Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jest dobrze, będzie jeszcze lepiej

Wojciech Kowalski
WPO Alba jest prekursorem selektywnej zbiórki odpadów we Wrocławiu. Jako pierwsza postawiła tu sortownię odpadów, którą stale unowocześnia
WPO Alba jest prekursorem selektywnej zbiórki odpadów we Wrocławiu. Jako pierwsza postawiła tu sortownię odpadów, którą stale unowocześnia Fot. Materiały prasowe
We wrześniu na Psim Polu 9 procent wszystkich odpadów komunalnych stanowiły śmieci pochodzące z selektywnej zbiórki. Ten wynik cieszy, gdyż, wbrew pozorom, nie jest to łatwy do działania rejon

W sierpniu na Psim Polu padł rekord, WPO Alba odebrała tam najwięcej posegregowanych odpadów na jednego mieszkańca – 2,6 kg. We wrześniu ten poziom się utrzymuje, a spółka pracuje nad udoskonaleniem innych kwestii.
Wrocław został podzielony na cztery sektory odbierania śmieci. Psie Pole to ostatni z nich, a wywożeniem odpadów zajmuje się tu firma WPO Alba. Z danych z ostatnich trzech miesięcy, czyli od początku wprowadzenia w życie nowych przepisów gospodarowania odpadami, wynika, że Psie Pole znakomicie radzi sobie z wdrażaniem systemu. Dzielnica jest dobrze utrzymana, a mieszkańcy ochoczo zabrali się do segregowania odpadów.

Dobry wzór

– Mogliby być przykładem dla innych, świetnie spełniają założenia nowej ustawy. Teraz najważniejsze to nieustannie udoskonalać system zbierania i odzyskiwania odpadów, tak żebyśmy mogli kierować do ponownego użycia coraz więcej wytwarzanych śmieci – mówi Aleksandra Brzoza z WPO Alba. – W odkładaniu większej ilości odpadów muszą nam pomóc mieszkańcy, my się zajmiemy ich wywożeniem i odzyskiwaniem w naszym Centrum Recyklingu.
WPO Alba od początku działalności aktywnie promuje zachowania ekologiczne. Jest prekursorem selektywnej zbiórki odpadów na terenie Wrocławia i jako pierwsza postawiła tutaj sortownię odpadów, którą nieustannie unowocześnia. Dzięki sortowni można odzyskać i skierować do recyklingu odpady pochodzące z selektywnej zbiórki. Przez to mniejsza ilość śmieci trafia na składowiska, a nasze otoczenie jest mniej zanieczyszczone – odcieki z wysypisk nie trafiają do rzek ani do wód gruntowych, a mieszkańcy nie muszą narzekać na nieprzyjemne zapachy. Jednak, aby selektywna zbiórka szła sprawnie i więcej odpadów trafiało do przetworzenia, potrzebna jest współpraca mieszkańców. Jak to osiągnąć?
– Należy pilnować zasad prawidłowej segregacji. Wciąż popełniamy błędy: nie zgniatamy butelek, nie opróżniamy pojemników po jedzeniu, np. po jogurtach, i wyrzucamy je w połowie zapełnione. To zanieczyszcza pozostałe odpady, które ktoś starał się prawidłowo wyselekcjonować – tłumaczy Rafał Rosiński, dyrektor ds. logistyki w WPO Alba, który na co dzień styka się z problemem.

Usprawnić system

We wrześniu na Psim Polu 9 proc. wszystkich odpadów komunalnych stanowiły odpady pochodzące z selektywnej zbiórki. Ten wynik cieszy, tym bardziej że wbrew pozorom Psie Pole to nie jest łatwy rejon. Teren jest rozległy, znajduje się tu zabudowa wielorodzinna, jak również pojedyncze domy.
– Zdarza się, że niektóre z nich nie mają numerów, czyli nie wiemy, u kogo mamy odebrać śmieci. Ale my sobie radzimy, gorzej, jeśli kiedyś karetka będzie szukała odpowiedniego domu – mówi Rafał Rosiński.
Dyrektor ds. logistyki uważa, że wiele kwestii zostałoby rozwiązanych, gdyby wszyscy czytali informacje umieszczane na naklejkach. Zdarza się, że mieszkańcy zrywają naklejki z pojemników, bo uważają, że firma nieprawidłowo ją nakleiła – na przykład, gdy zobaczą żółtą naklejkę na czarnym pojemniku. Jednak firmy oczyszczające miasto prawidłowo umieszczają naklejki i przypominają, że o przeznaczeniu pojemnika na dany rodzaj odpadów decyduje właśnie kolor naklejki, a nie kubła.
– Inny problem to wyrzucanie odpadów wielkogabarytowych, mieszkańcy wyrzucają meble kiedy chcą i zostawiają je przy boksach na zmieszane odpady komunalne. Odbiór odpadów wielkogabarytowych odbywa się cyklicznie na osiedlach, a terminy i lokalizacje zbiórek publikujemy na bieżąco na naszej stronie internetowej – mówi Rafał Rosiński. – Ale nie chcę powiedzieć, że jest źle. Przeciwnie, mieszkańcy bardzo pozytywnie zaskoczyli chęcią segregowania swoich odpadów – dodaje.

Zebrali odpady

Z terenu Psiego Pola Alba odebrała we wrześniu:
– 2,5 tys. ton zmieszanych odpadów komunalnych
– 9 proc. – tyle było surowców wtórnych
– najwięcej tworzyw sztucznych (3,7 proc.), następnie papieru i tektury (3,6 proc.), a na końcu szkła (1,7 proc.)

Sektor IV Psie POLE – nasz poradnik w pytaniach i odpowiedziach

Gdzie mogę sprawdzić harmonogram wywozu odpadów dla sektora IV Psie Pole?

Mieszkańcy Psiego Pola mają możliwość sprawdzenia harmonogramów wywozu odpadów za pomocą strony internetowej pod adresem: www. wroclaw.alba.pl. Aplikacja, w której należy podać nazwę zamieszkiwanego sektora oraz adres ulicy, pozwala na zapoznanie się z harmonogramami odbioru odpadów. Na stronie można również sprawdzić częstotliwości oraz terminy zbiórek. Informacje są dostępne także w siedzibach spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych.

Mieszkam w domku jednorodzinnym, podjąłem decyzję o prowadzeniu selektywnej zbiórki odpadów. Ile worków powinienem otrzymać? Czy otrzymam worki na szkło?

Każdy właściciel nieruchomości jednorodzinnej, który zadeklaruje selektywną zbiórkę odpadów, powinien otrzymać od firmy WPO ALBA SA:
Jeden worek o pojemności 120 l w kolorze żółtym (tworzywa sztuczne, metale i opakowania wielomateriałowe), 1 worek 120 l w kolorze brązowym (odpady zielone), 1 worek 120 l w kolorze niebieskim lub 1 pojemnik 120 l z etykietą w kolorze niebieskim (papier i tektura).
Mieszkańcy nie otrzymują worków do segregacji szkła. Zbiórka opakowań szklanych odbywa się za pomocą pojemników rozstawionych w różnych częściach sektora IV Psie Pole. Ich lokalizację można sprawdzić za pomocą mapki na stronie internetowej spółki Ekosystem – mapa.ekosystem.wroc.pl.

Gdzie w obrębie Psiego Pola mogę oddać przeterminowane leki i termometry?

Wrocławianie mieszkający we wschodniej części sektora IV Psie Pole mogą oddawać zużyte termometry i stare leki w punkcie przy ul. Kiełczowskiej 51d. Znajduje się on nieopodal alei Jana III Sobieskiego i Przedszkola nr 71. W pobliżu mieszczą się także inne apteki przyjmujące przeterminowane lekarstwa. Dokładne adresy tych miejsc to: ul. Inflancka 39 i ul. Paryska 1a. Najwięcej tego typu punktów leży w centralnej części sektora. Ich lokalizację można sprawdzić za pomocą interaktywnej mapki Ekosystemu.

**Do kogo należy obowiązek utrzymania pojemników na odpady z sektora IV w odpow

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska