Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jazz Klub Rura we Wrocławiu wznowi działalność? Miejsce już czeka na nowego gospodarza [ZDJĘCIA]

Magdalena Pasiewicz
Magdalena Pasiewicz
Do realizacji prac projektowych i wykończeniowych, zaproszono rozpoznawalnych twórców wrocławskich. Architekta Solpolu i ojca wrocławskich krasnali. W zabytkowym budynku reaktywują też klub jazzowy Rura
Do realizacji prac projektowych i wykończeniowych, zaproszono rozpoznawalnych twórców wrocławskich. Architekta Solpolu i ojca wrocławskich krasnali. W zabytkowym budynku reaktywują też klub jazzowy Rura Magdalena Pasiewicz/ Polska Press
Jazz Klub Rura ponownie będzie kultowym miejscem spotkań? - Na pewno we Wrocławiu są jeszcze ludzie pałający miłością do tej muzyki i inicjatywę jakąś podejmą. Szukamy ludzi z pasją - ogłasza zarządca budynku przy ul. Łaziennej 4, gdzie w podziemiach znajdował się niegdyś znany w Polsce i Europie klub muzyczny. Budynek właśnie zakończył odbiór budowlany, hotel wraz z restauracją w zabytkowych przestrzeniach przyjmuje pierwszych gości.

Zabytkowa kamienica jest znana w powojennym Wrocławiu przede wszystkim z legendarnego klubu jazzowego Rura, który działał pod tym adresem od 1980 roku.

Rura była klubem festiwalowym Jazzu nad Odrą, znana też była jako miejsce swobody twórczej, spotkań mistrzów i adeptów jazzowych, koncertujących na cotygodniowych jam session. Klub wyjątkowy w tej części Europy, doceniany był za otwartość dla środowisk artystycznych, ale nie zawsze miał łatwe ,,życie’’. O całonocnych koncertach mówiło się także wśród niezadowolonych z tych imprez sąsiadów. Mimo to, na potrzeby klubu próbowano przebudować opuszczone od dawna i zaniedbane budynki.

Po zamknięciu w latach 90. i długoletniej przerwie, działał jeszcze kolejnych 10 lat po reaktywacji, do 2009 roku. Budynek wystawiony przez miasto w tamtym czasie na sprzedaż, zakupiła firma z pomysłem na kontynuację klubu jazzowego po przebudowie obiektu.

- Cały obiekt uzyskał w ostatnim miesiącu pozwolenie na użytkowanie. Teraz uruchomiliśmy hotel i restaurację. Od początku mamy duże zainteresowanie, doczekaliśmy się też pierwszej recenzji na portalu Wrocławskie Podróże Kulinarne - chwali się Grzegorz Pawłowski w imieniu zarządcy budynku, firmy Labor. - Wybór restauratora zapadł już dawno. To zespół kucharzy z pasją - zapewnia.

Do realizacji prac projektowych i wykończeniowych, zaproszono rozpoznawalnych twórców wrocławskich. Architekta Solpolu i ojca wrocławskich krasnali

- Ten obiekt niszczał całkowicie, był w opłakanym stanie. Konserwator zabytków na pewne rozwiązania w projekcie zgadzał się, na niektóre kompromis wypracował Wojciech Jarząbek, wrocławski architekt, znany m.in. z projektu Solpolu. Zaprojektował również u nas całą przebudowę obiektu i aranżację - wyjaśnia Pawłowski. To trudne, zabytkowe tworzywo, które przystosowano do dzisiejszych wymogów np. przeciwpożarowych, tłumaczy w imieniu architekta.

Zaproszono do współpracy także twórcę wrocławskich krasnali. Piotr Makała wykonał oświetlenie, m.in abażury ze spawanego metalu, tabliczki informacyjne, metalowe napisy RURA, widoczne z ulicy w oknach budynku. Schowana w cieniu pod arkadami wejścia rzeźba, przypomina skromnie, że może trwać tu koncert. Detal nawiązujący do historii miejsca widać wszędzie - przed wejściem, w windzie, czy schodach, gdzie wycięte plastry granitu ułożono w sylwetki muzyków jazzowych.

- Na pewno we Wrocławiu są jeszcze ludzie pałający miłością do tej muzyki i inicjatywę jakąś podejmą. Szukamy ludzi z pasją. Przygotowanych jest 450 metrów kwadratowych do aranżacji, sala na parterze z wejściem i podziemia - wymienia zarządca.

Do realizacji prac projektowych i wykończeniowych, zaproszono rozpoznawalnych twórców wrocławskich. Architekta Solpolu i ojca wrocławskich krasnali. W zabytkowym budynku reaktywują też klub jazzowy Rura

Jazz Klub Rura we Wrocławiu wznowi działalność? Miejsce już ...

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska