowa Inicjatywa Społeczna - OdNowa - Młodzieżowa Inicjatywa Społeczna
24PANATO - PANATO
25PLUG IN - PLUGin - Polish Innovation Diaspora
26Społeczna Rada Parku Grabiszyńskiego - Społeczna Rada Parku Grabiszyńskiego
27Stowarzyszenia Diversja - Diversja
28Stowarzyszenie Edukacji Krytycznej - @StowarzyszenieEdukacjiKrytycznej
29Stowarzyszenie Ekologiczne "Eko-Unia" - EKO-UNIA
30Stowarzyszenie Etnologia Wrocławska - Stowarzyszenie Etnologia Wrocławska
31Stowarzyszenie MiastoDrzew (STOP wycince drzew we Wrocławiu) - STOP wycince drzew we Wrocławiu
32Stowarzyszenie Natura i Człowiek - Stowarzyszenie Natura i Człowiek
33Strajk Kobiet - Ogólnopolski Strajk Kobiet
34Śląskie Towarzystwo Ornitologiczne - Śląskie Towarzystwo Ornitologiczne
35Towarzystwo Upiększania Miasta Wrocławia - Towarzystwo Upiększania Miasta Wrocławia
36Wolna Biblioteka - Wolna Biblioteka
37Wrocław Wspiera Nauczycieli - Wrocław wspiera nauczycieli
38Wrocławska Fundacja Filmowa - Wrocławska Fundacja Filmowa
39Wrocławska Grupa Obrączkarska ODRA - Wrocławska Grupa Obrączkarska ODRA
40Wrocławska Inicjatywa Rowerowa - Rowerowy Wrocław
41Zieleń Wrocławska - Grupa Zieleń Wrocławska
42Związek Karaimów Polskich - Związek Karaimów Polskich
43dr Beata Czyż, Uniwersytet Wrocławski, Wydział Nauk Biologicznych, Instytut Biologii Środowiskowej, Zakład Ekologii Behawioralnej
44prof. zw. dr hab. Wiesław Fałtynowicz, Uniwersytet Wrocławski, Wydział Nauk Biologicznych, Instytut Biologii Środowiskowej, Zakład Botaniki
45Radosław Gawlik - prezes Stowarzyszenia Ekologicznego “Eko-Unia” - EKO-UNIA
46dr hab. Lucyna Hałupka, Uniwersytet Wrocławski, Wydział Nauk Biologicznych, Stacja Ornitologiczna Uniwersytetu Wrocławskiego
47dr hab. inż. Marcin Kadej, Wydział Nauk Biologicznych, Instytut Biologii Środowiskowej, Uniwersytet Wrocławski
48mgr Krzysztof Kolenda, Uniwersytet Wrocławski, Wydział Nauk Biologicznych, Instytut Biologii Środowiskowej, Zakład Biologii Ewolucyjnej i Ochrony Kręgowców
49Sabina Lubaczewska - wiceprezes Fundacji EkoRozwoju
50prof. dr hab. Krzysztof Meissner
51Paweł Skrzywanek - były prezes uzdrowiska Szczawno Zdrój
52Krzysztof Smolnicki - prezes Fundacji EkoRozwoju
53prof. zw. dr hab. Dariusz Tarnawski, Wydział Nauk Biologicznych, Instytut Biologii Środowiskowej, Zakład Biologii, Ewolucji i Ochrony Bezkręgowców
54Marek Wąsowski, Konsorcjum Smart Power Grids
55prof. dr hab. Helena Wanda Wesołowska, Wydz. Nauk Biologicznych, Uniwersytet Wrocławski
56prof. Andrzej Wiszniewski - były rektor PWR i min. Nauki
57mgr Ewa Zuber - skarbnik Stowarzyszenia Ekologicznego “ETNA” - Stowarzyszenie Ekologiczne "Etna"

polecane: FLESZ: Podział Mandatów po wyborach parlamentarnych

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 27

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
2019-07-23T21:06:17 02:00, Gość:

Czyli tzw. "ekolodzy" robią kolejny skok na naszą kasę. Trzeba nieustannie straszyć, grozić, podtrzymywać emocje, wtedy przerażony motłoch zgodzi się łożyć na utrzymanie darmozjadów, EU sypnie hojnie euro, miasto odda bezpłatnie grunty i nieruchomości dla eko-kliki.

Taka mafia ver. 2.0

Przerażające...

2019-07-23T21:55:33 02:00, Norma Davis:

Nic dodać, nic ująć.

2019-07-23T22:01:39 02:00, Gość:

Płaski mózg ,tak jak "płaska"Ziemia.Na prostaków nie ma siły.

2019-07-23T23:46:06 02:00, Gość:

Ciekawe czy ekolodzy mieli na sobie odzież i obuwie wytwarzane w małych lokalnych wytwórniach. Nie nie mieli, mieli na sobie odzież i obuwie ściągane kontenerami z drugiego końca świata. Dla informacji ekologów diesel kontenerowca spala ok 5 ,5 tysiąca litrów najtańszego mazutu w ciągu godziny rejsu. I jak się to ma do emisji CO2 i siarki? O wypalaniu lasów w Amazonii już nie wspomnę. Ale to my mamy się ograniczać,jeździć rowerkami lub chodzić na piechotę itd itp.

2019-07-24T07:31:19 02:00, Gość:

A Ty skąd masz buty?

...ale on nie jest "ekologiem", przynajmniej takim z kłamliwymi frazesami na ustach.

Niezła manipulacja, próba odwracania kota ogonem. "Ekolodzy" chyba biorą przykład z kasty duchownych katolickich. Też grzmią w mediach, że wy jesteście tacy i owacy, co ma w ich mniemaniu usprawiedliwić niesprawiedliwości, przestępstwa, rozbierzność między tym co głoszą, a tym co robią.

"Ekolodzy", oszuści XXI wieku tworzący nową religię, czerpią "najlepsze" wzorce od zdemoralizowanej instytucji Kościoła.

Czyżby zieloni mafiosi chcieli być kontynuatorami 2tysiącletniej tradycji w szerzeniu kłamstw i strachu?

Jedni straszą piekłem i potępueniem, drudzy klimatyczną zagładą i końcem świata (jaki znamy).

Radykałowie vs radykałowie

Marketingowcy vs marketingowcy

Sekciarze vs sekciarze

Kiedy ludzie pogonią obie wrogie ludziom instytucje?

Kiedy pokażemy środkowy palec "ekologom" i KrK?

...z deszczu pod rynnę. Jak widać rynek (w tym usług religijnych) nie lubi pustki

Umierającą religię zastępuje nowa, jeszcze bardziej szalona, wroga, nienawistna, szkodliwa

Czy uda się to szaleństwo zatrzymać?

G
Gość

K... kolejna głupota... Jprdl jakie to miasto jest żenujące.

G
Gość
2019-07-23T21:06:17 02:00, Gość:

Czyli tzw. "ekolodzy" robią kolejny skok na naszą kasę. Trzeba nieustannie straszyć, grozić, podtrzymywać emocje, wtedy przerażony motłoch zgodzi się łożyć na utrzymanie darmozjadów, EU sypnie hojnie euro, miasto odda bezpłatnie grunty i nieruchomości dla eko-kliki.

Taka mafia ver. 2.0

Przerażające...

2019-07-23T21:55:33 02:00, Norma Davis:

Nic dodać, nic ująć.

2019-07-23T22:01:39 02:00, Gość:

Płaski mózg ,tak jak "płaska"Ziemia.Na prostaków nie ma siły.

2019-07-23T23:46:06 02:00, Gość:

Ciekawe czy ekolodzy mieli na sobie odzież i obuwie wytwarzane w małych lokalnych wytwórniach. Nie nie mieli, mieli na sobie odzież i obuwie ściągane kontenerami z drugiego końca świata. Dla informacji ekologów diesel kontenerowca spala ok 5 ,5 tysiąca litrów najtańszego mazutu w ciągu godziny rejsu. I jak się to ma do emisji CO2 i siarki? O wypalaniu lasów w Amazonii już nie wspomnę. Ale to my mamy się ograniczać,jeździć rowerkami lub chodzić na piechotę itd itp.

A Ty skąd masz buty?

G
Gość

Gdzie Grzesiu i jego sfora??? Walczy o dobre miejsce przy żłobie.

z
zmora

szkoda powinien przejść trasą maratonu - na jakis czas korki w mieście by zniknęły

C
Cypisek

Za mało symboli masonskich

Dajcie listę sponsorów

Bo jak nie ma fundacji Stefana Batorego

I twój dialog to nie idę, a swoją drogą może by jakiś wywiad zrobić z uczestnikiem i się okaże ile Ukraińców ma dziś wolny dzień, płatny

s
sceptyk

I cały wianuszek "fundacji" w podpisach. Kto ich finansuje?

G
Gość

ale doborowe towarzycho

G
Gość

Pogrzeb PO gwarantowany

J
John

Nowoczesna wersja procesji biczowników.

G
Gość

Lista tzw. "sygnatariuszy" z lekka poraża. Kto ogarnia te klimaty i tych ludzi, dobrze wie, że za większością wymienionych tu stowarzyszeń, organizacji, zrzeszeń, fundacji, stoją te same osoby - zmieniają się tylko nazwy i strony na FB.

Taka taktyka manipulacyjna (prawa str. robi to samo) - zasypać, zaspamować dziesiątkami nazw różnych, "działających" głównie w internecie podmiotów. Ma to robić wrażenie, ma być "moc", a jednocześnie, szybko zmieniające się nazwy organizacji, fundacji, zrzeszeń, ruchów, itd. są trudne do szybkiej i rzetelnej weryfikacji. Uniemożliwia się również w ten sposób rzeczową, spokojną, opartą na wiedzy naukowej, merytoryczną dyskusję.

"Dyskusja" sprowadza się do huków, wrzasków, zdyskredytowania, ośmieszenia i "argumentów" odwołujących się wyłącznie do sfery emocji.

Ot, takie manipulacyjne triki internetowe.

To nie budzi zaufania, ani sympatii.

Podobnie jak nie budzi zaufania i szacunku również, m.in. to:

http://wroclaw.naszemiasto.pl/artykul/partyzancka-akcja-przeciw-reklamom-we-wroclawiu-straz,2363762,artgal,t,id,tm.html

Przypomnę, że grupa "Dobro" (sic!) jest jedną ze wspierających akcję klimatyczną. A tymczasem okazuje się, że to zwyczajna radykalna badytierka na wzór bojówek oenerowskich...

G
Gość

Lista tzw. "sygnatariuszy" z lekka poraża. Kto ogarnia te klimaty i tych ludzi, dobrze wie, że za większością wymienionych tu stowarzyszeń, organizacji, zrzeszeń, fundacji, stoją te same osoby - zmieniają się tylko nazwy i strony na FB.

Sorry, ale to nie budzi zaufania.

Nie budzi zaufania i szacunku również to:

http://wroclaw.naszemiasto.pl/artykul/partyzancka-akcja-przeciw-reklamom-we-wroclawiu-straz,2363762,artgal,t,id,tm.html

Przypomnę, że grupa "Dobro" (sic!) jest jedną ze wspierających akcję. A to zwyczajna radykalna badytierka na wzór bojówek oenerowskich...

G
Gość
2019-07-23T21:06:17 02:00, Gość:

Czyli tzw. "ekolodzy" robią kolejny skok na naszą kasę. Trzeba nieustannie straszyć, grozić, podtrzymywać emocje, wtedy przerażony motłoch zgodzi się łożyć na utrzymanie darmozjadów, EU sypnie hojnie euro, miasto odda bezpłatnie grunty i nieruchomości dla eko-kliki.

Taka mafia ver. 2.0

Przerażające...

2019-07-23T21:55:33 02:00, Norma Davis:

Nic dodać, nic ująć.

2019-07-23T22:01:39 02:00, Gość:

Płaski mózg ,tak jak "płaska"Ziemia.Na prostaków nie ma siły.

Ciekawe czy ekolodzy mieli na sobie odzież i obuwie wytwarzane w małych lokalnych wytwórniach. Nie nie mieli, mieli na sobie odzież i obuwie ściągane kontenerami z drugiego końca świata. Dla informacji ekologów diesel kontenerowca spala ok 5 ,5 tysiąca litrów najtańszego mazutu w ciągu godziny rejsu. I jak się to ma do emisji CO2 i siarki? O wypalaniu lasów w Amazonii już nie wspomnę. Ale to my mamy się ograniczać,jeździć rowerkami lub chodzić na piechotę itd itp.

K
Kazek

Jak czytam Nomad to mi się czerwona lampka włącza ... Do tej pory nie ogarnęli swoich gości Cyganów a nam ich wpakowali na socjal

G
Gość
2019-07-23T21:06:17 02:00, Gość:

Czyli tzw. "ekolodzy" robią kolejny skok na naszą kasę. Trzeba nieustannie straszyć, grozić, podtrzymywać emocje, wtedy przerażony motłoch zgodzi się łożyć na utrzymanie darmozjadów, EU sypnie hojnie euro, miasto odda bezpłatnie grunty i nieruchomości dla eko-kliki.

Taka mafia ver. 2.0

Przerażające...

2019-07-23T21:55:33 02:00, Norma Davis:

Nic dodać, nic ująć.

Płaski mózg ,tak jak "płaska"Ziemia.Na prostaków nie ma siły.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3